Młyny Rothera Bydgoszcz. Pierwszą wystawę stałą będziemy zwiedzać od września 2022 roku

OPRAC.:
Justyna Tota
Justyna Tota
Od września 2022 roku bydgoszczanie i turyści będą w Młynach Rothera mogli zwiedzać pierwszą wystawę stałą, która znajdować się będzie w Spichrzu Zbożowym
Od września 2022 roku bydgoszczanie i turyści będą w Młynach Rothera mogli zwiedzać pierwszą wystawę stałą, która znajdować się będzie w Spichrzu Zbożowym Arkadiusz Wojtasiewicz
Udostępnij:
W dostępnym od września 2022 roku Spichrzu Zbożowym Młynów Rothera mieszkańcy i turyści zwiedzać będą mogli pierwszą stałą wystawę pt. „Węzły”. Interaktywna ekspozycja będzie prezentować rozwój Bydgoszczy (od połowy XIX w. do współczesności) jako miasta nierozerwalnie związanego z rzeką. Wystawę zaprojektuje i wykonana spółka TRIAS AVI, z którą Miasto Bydgoszcz podpisało już umowę. Koszt tego zdania to 4 miliony zł.

Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy

Inwestor, czyli Miasto Bydgoszcz oraz przedstawiciele firmy TRIAS AVI, która zaprojektuje i wykona pierwszą stałą wystawę we wnętrzach Młynów Rothera po raz pierwszy spotkali się na początku stycznia, by omówić szczegóły. Natomiast w miniony piątek, 21.01.2022 r., Urząd Miasta Bydgoszczy podpisał umowę na zaprojektowanie i wyposażenie wystawy za 4 mln zł.

- Nowa ekspozycja w Młynach Rothera będzie opowiadała o związkach Bydgoszczy z rozsianą po terenie miasta siatką kanałów i rzek. Zwiedzający wystawę stałą dowiedzą się, m.in., jak ważne dla rozwoju tego miasta są infrastruktura i szlaki wodne. Zgodnie z panującymi obecnie trendami, oprócz wspomnianej narracji, wystawa będzie zachęcała do interakcji i samodzielnego eksperymentowania. Jako bydgoszczanin mogę potwierdzić, że płynąca przez miasto Brda, pobliska Wisła i Kanał Bydgoski miały i mają ogromny wpływ na budowanie wspólnoty i tożsamości mieszkańców. Bezdyskusyjnie, zarówno w przeszłości, jak i dziś, woda także determinuje charakter i kierunek rozwoju miasta - wyjaśnia Dawid Polasik, dyrektor handlowy TRIAS AVI.

Spółka TRIAS AVI ma doświadczenie wyposażaniu instytucji kultury takich jak, np. Muzeum Piernika w Toruniu, Muzeum Schindlera czy Rynek Podziemny w Krakowie. Co ciekawe, ostatnio zrealizowane przez firmę projekty też miały bezpośredni związek z wodą, jak np. nowoczesne Epi-Centrum Nauki w Białymstoku czy powstające obecnie Morskie Centrum Nauki w Szczecinie i Fabryka Wody w Szczecinie.

Przygotowania do bydgoskiej wystawy w Młynach Rothera to setki archiwaliów i relacje byłych pracowników dawnych zakładów zbożowych

A wracając do wystawy w bydgoskich Młynach Rothera, nad gromadzeniem materiałów na wystawę od wielu miesięcy pracują już pracownicy Młynów, współpracując m.in. z instytucjami, jak: Archiwum Państwowe, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Polska Agencja Prasowa, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Bydgoska Kronika Filmowa czy UKW.

- Za nami poszukiwania, z których wyłoniliśmy do pokazania na wystawie ok. 400 archiwalnych materiałów - informuje Patrycja Jankowska, koordynatorka prac nad wystawą z ramienia Młynów Rothera, podkreślając, że oprócz bogatych zasobów wymienionych instytucji, równie cenne są materiały pozyskane od lokalnych prywatnych kolekcjonerów.

- Przy okazji prac nad wystawą nawiązaliśmy też relacje z wieloma świadkami historii, m.in. byłymi pracownikami Polskich Zakładów Zbożowych, które mieściły się w Młynach do lat 90. Przez ostatni rok zgromadziliśmy ogromne ilości materiałów, informacji, wspomnień - mówi Patrycja Jankowska.

Dla bydgoszczan przesłanie z Kapsztadu

Jak zapowiada Park Kultury, na piętrze wystawy zmierzymy się z wyzwaniami przyszłości. Jak Bydgoszcz może dalej rozwijać swój potencjał miasta nad wodą? Czy kryzys klimatyczny nam w tym przeszkodzi? Co, jeśli wody nam zabraknie? Jak radzą sobie z tym problemem inne miasta?

– Co ciekawe, nawiązaliśmy kontakt z Kapsztadem, z którym łączy nas położenie na 18. południku. To miasto wyszło już parę lat temu z poważnych tarapatów związanych z niedoborem wody. Na wystawie pojawi się filmowe przesłanie, nagrane specjalnie dla nas przez Premiera Prowincji Przylądkowej Zachodniej – dodaje Patrycja Jankowska.

Wystawa stała „Węzły” nie będzie jedyną atrakcją planowaną w Spichrzu Zbożowym. Niedawno Młyny Rothera ogłosiły konkurs na prowadzenie restauracji w tej części obiektu. O czym więcej pisaliśmy TUTAJ

Przypomnijmy, Młyny Rothera oddano do użytku w kwietniu 2021 r. w stanie „deweloperskim”. Na obiekt składa się kilka budynków: trzy największe, czyli centralnie położony Młyn i odchodzące od niego Spichrz Mączny i Spichrz Zbożowy, a także dawna kotłownia i łazienki oraz taras z fontanną. Trwa etap aranżacji i wyposażania wnętrz.

W formule tymczasowej odbywają się już w Młynach Rothera wystawy, koncerty, warsztaty. Działa także punkt informacyjny, tzw. Zaczyn, a w weekendy można się rozgrzać przy aromatycznej kawie w mobilnej kawiarence, prowadzonej przez bydgoski lokal Parzymy Tutaj oraz podziwiać miasto z punktu widokowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie