Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak Unia nam pomaga?

Redakcja
Z końcem roku zamykamy kolejny, drugi już okres, w którym można było sięgać po fundusze unijne. Jednocześnie otwiera się przed nami kolejna perspektywa 2014 – 2020.

Z końcem roku zamykamy kolejny, drugi już okres, w którym można było sięgać po fundusze unijne. Jednocześnie otwiera się przed nami kolejna perspektywa 2014 – 2020.

I to jaka perspektywa! W ciągu siedmiu nadchodzących lat możemy liczyć na 105,8 mld euro z unijnego budżetu, otrzymamy więc o  4,5 mld więcej niż w mijającym okresie, rozpoczętym w 2007 roku. Będziemy największym w Unii beneficjentem środków.

 

Co od 2014 roku?

 

Środki unijne w nadchodzącym okresie wspierać będą między innymi naukę i innowacje, przedsiębiorstwa, usługi cyfrowe, ochronę środowiska, zmniejszenie ubóstwa i zwiększenie zatrudnienia, a także poprawę funkcjonowania administracji publicznej. Fundusze unijne będą więc w kolejnych latach dostępne poprzez następujące programy: Inteligentny Rozwój, Infrastruktura i Środowisko, Wiedza Edukacja Rozwój, Polska Cyfrowa, Europejska Współpraca Terytorialna, Programy Regionalne, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Pomoc Techniczna, Polska Wschodnia oraz Program Rybactwo i Morze.

Należy więc założyć, że ogłaszane konkursy nie będą powielać wcześniejszych, że zmianie mogą ulec ich cele czy też wydatki kwalifikowane. Nie można więc liczyć na to, że wystarczy przepisać stary wniosek...

Nim jednak nowe konkursy zostaną rozpisane, a więc nim będziemy mieli jasność co do tego, jakie projekty mogą liczyć na wsparcie, wciąż będziemy mogli korzystać ze środków unijnych z perspektywy 2007 – 2013. Będzie się można o nie ubiegać jeszcze w tym, a także zapewne przez przyszły rok w ramach konkursów, które były uwzględnione w harmonogramach oraz w przypadku instrumentów zwrotnych – w ramach procedury pozakonkursowej.

 

Na inwestycje mikroprzedsiębiorstw

 

Jeden z konkursów adresowany jest do mikroprzedsiębiorców w ramach Poddziałania 5.2.1. Wsparcie inwestycji mikroprzedsiębiorstw Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (RPO WK-P). Środki przeznaczyć można m.in. na zakup nieruchomości przeznaczonej na działalność firmy, budowę budynków, unowocześnienie lub zakup nowych lub używanych urządzeń i maszyn, a więc na inwestycje niezbędne do rozpoczęcia działalności gospodarczej lub zwiększające potencjał (produkcyjny, wytwórczy, usługowy) wnioskodawcy .

 

Maksymalna wartość realizowanych projektów nie może przekroczyć 500 tysięcy zł. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego przewidział na ten cel ponad 4,2 mln zł. Wnioski muszą być gotowe już wkrótce – ich nabór trwać będzie od 27 stycznia do 7 lutego przyszłego roku.

Przygotowując się do udziału w tym konkursie warto szczególnie dokładnie zapoznać się z przewodnikiem dla wnioskodawców. Jest to ważne dlatego, że teren naszego województwa podzielony został według czterech schematów. Podział ten uwzględnia zarówno poziom bezrobocia, jak i pomoc wcześniej uzyskaną z unijnego budżetu przez przedsiębiorstwa z tej gminy. Przewodnik wprost wskazuje gminy, z obszaru których  mikroprzedsiębiorstwa mogą startować w konkursie. W niektórych schematach ważny jest także okres działalności mikroprzedsiębiorstwa – nie może przekraczać 36 miesięcy.

Firmy dla środowiska


Kolejny już ogłoszony konkurs adresowany jest do mikro, małych i średnich firm. Realizowany jest w ramach Działania 5.3 Wspieranie przedsiębiorstw w zakresie dostosowania do wymogów ochrony środowiska, RPO WK-P. W tym przypadku maksymalna wartość projektu określona została  poniżej 8 mln złotych. Urząd Marszałkowski przeznacza na ten konkurs prawie 8,5 mln złotych. O wsparcie ubiegać mogą się firmy mające siedzibę (filię lub oddział, jeśli wynika to z dokumentów rejestrowych) i prowadzące działalność na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, działające min. 12 miesięcy. Nabór wniosków rozpocznie się już za chwilę, bo 2 grudnia i potrwa do 13 grudnia 2013 roku.

Na co można będzie przeznaczyć unijne środki uzyskane w ramach tego projektu? Na przykład na budowę lub unowocześnienie oczyszczalni lub podczyszczalni ścieków przemysłowych, budowę, rozbudowę lub unowocześnianie instalacji do odzysku
i unieszkodliwiania odpadów przemysłowych.

 

Pożyczka na start

 

Beneficjenci mogą sięgać po środki unijne również w ramach instrumentów zwrotnych. W tej formie można uzyskać dofinansowanie z Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego w ramach Działania 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W odróżnieniu od dwóch poprzednich konkursów, w których można się ubiegać o pomoc bezzwrotną, w tym przypadku dofinansowanie ma charakter preferencyjnej pożyczki, udzielanej osobom, które na 12 miesięcy przed przystąpieniem do projektu nie posiadały zarejestrowanej działalności gospodarczej i mieszkają na terenie naszego województwa. Oprocentowanie pożyczki w skali roku wynosi 3 procent.

Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie http://www.pozyczki.kujawsko-pomorskie.pl/mikropozyczki-6-2-pokl/.

 

Zainteresowanych zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.mojregion.eu, na której znajdują się wszelkie informacje na temat konkursów. Na tej samej stronie, w zakładce poświęconej Punktom Informacyjnym Funduszy Europejskich (www.mojregion.eu/punkty-informacyjne.html) znaleźć można natomiast informacje o tym, gdzie można szukać pomocy w zakresie możliwości uzyskania dofinansowania, odpowiedzi na pytania dotyczące funduszy unijnych, a także wstępną pomoc w rozliczaniu projektów.

 

fot. Andrzej Goiński

fot. Andrzej Goiński


To nie wszystko


Niebawem ogłoszone zostaną też inne konkursy w ramach obecnej perspektywy. Będzie to między innymi konkurs w ramach Działania 2.5 Rozwój infrastruktury bezpieczeństwa powodziowego i przeciwdziałania zagrożeniom środowiska RPO WK-P, adresowany do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej – planuje się jego ogłoszenie na pierwszy kwartał 2014 roku. Środki przeznaczyć będzie można między innymi na zakup specjalistycznego sprzętu ratunkowego, budowę, rozbudowę i przebudowę urządzeń powodziowych, opracowanie i wdrażanie planów i instrumentów zapobiegania zagrożeniom dla środowiska.

Zaplanowano również kolejne dwa konkursy w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Pierwszy z nich w ramach Poddziałania 6.1.1 Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy, również ma zostać ogłoszony już w pierwszym kwartale, drugi – z Poddziałania 8.1.2. Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie – w drugim kwartale przyszłego roku.

W ramach wsparcia osób pozostających bez zatrudnienia można identyfikować potrzeby takich osób, organizować warsztaty i szkolenia z zakresu technik aktywnego poszukiwania pracy, wspierać je od strony psychologiczno-doradczej oraz organizować programy aktywizacji zawodowej.

 

Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych ma pomóc osobom zwalnianym, przewidzianym do zwolnienia lub zagrożonym zwolnieniem z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. Celami tego konkursu jest też zwiększanie wiedzy pracowników i osób zarządzających firmami na temat możliwości wspierania dokonywanych w nich zmian poprzez szkolenia i doradztwo, wspieranie tych szkoleń i usług konsultingowych, badanie trendów rozwojowych czy prognozowanie zmian.

Możliwości skorzystania z unijnego wsparcia – jak widać – jest i będzie wiele, warto więc na bieżąco przyglądać się pojawiającym się ogłoszeniom o konkursach, ale także śledzić informacje o funduszach  europejskich. Można je znaleźć na stronie www.mojregion.eu.

 

logotypy

Banner i artykuł współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2007-2013

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto