Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddział ratunkowy w szpitalu im. Jurasza uroczyście otwarty [wideo]

Wiktor Szpunar
Wiktor Szpunar
szpital jurasza bydgoszcz
szpital jurasza bydgoszcz Andrzej Muszyński
Szpitalny Oddział Ratunkowy w "Juraszu" został uroczyście otwarty. - To najnowocześniejszy oddział ratunkowy w Polsce - mówi główny projektant obiektu Jacek Wiśniewski.

Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w "Juraszu" dobiegła końca. Wspaniały obiekt powstawał przez 38 miesięcy, a wyposażanie dodatkowy rok.

Rektor UMK prof. Andrzej Tretyn podkreślał, że koszt inwestycji Collegium Medicum wyniósł 160 milionów złotych, a łączny koszt Wieloletniego Programu Medycznego Rozbudowy i Przebudowy Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy to 327 mln zł. Jest to największa inwestycja UMK od 1973 r., kiedy uczelnia budowała miasteczko studenckie. Rektor zauważył, że nowy oddział ratunkowy będzie miał ogromną wartość dla mieszkańców Bydgoszczy i regionu, a także studentów Collegium Medicum. Oznacza również drugą młodość Szpitala im. Jurasza.

Na uroczystym otwarciu zjawiło się kilkoro posłów, wicewojewoda kujawsko-pomorski Zbigniew Ostrowski i prezydent miasta Rafał Bruski. Ten ostatni życzył mieszkańców aby nigdy nie musieli korzystać z tego ośrodka. Działacze polityczni podkreślali dobrą atmosferę wokół budowy. Poseł Tomasz Latos mówił o "swoim ukochanym Juraszu", przypominając, że nadal jest urlopowanym pracownikiem szpitala.

Szpitalny Oddział Ratunkowy w "Juraszu"

Bardzo ciekawe było wystąpienie głównego projektanta, Jacka Wiśniewskiego. Wskazywał on na najważniejsze elementy oddziału ratunkowego. Dwa piętra szpitala to bloki operacyjne z śródoperacyjnym angiografem i rezonansem magnetycznym. Ważna jest pełna komputeryzacja. Przy każdym łóżku zainstalowane są dwa monitory, a w lampach wmontowane są kamery umożliwiające konsultacje podczas operacji z dowolnym specjalistą na świecie i obserwację trwającej operacji przez studentów.


Zobacz galerię zdjęć: Nowy Oddział Ratunkowy w "Juraszu"


Powierzchnia użytkowa obiektu to 6.158,25 m2

Co znajdziemy w nowej części szpitala?

W piwnicy została ulokowana Centralna Sterylizatornia, znajdują się tam: sterylizatory niskotemperaturowe, sterylizatory parowe 8 i 12 jednostkowe, myjnie dezynfektory 10 i 15-tacowe, myjnie ultradźwiękowe, centralny system dozowania, stacja uzdatniania wody, urządzenie do fumigacji, myjnia do wózków i kontenerów, suszarki, zgrzewarki, zintegrowany system centralnej sterylizacji wraz ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem

Na parterze znajduje się Szpitalny Oddział Ratunkowy, ratownictwo medyczne uzyskuje lepsze warunki dojazdu i przyjęcia pacjentów, zwłaszcza najcięższych stanów oraz najwyższej klasy sprzęt i aparaturę medyczną, która pozwala w sposób profesjonalny ratować życie i zdrowie pacjenta
I piętro – blok operacyjny wraz z salą wybudzeń
II piętro – blok operacyjny wraz z salą wybudzeń
III piętro – Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej
IV piętro – kondygnacja techniczna

Na dachu znajduje się płyta lądowiska dla helikopterów sanitarnych, najwyższy poziom zajmuje płyta lądowiska z przeznaczeniem na helikoptery sanitarne. Uzyskano zezwolenie umożliwiające także loty nocne. Nowy budynek otrzymał nagrodę I stopnia w konkursie "Budowa Roku 2012" w kategorii budynki służby zdrowia, opieki społecznej i socjalnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto