Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oficjalne obchody rocznicy w Bydgoszczy [piątek, 3 września 2010]

ela bakalar
ela bakalar
Piątkowy wieczór w Bydgoszczy był słoneczny. Ulice żyły krokami przechodniów. Odbywały się śluby, festyny, otwierały się kluby. Kawiarnie w okolicach Starego Rynku i ogródki piwne zawsze mają gości. Ale tego dnia, obok kolorowych aktów codziennego życia, na Starym Rynku znalazło się miejsce na WSPOMNIENIE.

Wydarzenia sprzed 30 laty, które ogarnęły zasięgiem całą Polskę, angażując solidarnie wszystkich Polaków, zawiązując we wspólnym celu, zgodnie Niezależny Samorządny Związek Zawodowy SOLIDARNOŚĆ, przeszły do historii jako masowy ruch oporu, który w swych szeregach jednoczył robotników, intelektualistów i naukowców. Nie były to łatwe dni, a podjęte decyzje i konkretne działania pociągnęły w swych skutkach nawet śmiertelne ofiary. Bydgoszcz ma również daty takich ofiar, choćby wspomnę 19 marca 1981r. zapisane w kartach pamięci, jako prowokacja bydgoska, czy 19 października 1984r., w którym to dokonano skrytobójczego mordu ks. Jerzego Popiełuszki, wieloletniego kapelana „Solidarności”. Liczne internowania, zaginięcia w tajemniczy sposób, represje – to wszystko dotknęło niemalże każdą polską rodzinę. Nie zapomniano nazwisk tamtych bohaterów, nie zapomniano ich wyrzeczeń, a oficjalne obchody XXX rocznicy "Solidarności" są tego dowodem. W naszym regionie trwają one od 27 sierpnia.

W Bydgoszczy, w piątek, 3 września 2010r. na Starym Rynku o godzinie 16 oficjalne obchody rozpoczęto wyeksponowaniem wystawy pt. „Dekada Przełomu. NSZZ w Regionie Bydgoskim (1980-1990)”. Jest ona przede wszystkim, zbiorem dokumentów, zdjęć, różnych pamiątek, wycinków gazet, które przetrwały i stanowią doskonałą tablicę poglądową z tych odległych wydarzeń. Nie mogło się obyć bez mszy za Ojczyznę. W Oratorium kościoła o.o. Jezuitów, na Placu Kościeleckim, o godz. 18, tradycyjnie odbyła się już 304 msza w tej intencji, którą poprowadził bp Jan Tyrawa. Kulminacją tego dnia był wieczorny koncert w Operze Nova zatytułowany "Siewcom wolności", podczas którego zasłużeni działacze Solidarności otrzymali najwyższe regionalne odznaczenia i medale

W kolejnych dniach, obchody świętowane będą w Inowrocławiu i w Lipnie.

Natomiast, 6 września 2010r. o godzinie 16:30 w Sali Sesyjnej Ratusza UM w Bydgoszczy promocją publikacji, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej na temat ruchu solidarnościowego na terenie województwa zakończą się oficjalne obchody święta Solidarności w regionie.

Dziś, w świetle nowych wydarzeń i rzeczywistości niełatwo o zgodę w dawnych szeregach i spokornieć jest łatwiej, gdy mądrości w narodzie brak.

Zobacz też: Bydgoska delegatura IPN  o działalności "Solidarności" w regionie



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto