Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawcą być? To nie boli! Trwa III Dzień Dawcy Szpiku i Komórek Macierzystych

Stanisław Gazda
Dawcą być? To nie boli! Trwa III Dzień Dawcy Szpiku i Komórek Macierzystych
Dawcą być? To nie boli! Trwa III Dzień Dawcy Szpiku i Komórek Macierzystych Stanisław Gazda
Dziś Dzień Chorych na Hemofilię, a zarazem III Dzień Dawcy Szpiku i Komórek Macierzystych „STUDENCI WSPÓLNIE PRZECIW BIAŁACZCE – BYDGOSZCZ” organizowany jest przez Collegium Medicum UMK im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.

Rejestracja potencjalnych dawców jest całkowicie bezpłatna i odbywa się w środę i czwartek w godz. 11.00-19.00 w auli Collegium Medicum w Bydgoszczy (budynek A, piętro I) przy ul. Jagiellońskiej 13. Akcja prowadzona jest również na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego i Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.

Zarejestrować się może każda osoba w wieku pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, w dobrej kondycji zdrowotnej, ważąca minimum 50 kg. Rejestracja polega na pobraniu przez wykwalifikowany personel medyczny próbki krwi, z której zostanie określony tzw. antygen zgodności tkankowej HLA, czyli swoisty kod genetyczny, pozwalający na potwierdzenie dopasowania potencjalnego dawcy i pacjenta (biorcy), co w efekcie umożliwi dokonanie ewentualnego przeszczepu. Zgodność (pokrywanie się w znacznym stopniu) cech tkankowych pacjenta oraz dawcy jest podstawowym warunkiem przeprowadzenia oraz sukcesu przeszczepu.

- Dlaczego się zdecydowałam? Bo to najłatwiejszy sposób pomocy drugiej osobie. Wierzę, że jeżeli kiedyś ja będę potrzebowała pomocy, też ją od kogoś otrzymam – mówi Patrycja, uczennica I LO.

-Jestem honorowym dawcą krwi, a teraz po prostu chciałam zostać dawcą szpiku – dlatego tu przyszłam – mówi Gosia, także uczennica I LO. - Jeżeli jestem w stanie pomóc, to dlaczego nie? – dodaje.

-Jestem studentką Collegium Medicum – informuje Sara Wyrzykowska, studentka II roku biotechnologii – i kto jak kto, ale właśnie my powinniśmy dawać dobry przykład. Celem przyświecającym naszej akcji jest ratowanie życia, tym razem osobom chorującym na białaczkę, którym potrzebne jest przeszczepienie szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy poprzez rejestrację potencjalnych dawców. Dlaczego akurat dziś się zdecydowałam? Nie wiem, może miałam więcej czasu i się w końcu udało.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12.03.2010 r. dawcą może zostać każda zdrowa osoba dorosła w wieku 18 do 55 lat. Szpik (5 %) pobiera się pod narkozą z talerza kości biodrowej dawcy i przenosi pacjentowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto