Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niesłyszący uczniowie będą się uczyć w nowym budynku przy Akademickiej w Bydgoszczy

Redakcja
Zgodnie z planem, nowy budynek wiosną przyszłego roku zostanie doprowadzony do  stanu surowego zamkniętego. Prace wykończeniowe potrwają do września 2020 roku
Zgodnie z planem, nowy budynek wiosną przyszłego roku zostanie doprowadzony do stanu surowego zamkniętego. Prace wykończeniowe potrwają do września 2020 roku Urząd Marszałkowski
Przyszli technicy dentystyczni, kosmetyczki i fryzjerzy, technicy żywienia i usług gastronomicznych, kucharze i cukiernicy oraz ogrodnicy będą uczyć się w powstającym właśnie nowym obiekcie przy ośrodku im. gen. Maczka w Bydgoszczy.

Historia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy sięga 1947 roku, kiedy to w Ostromecku otwarto Zakład Głuchych. Budowa obecnej siedziby ośrodka przy ul. Akademickiej rozpoczęła się w 1989 roku. Rok szkolny 1993/94 rozpoczęto już w nowym obiekcie.

Ale dla osób niesłyszących od najmłodszych lat ważne jest nie tylko kształcenie, ale również nauka zawodu i to takiego, którego specjaliści są poszukiwani na rynku pracy.
I dlatego obecnie w ośrodku trwają zaawansowane prace na budowie nowego budynku warsztatów praktycznej nauki zawodu, w których kształcić się będą m.in. przyszli technicy informatycy i elektronicy.

- Dwukondygnacyjny obiekt z użytkowym poddaszem, pomieści nowoczesne pracownie, w których będą się kształcić także przyszli technicy dentystyczni, kosmetyczki i fryzjerzy, technicy żywienia i usług gastronomicznych, kucharze i cukiernicy oraz ogrodnicy - wymienia Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

Koszt inwestycji to 11,2 mln zł. Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi 7 mln złotych. Zakres prac to nie tylko wzniesienie murów, ale też kompletne nowoczesne wyposażenie, w tym specjalistyczne wyposażenie pracowni.
Wykonawca - bydgoska firma Baupol, która prowadzi roboty budowlane, zakończyła już etap stawiania konstrukcji budynku. Rozpoczęto montaż konstrukcji dachu.
Wiosną obiekt ma osiągnąć stan surowy zamknięty. Prace wykończeniowe, równolegle z zakupami wyposażenia, potrwają do września 2020.

Z nowoczesnych pracowni mogą również korzystać uczniowie bydgoskiego ośrodka Braille’a. Powstały dwie w pełni wyposażonych pracownie dla zawodów kelnera oraz florysty. Zmodernizowane zostały pracownie dla zawodów: mechanik, monter maszyn i urządzeń, elektromechanik, ślusarz, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, kucharz, technik masażysta, technik tyfloinformatyk oraz technik administracji.
Wartość projektu to 3,8 miliona złotych, dofinansowanie w ramach RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego to 3 mln zł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto