Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Letnie "zaplamione" Słońce

Łukasz Cieślakowski
Łukasz Cieślakowski
Łukasz Cieślakowski
Podczas letniego urlopu czy wakacji, kiedy ogarnia nas nuda, możemy zacząć obserwować Słońce. To prostsze niż może się wydawać!

Zabierz Bydgoszcz na wakacje


Powszechnie wiadomo, że nasze Słońce jest gwiazdą, która znajduje się najbliżej Ziemi. Jak każda gwiazda, jest ono jednym wielkim reaktorem termojądrowym. Jego struktura ma ziarnistą formę, na której od czasu, do czasu, pojawiają się ciemniejsze punkty.

Plamy słoneczne, są to chłodniejsze miejsca na powierzchni naszej gwiazdy (w fotosferze), które wywołane są między innymi przez pole magnetyczne. Cykle plamotwórcze ściśle powiązane są z jedenastoletnimi cyklami aktywności słonecznej. Ciekawostką jest to, że podczas swojej wędrówki po powierzchni Słońca, nigdy nie przekraczają jego równika!

Jak obserwować Słońce?

Po pierwsze, nigdy nie patrzymy bezpośrednio w jego kierunku! Nawet mając założone okulary przeciwsłoneczne możemy trwale i nieodwracalnie uszkodzić sobie wzrok!

Najprostsza jest metoda projekcji
. Wystarczy nam do jej zastosowania zwykła lornetka lub mała luneta oraz kartka papieru. lornetkę kierujemy metodą prób i błędów, w kierunku Słońca (nigdy nie patrzymy na nie przez lornetkę - to niebezpieczne!), a od strony okularu przystawiamy kartkę w takiej odległości, aż na jej powierzchni zarysuje nam się ostro słoneczna tarcza. Małe czarne kropeczki, jakie możemy na niej zobaczyć to właśnie plamy słoneczne!

Istnieje także wiele filtrów, które możemy zakupić w specjalistycznych sklepach astronomicznych. Musimy jednak pamiętać, że przy stosowaniu tego typu sprzętu musimy zachować szczególną ostrożność! Czas obserwacji także powinien podlegać kontroli bowiem istnieje prawdopodobieństwo, że nagrzany promieniami filtr pęknie i nasz wzrok zostanie porażony.

Najlepszą porą na obserwacje zjawisk zachodzących na Słońcu to wschody oraz zachody - w tym czasie, interesujące nas ciao niebieskie znajduje się najniżej nad horyzontem - w tym momencie krzywizna atmosfery ziemskiej działa jak soczewka powiększająca,dzięki czemu, widzimy dokładniej interesujące nas szczegóły.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto