Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klinika hematologii w bydgoskim Bizielu wyróżniona za opiekę nad pacjentami z PBS

Hanka Sowińska
hanka sowińska
Personel kliniki hematologii w „Bizielu” wyróżniony certyfikatem za kompleksową pomoc chorym na przewlekłą białaczkę szpikową

- Pacjenci z PBS są na mnie skazani - dr Danuta Szadziewska-Kowalska, hematolog mówi to ze śmiechem, ale ma powody. Bo osoby cierpiące na tę chorobę, dobrze leczone i objęte kompleksową opieką, mają szanse na długie życie i normalne funkcjonowanie.

Przewlekła białaczka szpikowa jest chorobą nowotworową szpiku kostnego. Można na nią zachorować w każdym wieku.

- W naszej klinice leczymy pacjentów powyżej 18. roku życia - przypomina dr Szadziewska-Kowalska. - Statystyki pokazują, że częściej PBS ujawnia się u osób młodszych i w wieku średnim.

BYDGOSZCZDOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

Jak mówi kierująca oddziałem dr n. med. Grażyna Gadomska przewlekła białaczka szpikowa bywa np. „wyłapywana” przez lekarzy rodzinnych czy przy okazji badań okresowych (pracowniczych).

- Diagnostyką zajmuje się poradnia hematologiczna w „Bizielu”, która kieruje chorych na oddział. Tu robi się dodatkowe badania, w tym niezbędne cytogenetyczne i molekularne. Tak zdiagnozowany pacjent trafia pod opiekę poradni hematologicznej i jest leczony ambulatoryjnie. Za leki nie płaci.

Obecnie z programu lekowego korzysta 66 pacjentów z PBS. - Diagnostyka bardzo poszła do przodu, dlatego chorzy nie muszą już badać szpiku tak często jak w przeszłości. Przychodzą na kontrolę co trzy miesiące. Każda wizyta to okazja do pogadania, w zasadzie o wszystkim, w tym o innych współistniejących chorobach - mówi dr Szadziewska-Kowalska. - To bardzo ważne, bo z powodu innych schorzeń biorą leki, które mogą mieć wpływ na terapie PBS. Nasi pacjenci wiedzą, że w tej chorobie obowiązuje zakaz picia alkoholu. Zdaję sobie sprawę, że u młodszych to może być problem - pojadą nad jezioro, chcą wypocząć, a przy okazji wypić piwo. Tego im nie wolno.

Z pacjentami chorującymi na PBS pracuje cały personel kliniki. Jednak podczas wczorajszej uroczystości wręczenia certyfikatu „W trosce o pacjenta” dr Gadomska szczególne podziękowania skierowała do dr Szadziewskiej- Kowalskiej i Aliny Bethke, pielęgniarki hematologicznej. - Bezpośrednio uczestniczą w tym programie i w wyjątkowy sposób zajmują się pacjentami - podkreślała.

Klinika hematologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 została wyróżniona za kompleksową opiekę, dodatkowe wsparcie pacjentów oraz edukację w zakresie celów terapeutycznych, zasad prawidłowego przyjmowania leków, istoty wizyt i badań kontrolnych.

- W szpitalu wszyscy pacjenci powinni dostać profesjonalne wsparcie i pomoc, to oczywiste - mówiła dr Gadomska. - Jednak w naszym ośrodku walczymy o to, by poprzez innowacyjne terapie znacznie wydłużyć życie pacjentom, a nawet ich wyleczyć.

Certyfikat przyznała Interdyscyplinarna Rada Ekspertów, a wręczyła go Ewa Madajewska, prezes oddziału terenowego Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych w Bydgoszczy.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (20.07.2017)

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto