MUKS WSG Bydgoszcz mistrzem Polski!

bejczys
bejczys
Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy "MUKS" Bydgoszcz przez niespełna 4 lata działania ma na swoim koncie drugi medal Mistrzostw Polski! Tym razem koszykarski zespół pod wodzą Krzysztofa Janika zdobył złote medale w Turnieju finałowym Mistrzostw Polski U-14 Kobiet w Żyrardowie.
» Franz Astoria awansował do I ligi!

MUKS WSG Bydgoszcz bez większych problemów przebrnął przez fazę grupową Turnieju finałowego Mistrzostw Polski U-14 K. Pierwszego dnia podopieczne Krzysztofa Janika pokonały KS BAT Sierakowice różnicą 23 punktów, która została zbudowana już w 1. połowie.

Podobnie było w spotkaniu z WKK Wrocław, po 20 minutach gry bydgoszczanki miały dużą przewagę, którą udało się jeszcze powiększyć w drugiej części zawodów. Najbardziej wymagającym rywalem okazał się MLKS Rzeszów. Co prawda podobnie jak w dwóch poprzednich meczach do przerwy MUKS WSG miał przewagę 19 punktów, ale kolejne kwarty to remis i przegrana różnicą 5 "oczek". Warto zaznaczyć, że skład zespołu we wszystkich spotkaniach był rotowany, a maksymalny czas gry jednej zawodniczki w tych spotkaniach to 25 minut.

W półfinale MUKS WSG zmierzył się z UKS Żakiem Nowy Sącz. Zespół z Małopolski awansował do Turnieju finałowego podobnie jak MUKS WSG ze szprotawskiego Półfinału MP. Wtedy to podopieczne Krzysztofa Janika pokonały nowosączanki 78:55. Tym razem było podobnie.

W pierwszej kwarcie bydgoszczanki wyrobiły sobie ogromną przewagę, bo prowadziły aż 24:6. Kolejne 10 minut gry to kolejne 2 punkty zaliczki i po przerwie MUKS WSG prowadził różnicą 20 "oczek". Druga połowa to już rotacja składem, odpoczywanie liderek i utrzymywanie przewagi.

Ostatecznie spotkanie zakończyło się rezultatem 74:58. W drugim półfinale OSiR Trójka Żyrardów ograła MLKS Rzeszów i to gospodynie Turnieju finałowego były w Finale przeciwnikiem zespołu znad Brdy.

Ostatni mecz turnieju decydujący o tym, kto zdobędzie złote medale, puchar i flagę za Mistrzostwo Polski odbył się w niedzielę. Na hali panowała atmosfera godna finału. Trybuny zapełnili fani miejscowego zespołu, a także rodzice naszych zawodniczek, sympatycy naszej drużyny oraz inne zespoły, które rywalizowały o mistrzowski tytuł.

Od początku zawodniczki Krzysztofa Janika bardzo dobrze broniły i wykorzystywały dużą część wypracowanych sytuacji pod koszem. Po pierwszej kwarcie prowadziły różnicą 11 punktów. W drugiej części gry udało się powiększyć przewagę do 14 "oczek".

Gorąco zrobiło się w 4. kwarcie, kiedy to po kilku niezrozumiałych decyzjach sędziów nasz zespół zaczął tracić przewagę, jednak końcówka znów należała do MUKS-u WSG Bydgoszcz i ostatecznie mecz skończył się wynikiem 86:60. Bardzo dobre zawody rozegrała Natalia Gwizdała, która na swoim koncie zapisała double-double (16 punktów i 16 zbiórek).

Na wyróżnienie zasługują przede wszystkim Aleksandra Szymańska, Natalia Błaszczak, Natalia Gwizdała, Magdalena Błysz i Weronika Papiernik. Oczywiście na pochwałę zasłużyły wszystkie zawodniczki, które miały ogromny wkład w ten triumf.

Po ostatnim gwizdku sędziego na ławce wybuchła ogromna radość, polały się szampany, a zawodniczki i trenerzy odbierali gratulacje. Podczas uroczystego zakończenia Turnieju finałowego Mistrzostw Polski U-14 Kobiet Organizatorzy nagrodzili najlepsze koszykarki.

W bydgoskim zespole za najlepszą uznano Magdalenę Błysz. Do pierwszej piątki turnieju nominowano Aleksandrę Szymańską, a MVP (najbardziej wartościowa zawodniczka) całych mistrzostw została Weronika Papiernik, która oprócz pamiątkowej statuetki i koszulki otrzymała zestaw kina domowego. Nie zabrakło podziękowań na ręce Organizatorów, którzy zapewnili bardzo dobre warunki noclegowe i żywieniowe, a organizacja od strony sportowej stała na poziomie godnym Turnieju finałowego.

Po przyjeździe do Bydgoszczy koszykarki przywitało wielu rodziców i osób związanych z klubem. Nie obyło się bez oblewania szampanem, wspólnych śpiewów i podziękowań.

Zarząd Klubu pragnie podziękować instytucjom, firmom i osobom, bez których osiągnięcie takiego sukcesu nie byłoby możliwe. – Chcielibyśmy podziękować Urzędowi Miasta Bydgoszczy, Wydziałowi promocji i sportu, Wydziałowi edukacji, Urzędowi Marszałkowskiemu, Wyższej Szkole Gospodarki, firmom Supravis i ALL4OFFICE, pani Justynie Bonieckiej z bydgoskiej BORPY, dyrektorowi Zespołu Szkół nr 26 Leszkowi Gozdkowi, dyrektorom Szkół Podstawowych nr 25, nr 38, nr 46 oraz nr 57, panom Jerzemu Nowakowskiemu, Wiesławowi Fiszce, Maciejowi Mackiewiczowi, Grzegorzowi Skibie, Józefowi Rogackiemu, Zarządowi MMKS Katarzynki Toruń i trenerom Tomaszowi Urbanowi i Zbyszkowi Ordonowi za wypożyczenie Marty Wieczyńskiej, dyrektorowi BKS Chemik Grzegorzowi Ibronowi, Kujawsko-Pomorskiemu Związkowi Koszykówki, trenerom Beacie Ołdak, Paulinie Zalewskiej, Krzysztofowi Janikowi, Radosławowi Janikowi i kierownikowi Rafałowi Bejtka oraz zawodniczkom i ich rodzicom.