Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parkujesz za długo? Płacisz karę

Redakcja
Bydgoszczanka uważa, że opłata za przekroczenie czasu ...
Bydgoszczanka uważa, że opłata za przekroczenie czasu ... AGW/archiwum
Bydgoszczanka uważa, że opłata za przekroczenie czasu parkowania jest niezgodna z prawem

Kobieta złożyła pozew w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Bydgoszczy, który będzie musiał rozstrzygnąć czy 50-złotowa kara zwana przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej "opłatą dodatkową" jest sprawiedliwa? Okazuje się bowiem, że tak samo karani są kierowcy, którzy zapłacili za zostawienie auta, ale przekroczyli limit czasu i ci, którzy w ogóle nie zapłacili.

Czekając na wyrok

- To pierwsza taka sprawa. Czekamy na orzeczenie sądu - komentuje Krzysztof Kosie-dowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - Jeśli będzie korzystne dla tej pani, wtedy nie pozostanie nam nic innego, jak honorowo go przyjąć i zastosować się.

Kosiedowski zarzeka się jednak, że kontrolerzy strefy płatnego parkowania nie przesadzają z nadgorliwością i nie "rzucają się" na kierowców przekraczających czas postoju o minutę czy kilka.

Miesięcznie w Bydgoszczy wzywa się do uiszczenia dodatkowej opłaty około 2200 osób. Co nie oznacza, że wszyscy ją płacą - jeśli podadzą racjonalne usprawiedliwienie, mają szansę na uznanie reklamacji.

Kosiedowski przypomina, że w Bydgoszczy działają dwa systemy elektronicznych opłat za parkowanie: Skycash i M-Pay. Te znacznie ułatwiają życie kierowcom, zwłaszcza codziennie zostawiającym auta w strefie. Takie systemy działają także w innych miastach, a to dodatkowy pozytyw. I nie trzeba mieć w kieszeni drobnych monet.

W Toruniu też karzą

W grodzie Kopernika opłata dodatkowa za przekroczenie czasu parkowania wynosi 30 zł. Dziennie do jej uiszczenia wzywa się średnio 120 osób. - Aż do końca roku 2011 podchodziliśmy do tego problemu liberalnie. Wystarczyło zgłosić się do kasy i uiścić brakującą sumę za przekroczony czas. I to niezależnie czy było to 5 minut czy 5 godzin - wyjaśnia Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowa Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

- Uważaliśmy bowiem, że każdemu może się zdarzyć coś, co zmusza go do pozostania dłużej poza samochodem, choćby u lekarza. Niestety, wielu kierowców nie wykazywało dobrej woli, nie płaciło, więc zostaliśmy zmuszeni do zaostrzenia polityki wobec nich. Zdecydowała o tym stosowną uchwałą Rada Miasta Torunia.

MZK wzorowało się na przepisach stosowanych już w Bydgoszczy, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie, Olsztynie, Wrocławiu i Warszawie, gdzie nie stosowało się dopłat do przekroczonego czasu parkowania.

Rzeczniczka dodaje, że jednocześnie wprowadzono usługę płacenia za parkowanie w strefie telefonem komórkowym, po pobraniu aplikacji Mobilet lub Skycash. Wystarczy włączyć opcję "rozpoczęcie parkowania"...

Zabrakło drobnych

- Tylko w marcu informację o przekroczeniu czasu parkowania wysłaliśmy do 2337 osób - informuje Izabela Gosiniecka, główna księgowa Zarządu Dróg Miejskich w Grudziądzu, nadzorująca strefę płatnego parkowania.

- Ludzie tłumaczą się w najprzeróżniejszy sposób, a to że zabrakło im drobnych na parkomat, że spóźnili się - mówi Jarosław Murgała, dyrektor ZDM w Grudziądzu.
W tym mieście opłata wynosi 50 zł. Połowę tej kwoty zapłaci ten, kto zrobi to w 7 dni. Za parkowanie można płacić telefonem komórkowym w systemie M-Pay.

Marek Weckwerth


Wstrzymany ruch tramwajów 3 i 7 na odcinku Rondo Fordońskie – Wyścigowa!

Czytaj regulaminy!

Każda strefa płatnego parkowania ma swój regulamin, który warto przeczytać, aby nie narazić się na nieprzyjemności.

Podstawową formą płatności jest gotówkowa - do parkomatu należy wrzucić monety o odpowiednim nominale.

W biurze zarządcy strefy płatnego parkowania można wykupić abonament. Zwykle jest to uprawnienie do parkowania przez 3, 6 lub 12 miesięcy, co potwierdza się znaczkiem ważnym wraz z kartą abonamentową wydaną na określony pojazd.

Jest też możliwość płatności mobilnej , jak wspomniane w tekście systemy M-Pay, Skycash czy Mobilet. Kierowca nakleja na przednią szybę znaczek - nośnik umożliwiający kontrolerowi potwierdzenie czytnikiem uiszczenia opłaty. Trzeba jednak pamiętać, by konto było doładowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto