Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Papież Jan Paweł II niegodny patronować parkowi na osiedlu w Bydgoszczy?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Jan Paweł II jest już patronem alei między Wyżynami a Wzgórzem Wolności.
Jan Paweł II jest już patronem alei między Wyżynami a Wzgórzem Wolności. Dariusz Bloch
Niektórzy bydgoscy radni nie chcieli przyjąć przez aklamację uchwały nadającej imię Księdza Karola Wojtyły parkowi na Opławcu.

Papież, Honorowy Obywatel Bydgoszczy, święty Kościoła Katolickiego. Wydawało się, że w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, w roku Świętego Jana Pawła II nie może być problemu z nadaniem papieskiego imienia jednemu z parków na Opławcu. Tym bardziej, że komisje rady miasta, a także prezydent Rafał Bruski kandydaturę poparli. Stało się jednak inaczej i zamiast zwykłego głosowania byliśmy świadkami politycznej "zadymy" w trakcie wirtualnych obrad Rady Miasta Bydgoszczy.

- W klubie radnych panuje demokracja, w sprawach światopoglądowych nigdy nie narzucamy nikomu, jak ma głosować, podobnie było w tym wypadku – tłumaczy Jakub Mikołajczak, radny PO. - Na rozmowach klubowych byliśmy podzieleni w tej sprawie, ale nikt nie planował takiej burzy. Sam jestem zdania, że należy trzymać się zasady, że jedna osoba może być patronem jednego miejsca w mieście, imieniem Jana Pawła II nazwano już aleję. Uważam też, że papież nie był kryształową postacią, pewne sprawy dopiero teraz wychodzą na jaw, jak jego działania w Ameryce Południowej. Dlatego dla mnie niemożliwym było przyjmowanie takiej uchwały przez aklamację – uważa radny.

Przez aklamację, czyli przy jednomyślnym zaakceptowaniu projektu, często bez samego głosowania.

Zabawy gwizdkiem i plakatem

Sam podniósł temperaturę dyskusji, gdyż pokazał w kamerze(większość radnych uczestniczyła w sesji przez Internet) plakat z filmem braci Sekielskich o pedofilii w kościele. Rady Bogdan Dzakanowski z kolei zaczął gwizdkiem zakłócać obrady.

- Te wydarzenia były oburzające, jak zwykle największymi krzykaczami byli ci, którzy potrafią tylko krzyczeć, pracą radnego specjalnie się nie zajmują. To kuriozalne, gdy po głosowaniu „budzi się” nagle radny Mateusz Zwolak i mówi, że nie mógł „kliknąć” w czasie głosowania. To co się działo urągało powadze rady miasta - ocenia radny Szymon Róg, radny PiS. -Nie jest też tak, że Karol Wojtyła ma już swoje miejsce jako patron w Bydgoszczy. Owszem, jest aleja Jana Pawła II, ale w tym wypadku chodzi o upamiętnienie miejsca, w którym bywał jako zwykły ksiądz, wtedy jeszcze nie papież. A bywał tu na spływach kajakowych – chodziło o przypomnienie tego wydarzenia.

Radny Róg jest zdania, że uchwała została przez radnych przyjęta (część radnych PO jest innego zdania) i skwer nosi nazwę Karola Wojtyły. By tak się stało, uchwałę musi jeszcze opublikować w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

W dniu święta Konstytucji mieszkańcy przespacerowali się pod pomnik Kazimierza Wielkiego. Niektórzy przynieśli transparenty, inni zaś wyłącznie swoją obecnością zamanifestowali poparcie dla wolnych sądów. 

Wydarzenie miało miejsce o godz. 16. Jak przekonują uczestnicy spaceru, nie było to zorganizowane zgromadzenie, obecni mieli założone maseczki i rękawiczki, a także zachowywali przynajmniej dwumetrowy odstęp między sobą. 

Jednak sygnał o nielegalnym zgromadzeniu otrzymali policjanci. Jak poinformował nas st. asp. Piotr Duziak z KWP w Bydgoszczy, teren objęty jest monitoringiem miejskim. Osoby obecne przed pomnikiem zostały spisane przez funkcjonariuszy. Nie mamy jednak na razie informacji, czy wyciągnięte zostaną wobec nich jakieś większe konsekwencje.

Spacer bydgoszczan w obronie wolnych sądów i Konstytucji. In...

Nowi ulice i patroni

Bez żadnych zgrzytów przyjęto uchwały nadające bydgoskim ulicom nowe nazwy i nowych patronów.

Fordon zyska ulicę Turniową. To boczna ulica od ul. Tatrzańskiej. Nazwa wpisuje się w zasadę, że w tej części miasta nazwy ulic mają związek z górami. Podobna zasada towarzyszyła zespołowi ds. nazewnictwa miejskiego przy ustalaniu nazw dwóch nowych ulic w dzielnicy Opławiec. Jedna będzie nazywać się Dusznicka, druga Wieniecka. W tym wypadku ulice w tej części miasta związane są z kurortami, sanatoriami i uzdrowiskami (Duszniki Zdrój, Wieniec Zdrój).

Nowe ulice pojawią się również na Prądach. Tu nowi patroni będą reprezentować bydgoskie środowisko adwokackie. Jedna ulica nosić będzie miano Bydgoskiej Palestry, druga Bronisława Kocha (adwokata ze Lwowa, który bronił bydgoszczan m.in. w procesach politycznych), trzecia Janusza Bogdana Budzyńskiego (adwokata, rodowitego bydgoszczanina zamordowanego w obozie koncentracyjnym), czwarta Tadeusza Piziewicza (obrońcy Lwowa, prawnika związanego z Bydgoszczą od 1938 roku).

Z kolei w Fordonie jedna z ulic będzie nosić imię Janiny Pohoreckiej (na wniosek Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy). Janina Pohorecka tworzyła w Bydgoszczy tuż po wojnie 2,5-letnią Pomorską Szkołę Pielęgniarsko-Położniczą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jaki olej do smażenia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto