Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznane. Mamy pełną listę wyróżnionych

wixad
Tegoroczna uroczystość wręczenia nagród odbyła się w sali widowiskowej na toruńskich Jordankach.
Tegoroczna uroczystość wręczenia nagród odbyła się w sali widowiskowej na toruńskich Jordankach. Szymon Ździebło KPUM
Autorzy najbardziej wartościowych i wyróżniających się przedsięwzięć w dziedzinach publicznej, społecznej i gospodarczej odebrali Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

- Uhonorowane zostały osoby i zespoły, które swoją aktywnością, zaangażowaniem i pracą czynią dobro i służą rozwojowi regionu – podkreślił Piotr Całbecki. - Promujemy twórcze, nowatorskie przedsięwzięcia, warte naśladowania w wymiarze regionalnym, krajowym i międzynarodowym, a przede wszystkim twórcze i aktywne postawy.
 
Nagrody Marszałka przyznano w trzynastu dziedzinach:

  • gospodarka,
  • fundusze unijne,
  • rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich,
  • innowacyjne metody stosowane w zakresie rozwoju i promocji miast i obszarów wiejskich,
  • nauka, badania naukowe i postęp techniczny,
  • edukacja,
  • kultura,
  • ochrona zdrowia,
  • sport,
  • ochrona środowiska naturalnego,
  • działalność społeczna i zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka,
  • budowa społeczeństwa obywatelskiego,
  • promocja województwa.

 
W ramach konkursu przyznano również wyróżnienie specjalne za szczególnie istotne dla rozwoju regionu inicjatywy.
Wnioski składały osoby fizyczne, prawne, organizacje i instytucje, podmioty gospodarcze i samorządy lokalne.

Poniżej pełna lista nagrodzonych.

KATEGORIA: BUDOWA SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO

Wyróżnienia:

  • Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu,
  • Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy,
  • Stowarzyszenie Tilia w Toruniu,
  • Caritas Diecezji Bydgoskiej,
  • Caritas Diecezji Toruńskiej,
  • Caritas Diecezji Włocławskiej,
  • Maria Kozyrska-Mazur, Liudmila Kriva, Irina Shevchenko, Marzena Sobczak – Michałowska, Svitlana Kashuba, Irena Kudlińska, Wojciech Świtała, Aleksandra Fajga, Liubow Prijmak, Mychajło Kopacz, Margarita Rubanenko, Sofia Tkachenko – za organizację pomocy i zaangażowanie na rzecz uchodźców z Ukrainy, którzy przyjechali do województwa kujawsko-pomorskiego po wybuchu wojny na Ukrainie w 2022 roku.

KATEGORIA: DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I ZAANGAŻOWANIE NA RZECZ DRUGIEGO CZŁOWIEKA

Nagroda:
Ks. Sławomir Bar (proboszcz bazyliki św. Wincentego A’Paulo w Bydgoszczy) – za działania na rzecz osób bezdomnych, niesienie pomocy osobom w kryzysie. Dzięki zaangażowaniu księdza proboszcza, w pomieszczeniu które pełniło wcześniej funkcje kaplicy akademickiej w bydgoskiej bazylice św. Wincentego A’Paulo, powstała jadłodzielnia, w której codziennie wydawane są posiłki dla bezdomnych. Proboszcz integruje społeczność lokalną i zachęca do wspólnego niesienia pomocy w duchu miłości, tolerancji i szacunku do każdego.

Wyróżnienia:

  • Włocławskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Eurointegracja (Włocławek)– za zorganizowanie zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami „Olimpiady Hefajstosa Włocławek – 2022”.
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tucholi – za nowatorskie rozwiązania we wspieraniu osób z niepełnosprawnościami, oparte na koncepcji gospodarstw opiekuńczych, realizowane w ramach projektu „Samodzielnie (nie samemu) – wspieranie osób z niepełnosprawnością w powiecie tucholskim”.
  • Wojciech Kater (wiceprzewodniczący Rady Gminy Osie) – za działania na rzecz repatriacji Polaków z Kazachstanu, pomoc w zaklimatyzowaniu się w nowej społeczności.
  • Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” (Bydgoszcz) – za organizacje Misterium Męki Pańskiej w fordońskiej „Dolinie Śmierci” – wydarzenia które co roku zrzesza setki aktorów, statystów oraz gromadzi tysiące widzów, by zachęcać do refleksji nad swoim życiem.
  • Gang Pomagaczy (grupa pomocowa kobiet z powiatu chełmińskiego, w składzie: Elżbieta Jendrzejewska, Małgorzata Kusy, Olga Napieralska i Anna Szymecka ) – za inicjowanie działań społecznych (zbiórki, licytacje) mających na celu wspieranie finansowe potrzebujących rodzin w walce o zdrowie dzieci. Dotychczas pomocy udzielono siedemnaściorgu dzieciom, na których leczenie i sprzęt rehabilitacyjny kobiety zebrały ponad ćwierć miliona złotych.
  • Dariusz Jach (wiceprezes Stowarzyszenia Ludzie-Ludziom w Chełmnie, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz radny powiatu chełmińskiego) – za działalność pomocową na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich najbliższych.
  • Robert Olkowski (wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Pomocy Społecznej Edukacji Prawnej i Finansowej „Wspólnota”, prezes Fundacji Zaczarowane Okulary Roberta Olkowskiego z Torunia) za organizowanie akcji zapobiegających wykluczeniu społecznemu seniorów i osób z niepełnosprawnościami oraz propagowanie właściwych postaw obywatelskich.
  • Józef Kania (93-letni szewc z Torunia) – za pasję z jaką nieprzerwalnie przez 57 lat, czyli od 1966 roku zajmuje się naprawą i szyciem obuwia, podtrzymując tym samym tradycję zanikającego już zawodu. Przy ulicy Radiowej w Toruniu Józef Kania z miłości do swojego rzemiosła naprawia i tworzy niepowtarzalne buty. Jego zakład integruje lokalną społeczność, czego wyrazem było wsparcie udzielone mu podczas pandemii.
  • Elżbieta Chrościńska (sołtys wsi Sierosław w gminie Drzycim, powiecie świeckim, zastępca prezesa Stowarzyszenia Edukacji i Rozwoju Wsi Sierosław „Razem Lepiej”) - za działanie na rzecz lokalnej społeczności, dbanie o prawidłowe funkcjonowanie infrastruktury publicznej.
  • Dominik Księski (właściciel wydawnictwa Wulkan ze Żnina, redaktor naczelny tygodnika Pałuki) – za działalność wydawniczą prasy lokalnej i innych publikacji o tematyce regionalnej oraz promowanie lokalnych twórców.

KATEGORIA: EDUKACJA

Nagrody:
Dr hab. Michał Białkowski, profesor UMK, (pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor monografii „Sobór Watykański II. Polska historia”) – za organizację wydarzeń, konferencji, spotkań i wykładów o charakterze edukacyjnym. Profesor Michał Białkowski popularyzuje ważne postacie najnowszej historii Polski, akcentując ich związki z regionem kujawsko-pomorskim. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na zagadnieniach związanych z dziejami Kościoła katolickiego, w szczególności historią i recepcją Soboru Watykańskiego II; życiem, działalnością i spuścizną kard. Stefana Wyszyńskiego; posługą pasterską i nauczaniem Karola Wojtyły – Jana Pawła II; rolą katolików świeckich w przeobrażeniach polityczno-społecznych w Europie i w Polsce w XX–XXI w.; dziejami Towarzystwa Jezusowego. Jest autorem, redaktorem i współredaktorem kilkudziesięciu książek oraz ponad stu artykułów naukowych. W ubiegłym roku opublikował monografię „Sobór Watykański II. Polska historia” oraz pracę zbiorową „Apostołowie Afryki. Studia poświęcone Wandzie Błeńskiej i kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu SJ”.

Dorota Żulewska (dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego im. Ignacego Łyskowskiego w Grubnie, powiat chełmiński) – za zapewnianie wysokiego standardu kształcenia zawodowego w szkole, inwestycję w rozwój kluczowych kompetencji uczniów. Pani Dorota Żulewska zainwestowała w podniesienie rozwoju kompetencji zawodowych nauczycieli, umożliwiając im udział w 50 profesjonalnych szkoleniach branżowych. Uczniom zapewniła szeroki wachlarz zajęć dodatkowych, warsztatów szkoleniowych oraz udział w płatnych stażach. Działania te przekładają się na sukcesy odnoszone przez wychowanków szkoły. Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego im. Ignacego Łyskowskiego w Grubnie uzyskali najwyższy wynik w województwie w ramach programu „Prymusi Kujaw i Pomorza”, aż 42 uczniów szkoły otrzymało stypendium, w ramach tego programu.

Wyróżnienia:

  • Dr Karolina Goede (adiunkt badawczo-dydaktyczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) i dr Dominik Chmiel (lider Instytutu Ratownictwa Głuszy w Inowrocławiu) - za realizację programu „Ratownictwo Głuszy w czasie pandemii”, działania na rzecz propagowania wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy w warunkach, w których brakuje dostępu do infrastruktury medycznej.
  • Karolina Zielińska (społeczny zastępca dyrektora Przedszkola Publicznego nr 22 we Włocławku) – za działania umożliwiające rozbudowę placówki, unowocześnienie jej i dostosowanie do potrzeb dzieci wymagających wsparcia terapeutyczno-edukacyjnego.
  • Miłosz Szypura (wiceprezes i trener Stowarzyszenia Bydgoski Klub Goalball, instruktor sportu w Stowarzyszeniu Visus Supremus, tyflopedagog, nauczyciel wychowania fizycznego w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej nr 1 im. L.Braille’a w Bydgoszczy) – za inicjowanie i wdrażanie projektów edukacyjnych wpływających na aktywizację i integrację społeczną osób z niepełnosprawnościami.
  • Arleta Kawałek (nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 11 im. Stefana Batorego w Inowrocławiu) – za stosowanie nowatorskich metod nauczania w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej przekładających się na osiąganie przez uczniów wysokich wyników w konkursach przedmiotowych.
  • Przemysław Piotrowski – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Obrowie, powiat toruński) – za działania organizacyjne wpływające na wysoki poziom nauczania w szkole oraz za podnoszenie standardów wyposażenia.
  • Magdalena Popielewska (dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych im. Jurija Gagarina w Bydgoszczy) – za inicjowanie społecznych aktywności na rzecz województwa i jego mieszkańców wpływających na kreowanie prospołecznych postaw młodzieży.

KATEGORIA: FUNDUSZE UNIJNE

Nagroda:
Gmina Miasta Grudziądz – za przeprowadzenie kompleksowych prac konserwatorskich i budowlanych grudziądzkich spichlerzy, których efektem jest powstanie Muzeum Handlu Wiślanego FLIS – nowoczesnego, interaktywnego ośrodka turystycznego na mapie Grudziądza. Dzięki realizacji projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 dwa osiemnastowieczne spichlerze, z listy Pomników Historii RP, zyskały nowe funkcje i odzyskały dawny wygląd. Muzeum uczy, bawi i gromadzi turystów - otrzymało w 2022 roku nagrodę „Odkrywca”.

Wyróżnienie:

  • Gmina Rogowo (powiat żniński) – za zagospodarowanie i zrewitalizowanie brzegu Jeziora Rogowskiego Dużego, w ramach projektu zrealizowanego przy wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
  • Gmina Miasta Brodnicy – za rewitalizację zielonych płuc Brodnicy, parku miejskiego będącego zapleczem wypoczynkowym dla mieszkańców miasta - w ramach projektu, dla którego gmina pozyskała dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

KATEGORIA: GOSPODARKA

Nagroda:
Atos Poland Global Services Sp. z o.o. z Bydgoszczy – za wpływ na rozwój regionu i okolic na wielu płaszczyznach. W Polsce firma jest obecna od 2000 roku i zatrudnia blisko 6 000 osób w 6 miastach, jej główna siedziba mieści się w Bydgoszczy, gdzie działa największy zespół pracowników Atos w Polsce. Oprócz tworzenia specjalistycznych miejsc pracy dla kandydatów z regionu (i nie tylko), pracownicy przedsiębiorstwa regularnie angażują się w różnorodne działania społeczne, ekologiczne i charytatywne. Firma odgrywa istotną rolę we współpracy nauki oraz biznesu, a także wpływa na rozwój szkolnictwa ponadpodstawowego oraz akademickiego. Atos jest również partnerem wielu inicjatyw i wydarzeń branżowych organizowanych w Bydgoszczy i okolicach.

Onde SA z Torunia – za dynamiczny rozwój i transformację z lokalnego przedsiębiorstwa z branży drogowo-inżynieryjnej do wiodącego wykonawcy dla branży odnawialnych źródeł energii w Polsce. Firma jest generalnym wykonawcą, projektantem i zarządcą instalacji odnawialnych źródeł energii oraz największym wykonawcą farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych w Polsce. Od 2021 roku przedsiębiorstwo jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jako pierwsza w Polsce firma z branży OZE Onde SA uzyskało certyfikat EMAS – najwyższe unijne wyróżnienie w zakresie ekologii i najbardziej wiarygodny ze standardów zarządzania środowiskowego w Unii Europejskiej.

Wyróżnienie:

  • Pixel Sp. z o.o. z Bydgoszczy – za poszerzenie swojej oferty systemów informatycznych i elektronicznych dedykowanych transportowi publicznemu o dynamiczną i rozkładową informację pasażerską na przystanki w technologii e-papieru, z niemalże zerowym poborem energii elektrycznej i autonomicznym systemem zasilania.
  • Henkor Sp. J. z Dębianek (gmina Topólka, powiat radziejowski) – za włączenie do swojego asortymentu całkowicie bezpiecznych, chroniących przez tlenkiem węgla systemów kominowych oraz zaprojektowanie i opatentowanie całkowicie eliminującego ryzyko zaczadzenia elementu rewizyjnego systemu kominowego.

KATEGORIA: INNOWACYJNE METODY STOSOWANE W ZAKRESIE ROZWOJU I PROMOCJI MIAST I OBSZARÓW WIEJSKICH

Nagroda:
Regionalny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych we Włocławku, Regionalny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Toruniu oraz Wojewódzki Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy - za aktywizowanie lokalnych społeczności i kreowanie inicjatyw w zakresie promocji i przedsiębiorczości, działalność kulturalną i wspomagającą rozwój społeczności wiejskich. Członkowie związków są pomysłodawcami i organizatorami licznych przedsięwzięć kulturalno-oświatowo-rekreacyjnych dla mieszkańców m.in. festynów, kolonii dla dzieci i młodzieży, pikników rodzinnych i wycieczek edukacyjnych. Pielęgnują tradycję i kulturę ludową, a także działają na rzecz zachowania bogatego folkloru i promowania regionów etnograficznych naszego województwa. Wśród organizowanych wydarzeń są również dożynki, uroczystości okolicznościowe, wystawy i konkursy.

KATEGORIA: KULTURA

Nagrody:
dr Barbara Mielcarek-Krzyżanowska (Akademia Muzyczna, Bydgoszcz) – za doniosłe osiągnięcia naukowe w dziedzinie teorii muzyki i muzykologii oraz wyróżniającą się działalność organizacyjną i publicystyczną. Od początku swojej działalności związana z Akademią Muzyczną imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy opublikowała pierwszą w polskim piśmiennictwie monografię pn. „Folklor muzyczny w twórczości kompozytorów polskich XX wieku” stanowiącą przekrojowe ujęcie nurtów muzyki tradycyjnej minionego stulecia. Doktor Barbara Mielcarek-Krzyżanowska jest autorką kompletnego opracowania twórczości kompozytorskiej Zygmunta Mycielskiego, wybitnej postaci polskiej kultury muzycznej XX wieku. Prowadzi również aktywną działalność organizatorską jako uczestniczka i kierowniczka naukowych konferencji o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.

dr Adam Kośmieja (Akademia Muzyczna, Bydgoszcz) – za międzynarodowe działania rozwijające potencjał naukowo-artystyczny Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz naszego regionu poprzez odważną i spójną politykę realizacji programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości „Sztuka Doskonałości” oraz za indywidualną działalność artystyczną. Dr Adam Kośmieja to pianista o uznanej renomie, pedagog Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Doktor Adam Kośmieja przyczynił się do rozbudowy sieci międzynarodowych kontaktów i współpracy pomiędzy zagranicznymi instytucjami kultury, uczelniami muzycznymi a Akademią Muzyczną imienia Feliksa Nowowiejskiego. W ramach programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości zorganizowane zostały m. in.: koncerty, międzynarodowe seminaria, badania naukowe, warsztaty, konferencje. Przez cztery lata trwania projektu Akademia Muzyczna imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy zaznaczyła swoją obecność na prestiżowych uczelniach i salach koncertowych, takich miast jak m. in.: Singapur, Nowy York, Miami, Montreal, Toronto, Bangkok, Malmo.

Mariusz Lubomski (muzyk, Toruń) – za wieloletnią działalność artystyczną oraz wkład w rozwój piosenki autorskiej w regionie oraz całej Polsce. Autor muzyki, tekstów oraz wokalista, który swoim głosem przeciera trudne, ale jakże ciekawe szlaki piosenki literackiej. Współpracował z wieloma twórcami oraz wykonywał utwory takich artystów, jak Sławomir Wolski, Rafał Bryndal, Janusz Kofta, Paolo Conte oraz wielu innych. Zadebiutował na Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie.  Występował w wielu klubach studenckich w całej Polsce. Zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Od tamtego czasu nagrał kilka płyt i cieszy się uznaniem wśród publiczności. Fani Mariusza Lubomskiego zwą go Mańkiem i zawsze z niecierpliwością czekają na jego koncert.

Wyróżnienia:

  • Piotr Grążawski (historyk, publicysta, regionalista, Brodnica) – za prace na rzecz upowszechniania regionalnej historii oraz kultywowania tradycji ludowej w powiecie brodnickim.
  • Marian Przybylski (regionalista, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelno, powiat mogileński) – za całokształt działalności twórczej i społecznej na rzecz Ziemi Mogileńskiej, Kujaw Zachodnich i pogranicza kujawsko-wielkopolskiego oraz promocję dziedzictwa kulturowego tego regionu.
  • Janina Mazurkiewicz (Toruń) – za wieloletnie osiągnięcia w promowaniu dziedzictwa Mikołaja Kopernika oraz za utworzenie Muzeum Mikołaja Kopernika jako Oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Twórcy Spektaklu „Morderstwo dla dwojga” (Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu) – Wojciech Stefaniak, Agnieszka Płoszajska, Michał Cyran za stworzenie w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu polskiej prapremiery spektaklu wystawianego na Off-Broadway w Nowym Yorku oraz teatrach muzycznych całego świat.
  • Krystyna Lewicka – Ritter (dziennikarka, regionalistka, Osówiec, powiat bydgoski) – za ponad 20-letnią popularyzację dziedzictwa kulturowego i kultury ludowej, rozpowszechnianie wiedzy związanej z pracą muzealników, pasjonatów i regionalistów Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
  • Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – za upowszechnianie kultury lokalnej i regionalnej, organizacje konferencji, które służą wymianie myśli i poglądów z zakresu historii współczesnej i regionalizmu.

KATEGORIA: NAUKA, NADANIA NAUKOWE, POSTĘP TECHNICZNY

Nagroda:
Zespół naukowców Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w składzie: dr hab. Rafał Butowt, prof. UMK, dr n. biol. Katarzyna Bilińska – za identyfikację komórkowego mechanizmu zaburzeń węchu u pacjentów z COVID-19. Zaangażowanie zespołu pozwoliło na zrozumienie ważnego problemu zdrowotnego, który podczas pandemii COVID-19 dotknął ogromną liczbę chorych na całym świecie. Dzięki ich badaniom po raz pierwszy na świecie odkryto mechanizm komórkowy prowadzący do wystąpienia zaburzeń węchowych u pacjentów z COVID-19. W latach 2021-2021 artykuł naukowe opublikowane na podstawie prowadzonych przez zespół badań były najwyżej cytowanymi artykułami naukowymi polskich naukowców pracujących w Polsce nad tematyką COVID-19.

Prof. hon. Krzysztof Sikora, prezydent Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy – za rozwój szkolnictwa zawodowego policealnego i na poziomie wyższym. Również za konsolidację uzawodowienie, umiędzynarodowienie i rozwój badań naukowych. Założona przez Krzysztofa Sikorę w 1999 roku Wyższa Pomorska Szkoła Turystyki i Hotelarstwa (dziś Wyższa Szkoła Gospodarki) jest dziś uczelnią o charakterze ponadregionalnym (posiada osiem filii w północnej Polsce i jedną w Kijowie).
WSG posiada obecnie najszerszą ofertę edukacyjną wśród uczelni w północnej Polsce - kształci na 45 kierunkach, które są odpowiedzią na potrzeby regionu. Wypracowany w uczelni model ,uniwersytetu przedsiębiorczości i uczelni zaangażowanej przyczyniły się do popularyzacji nauki, zbliżenia świata nauki i biznesu oraz promocji Kujaw i pomorza jako regionu o dużym potencjale naukowym i edukacyjnym.

Wyróżnienie:
Zespół naukowców Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w składzie:
prof. dr hab. Daniel Lisak, dr hab. Agata Cygan, dr hab. Piotr Masłowski,
dr hab. Katarzyna Bielska, dr inż. Dominik Charczun, prof. dr hab. Roman Ciuryło,
dr inż. Grzegorz Kowzan, dr Akiko Nishiyama, dr Szymon Wójtewicz, dr hab. Piotr Wcisło – w dziedzinie fizyki za opracowanie nowej technologii dyspersyjnej spektroskopii kwantowych układów molekularnych.

KATEGORIA: OCHRONA ŚRODOWISKA NATURALNEGO

Nagroda:
Przedsiębiorstwo Plast Mar w Jacewie (gm. Inowrocław) – za prowadzenie wieloletniej działalności służącej ochronie środowiska i konsekwentne realizowanie polityki proekologicznej. Właściciel Marek Margielewski, w ciągu 48 lat prowadzenia firmy, z wielkim zaangażowaniem rozszerzył statutowy profil przedsiębiorstwa zajmującego się przetwarzaniem odpadów, o szeroką działalność edukacyjną i proekologiczną. Plast Mar jest przykładem budowania współpracy między biznesem a światem kształcenia młodego pokolenia. W drugiej siedzibie firmy w Balczewie powołano punkt edukacji ekologicznej i edukacji technicznej. Odbywają się tam zajęcia i szkolenia łączące teorię z praktyką – dla uczniów szkół podstawowych, średnich i studentów uczelni wyższych. Plast Mar jest ponadto inicjatorem i partnerem lokalnych pikników, festynów, biegów promujących bezpieczeństwo i ochronę środowiska.

Wyróżnienia:

  • Stowarzyszenie Profutrzaki – Centrum Edukacji Prozwierzęcej w Brześciu Kujawskim - za konsekwentne działania służące edukacji ekologicznej mieszkańców, w tym promowanie ograniczenia bezdomności zwierząt.
  • Krystian Kujawiński z Gniewkowa (pow. inowrocławski), leśniczy Leśnictwa Podlesie w Nadleśnictwie Gniewkowo, entuzjasta pszczelarstwa - za realizację projektu „Wpływ zmian klimatycznych na wykorzystanie pokarmu przez pszczołę miodną”, w ramach którego przeprowadzono badania i analizy dające szansę na wprowadzenie rozwiązań na rzecz poprawy sytuacji pszczół w Puszczy Bydgoskiej, m.in. poprzez modyfikację upraw leśnych.
  • Fundacja Zielone Kujawy w Ciechocinku – za działalność na rzecz ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, a przede wszystkim za prawne i merytoryczne doradztwo dla mieszkańców w sprawie ochrony drzew i nielegalnej ich wycinki.

KATEGORIA: OCHRONA ZDROWIA

Nagrody:
Dr n. med. Dariusz Paczkowski (specjalista neurochirurg, ordynator Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy)
i dr hab. n. med. Józef Mierzwiński (otolaryngolog, specjalista otolaryngologii dziecięcej, prof. UMK, ordynator Oddziału Otolaryngologii, Audiologii i Foniatrii Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy) – za chirurgiczne leczenie guzów podstawy czaszki. Bydgoski szpital jest jednym z nielicznych w kraju ośrodków, który specjalizuje się w leczeniu onkologicznym i chirurgicznym guzów głowy i szyi. Efektem współpracy specjalistów było utworzenie interdyscyplinarnego zespołu neurochirurgiczno-laryngologiczny WSD, który podejmuje się skomplikowanych operacji związanych z leczeniem trudno dostępnych guzów podstawy czaszki penetrujących do głębokich struktur mózgu
i oczodołu.

Zespół specjalistów Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Urologii i Chirurgii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu w składzie: prof. dr hab. n. med. Krzysztof Preis, dr hab. n. med. Małgorzata Świątkowska-Freund i dr n. med. Przemysław Janik – za realizację programu kompleksowej terapii wewnątrzmacicznej w profilaktyce następstw i powikłań wad rozwojowych i chorób dziecka nienarodzonego. Uruchomienie programu umożliwiło zakup najwyższej klasy sprzętu i rozszerzenie usług szpitala o świadczenia medyczne, które nie są dostępne w innych placówkach w Polsce. Prowadzona przez zespół medyczny WSZ w Toruniu terapia wewnątrzmaciczna pozwala na diagnostykę wad płodu w zakresie dotychczas nieosiągalnym. Szybkie rozpoznanie nieprawidłowości daje możliwość wdrożenia odpowiedniego leczenia ograniczającego powikłania i polepszającego stan zdrowia noworodków.

Wyróżnienia:

  • Dr Łukasz Graczykowski (kierownik Oddziału Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku) i dr Bartosz Czarniak (kierownik pracowni interwencji sercowo-naczyniowych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku) – za wprowadzenie od usług Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku inwazyjnych metod diagnostycznych i leczniczych, dzięki którym możliwe jest m.in. częściowe zastąpienie pracy mięśnia sercowego w trakcie wykonywania skomplikowanych zabiegów kardiologicznych.
  • Agnieszka Słowik (przewodnicząca Toruńskiego Stowarzyszenia Rodzin „Powrót z U”) – za działalność na rzecz rodzin dotkniętych problemem narkomanii.

KATEGORIA: PROMOCJA WOJEWÓDZTWA

Nagrody:
Zespół Żuki (Bydgoszcz) – za 35 lat na scenie jako popularyzator kultury. Zespół Żuki przez te wszystkie lata brał udział w wielu prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. Zagrał w 16 krajach. Brał udział m.in. w Sopot festiwal oraz Palanga Festiwal. Autorzy dwóch autorskich płyt „Dom” i „Moment”. Zespół jest znany z ciekawych projektów muzycznych, głównie z perfekcyjnych i energetycznych wykonań muzyki legendarnego The Beatles. W ostatnim czasie z blisko 40 twórcami z Ukrainy tworzą projekt Aleja Rocka Symfonicznie.

Wyróżnienia:

  • Artur Kasprowicz (Toruń) – za stworzenie zlokalizowanego w sercu toruńskiej starówki Niewidzialnego Domu, jednego z pięciu tego typu miejsc na całym świecie, które pokazuje świat z wyłączeniem zmysłu wzroku.
  • Piotr Weckwerth (przewodnik turystyczny, publicysta, twórca bloga i kanału na You Tube, Bydgoszcz) – za promowanie Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego w ramach inicjatywy „Weckwerth – turystyka BEZ FILTRÓW”.
  • Krzysztof Dorcz (autor i wydawca materiałów historycznych, plastyk, fotografik, Włocławek) – za całokształt działalności na Kujawach wschodnich z zakresie autorstwa i współautorstwa projektów herbów, symboli i innych insygniów samorządowych, propagowanie tradycji chopinowskich i popularyzację dziejów Powstania Styczniowego.
  • Fundacja Kulturalna Fabryka Lloyda (Bydgoszcz) – za promocję w regionie kultury poprzez organizację wydarzeń „Wieczór portugalski z muzyką fado na żywo” oraz wydarzenia „II Konkurs Wokalny im. Zbigniewa Wodeckiego „Sobą Być”’.
  • Muzeum im. Jana Kasprowicza oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka (Inowrocław) – za wspólne zorganizowanie nowatorskiej i angażującej lokalną młodzież wystawy „Ożywiamy obrazy – ożywiamy postaci z Powiatu Inowrocławskiego” , która prezentowała nieoczywiste dla Kujaw postaci historyczne.
  • Zespół Folklorystyczny „Dzieci Kujaw” - za 25 lat działalności i propagowania kultury Kujaw, angażowanie dzieci i młodzieży w poznawanie regionu poprzez taniec.
  • Zespół Polifonika i Magdalena Lazar (Inowrocław) – za promocję nieznanej dotąd szerszemu odbiorcy historii artysty pochodzącego z regionu, jednej z ikon muzyki amerykańskiej początków XX wieku, twórcy m. in. muzyki do „Czarnoksiężnika z Krainy Oz” - Gusa Edwardsa na płycie „Gus Edwards: Overview”, na której znalazły się utwory inspirowane artystą oraz przypomniały jego twórczość.
  • Marek Erdmann (Sicienko, powiat bydgoski) – za stworzenie i prowadzenie prywatnego Muzeum Techniki PRL w Sicienku, które cieszy się zainteresowaniem miłośników techniki minionej epoki.

KATEGORIA: ROLNICTWO I ROZWÓJ OBSZARÓW WIEJSKICH

Nagrody:
Szymon Łuczak (prezes Grupy Producenckiej Agrade, rolnik, Jacewo, powiat inowrocławski) – za wdrożenie rolnictwa precyzyjnego w gospodarstwie rolnym w oparciu i przy zastosowaniu najnowszych dostępnych technologii. W gospodarstwie przestrzega zasad produkcji zrównoważonej. Zastosowanie nowych technologii przyczynia się do zmniejszenia ilości stosowanych środków produkcji: nawozów i paliw oraz do pozytywnego wpływu na środowisko naturalne.

Wyróżnienia:

  • Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Nawacki Krzysztof (Piotrków Kujawski) – za produkcję wysokiej jakości szerokiego asortymentu roślin ozdobnych.

KATEGORIA: SPORT

Nagroda:
Dominika Putto (kajakarka klasyczna, zawodniczka klubu CWZS Zawisza Stowarzyszenie Kajakowe)– za zdobycie w ubiegłym sezonie złotych i srebrnych medali mistrzostw świata i Europy w kajakarstwie. To był najlepszy sezon Dominiki Putto. W 2022 roku zawodniczka wraz z osadą zdobyła złoty medal Mistrzostw Świata w Kajakarstwie w Halifax (Kanada) w czwórce kobiet na dystansie 500 m. Na Mistrzostwach Europy w kajakarstwie w Monachium (Niemcy) zawodniczka zdobyła złoty medal w czwórce kobiet na dystansie 500 m oraz srebrny medal w dwójce kobiet na dystansie 200 m.

Adrianna Sułek (wieloboistka, zawodniczka KS Brda Bydgoszcz) – za zdobycie w minionym sezonie medali w kategorii seniorskiej na mistrzostwach świata i Europy oraz ustanowienie dwóch rekordów Polski w hali i na stadionie. W 2022 roku Adrianna Sułek zdobyła srebrny medal na halowych Mistrzostwach Świata w Belgradzie (Serbia) w pięcioboju, gdzie poprawiła rekord Polski. Wywalczyła też 4. miejsce na Mistrzostwach Świata w Eugene (USA) w siedmioboju, gdzie również ustanowiła nowy rekord Polski oraz srebrny medal Mistrzostw Europy w Monachium (Niemcy) w siedmioboju.

Wyróżnienie:

  • Robert Osmólski (trener kadry Polski młodzików w boksie oraz Bokserskiego Klubu Sportowego Champion Włocławek) – za wyjątkowe osiągnięcia w szkoleniu zawodników odnoszących sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Jego podopieczni zdobyli m. in. mistrzostwo świata, wielokrotne drużynowe i indywidualne mistrzostwa Polski, pierwsze miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.
  • Roman Kłosowski (prezes Międzyszkolnego Klubu Sportowego Zryw Toruń) – za organizację XX Memoriału Wojtka Michniewicza w koszykówce, w którym w 2022 roku uczestniczyło 10 zespołów zawodowych. Memoriały Wojtka Michniewicza są doskonałą promocją dla Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego oraz okazją dla mieszkańców regionu do podziwiania na żywo zmagań utytułowanych olimpijczyków czy mistrzów świata.
  • Dariusz Krakowiak (członek Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters, reprezentant klubu MLKS Krajna Sępólno Krajeńskie) – za sukcesy odniesione na zawodach krajowych i międzynarodowych oraz działalność sportową, przyczyniającą się promocji regionu oraz upowszechniania sportu w gminie i powiecie sępoleńskim.
  • Akademicki Związek Sportowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – za skuteczne upowszechnianie kultury fizycznej, pielęgnację i promocję dziedzictwa Mikołaja Kopernika od momentu powstania organizacji (1946 rok) oraz wychowanie pokoleń sportowców odnoszących sukcesy m.in. w grach zespołowych (koszykówka), wioślarstwie, żeglarstwie lekkiej atletyce na mistrzostwach Polski, świata i Europy oraz igrzyskach olimpijskich.
  • Fryderyka Wojciechowska (zawodniczka speedrowerowa Toruńskiego Stowarzyszenia Żużlowego) – za zdobycie w 2022 roku w Manchesterze tytułu Indywidualnego Mistrzostwa Europy Kobiet. To druga polska zawodniczka, która sięgnęła po tytuł mistrzowski w ponad dwudziestoletniej historii europejskiego czempionatu speerowerowego. Wraz z TSŻ Toruń Drużynowa Mistrzyni Polski w speedrowerze w 2022 roku.
  • Jakub Sawiński (zawodnik speedrowerowy Toruńskiego Stowarzyszenia Żużlowego) – za zdobycie w 2022 roku podczas zawodów w Manchesterze Indywidualnego Mistrzostwa Europy. Dzień przed zdobyciem tytułu indywidualnego mistrza Europy Jakub Sawiński zdobył wraz z narodową kadrą do lat 18 drugie miejsce w zawodach drużynowych. Wraz z TSŻ Toruń Drużynowy Mistrz Polski w speedrowerze w 2022 roku.

WYRÓŻNIENIE SPECJALNE

Zofia Gorczyca de domo Sczaniecka i Adam Sczaniecki - za działania na rzecz powstania Muzeum Ziemiaństwa im. Rodziny Sczanieckich w dawnej siedzibie rodowej w Nawrze. Jako przedstawiciele spadkobierców ostatnich właścicieli nawrzańskiego zespołu pałacowo-parkowego przekazali obiekt samorządowi województwa, by powstało w nim muzeum poświęcone historii polskiego ziemiaństwa. Powstająca nowa placówka kulturalna – trwają zaawansowane przygotowania do remontu konserwatorskiego i działań rewitalizacyjno-odtworzeniowych - to hołd, który oddajemy przedwojennej ziemiańskiej inteligencji, która swoją rolę społeczną postrzegała jako służbę na rzecz polskości, na rzecz społecznego, kulturalnego i gospodarczego rozwoju naszych ziem.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto