Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co wybrać po maturze?

Marta Czarnecka
Marta Czarnecka
Urozmaicone oferty szkół wyższych w Bydgoszczy dają możliwość kształcenia niemal w każdej dziedzinie wiedzy. Prezentujemy ranking uczelni i najpopularniejsze kierunki w tym roku.

UMK przoduje w rankingach
Według rankingu szkół wyższych podanego przez tygodnik WPROST, spośród 18 badanych uczelni, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy znajduje się na 17. pozycji. Dla porównania, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zajmuje piąte miejsce. W analizie uczelni technicznych, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy znajdziemy na 11. miejscu, w połowie listy rankingowej. Collegium Medicum jest dziewiątą uczelnią wśród 11 najlepszych szkół medycznych w Polsce.

Studiuj turystykę u Kazimierza Wielkiego
Rekrutacja na Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy rozpoczęła się 12 maja. Po założeniu konta na stronie internetowej uczelni i wprowadzeniu odpowiednich danych do ankiety osobowej oraz wybraniu kierunków studiów, do piątku (4 lipca) kandydat miał obowiązek wpłacić na konto Uniwersytetu opłatę rekrutacyjną w wysokości 85 zł. Warto zaznaczyć, że po wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, wyniki egzaminów dojrzałości zostaną automatycznie pobrane z Krajowego Rejestru Matur. Jak podają statystyki, najwięcej zgłoszeń (1183) wpłynęło na przodującą od wielu lat psychologię. Równie popularnym kierunkiem okazała się turystyka i rekreacja, która zostanie otwarta dopiero w tym roku akademickim. Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, jako kierunek dający absolwentom możliwość pracy w mediach, PR i reklamie, przyciągnął do UKW prawie 700 maturzystów.

UTP poleca wzornictwo
Ogromny rozwój oferty edukacyjnej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i wprowadzona niedawno rekrutacja on-line zaowocowały powstaniem ponad 56 kierunków, wśród których zapewne każdy maturzysta znalazłby coś dla siebie. Największą popularnością cieszy się wzornictwo przemysłowe, które zostało otwarte rok temu. Aby znaleźć się na liście przyjętych, kandydaci są zobligowani zdawać egzamin praktyczny, sprawdzający predyspozycje do wykonywania zawodu. Nie mniej obleganym kierunkiem okazuje się być zootechnika, związana przede wszystkim z hodowlą zwierząt i biotechnologia, oferująca specjalności: agrobiotechnologia i agrobiotechnologia w produkcji zwierzęcej. Ciekawą alternatywą dla miłośników sprzętu komputerowego i nowinek technicznych jest teleinformatyka wprowadzona na uczelnię rok temu. Kierunek, choć odmienny od innych, umożliwia absolwentom pracę w wielu dziedzinach, związanych z szeroko pojętą informatyką.

Specjalistów nigdy za wiele
Wśród najciekawszych propozycji Collegium Medicum znajdziemy kosmetologię, dietetykę i fizjoterapię. Absolwenci studiów na kierunku kosmetologia, skierowanego przede wszystkim do kobiet, posiadają możliwość zatrudnienia w firmach kosmetycznych, działach kosmetycznych aptek ogólnodostępnych, laboratoriach kosmetycznych i zakładach odnowy biologicznej. Ukończenie studiów w zakresie fizjoterapii daje absolwentowi dyplom pozwalający wykonywać pracę w ośrodkach odnowy biologicznej, udzielać porad w zakresie form zdrowego wypoczynku i utrzymania sprawności fizycznej. Dietetyka, wprowadzona w roku akademickim 2007/2008, oferuje studentom trzy specjalności: specjalność dietoterapia, żywienie zbiorowe i profilaktyka żywieniowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto