MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kanał Bydgoski stanie się pomnikiem historii? Decyzja w rękach konserwatora zabytków

WM
Kanał Bydgoski to niezwykłe i ciekawe miejsce na mapie Bydgoszczy. Czy będzie zabytkiem?
Kanał Bydgoski to niezwykłe i ciekawe miejsce na mapie Bydgoszczy. Czy będzie zabytkiem?
Widmo uznania Kanału Bydgoskiego za pomnik historii narasta, dzięki wnioskowi złożonemu przez prezydenta Bydgoszczy i polityków prawicy. Ostateczna decyzja spoczywa jednak w rękach wojewódzkiego konserwatora zabytków. Pomimo tego, nie jest jeszcze znany termin tej decyzji.

Kanał Bydgoski - zabytek o nieokreślonym statusie

Kanał Bydgoski, dzięki decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków z 2005 roku, został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych. W 2022 roku, posłowie Łukasz Schreiber, Tomasz Latos oraz bydgoski radny Jarosław Wenderlich zwrócili się do ministra kultury z zapytaniem o rozpoczęcie prac nad wnioskiem o uznanie kanału jako pomnika historii.

Rządzący zgodnie z procedurą rozpoczęli prace nad wnioskiem, który wpłynął do ministra od Rafała Bruskiego, prezydenta Bydgoszczy, w sierpniu ubiegłego roku. Ta procedura jest jednak skomplikowana, gdyż śródlądowe wody płynące i grunty są własnością Wód Polskich, które powinny złożyć wniosek w tej sprawie.

Własność Wód Polskich a status pomnika

Jeszcze w marcu tego roku, Narodowy Instytut Dziedzictwa stwierdził, że nie wpłynął żaden wniosek o uznanie kanału za pomnik. Departament Ochrony Zabytków zwrócił się w związku z tym z zapytaniem w sprawie do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu. W odpowiedzi, urząd przekazał informację, że "stosowny wniosek w przedmiotowej sprawie winno złożyć także przywołane Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Taki wniosek do dnia dzisiejszego nie wpłynął do tutejszego urzędu."

Okazało się jednak, że taki wniosek jednak jest u konserwatora - złożono go pod koniec marca br., o czym konserwator poinformował ministerstwo... telefonicznie.

Niemożność określenia terminu decyzji wynika z faktu, że wniosek o ustanowienie Kanału Bydgoskiego pomnikiem historii musi być opiniowany przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jak informuje Andrzej Worobiec, podsekretarz stanu w ministerstwie kultury, na obecnym etapie jest to niemożliwe.

Kanał Bydgoski - przyszły pomnik historii?

Ustanowienie pomników historii ma na celu wyróżnienie najcenniejszych, najważniejszych obiektów zabytkowych na terenie Polski. Przyznanie statusu pomnika historii jest przede wszystkim wydarzeniem prestiżowym.

W ubiegłym roku miasto wyremontowało wrota na trzech śluzach kanału: nr IV przy ul. Wrocławskiej, nr V przy ul. Czarna Droga oraz nr VI przy ul. Bronikowskiego. Miasto przygotowało także nową koncepcję zagospodarowania starego kanału. Autorem koncepcji jest architekt Janusz Pulikowski, który przygotował plan dla terenów od ronda Grunwaldzkiego do Śluzy VIII.

Kanał Bydgoski zbudowano w latach 1773-1774. Jest elementem drogi wodnej łączącej dwie najdłuższe rzeki przepływające przez Polskę - Wisłę i Odrę. Był wykorzystywany do przewożenia towarów. Czy Kanał Bydgoski stanie się pomnikiem historii, pozostaje do decyzji konserwatora zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto