Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja dba o bezpieczeństwo seniorów

BRAK PROFILU
BRAK PROFILU
Dzisiaj Dom Dziennego Pobytu "Promień Życia" przy ul. Łomżyńskiej 54 odwiedzili policjanci z KMP. Przypominali oni seniorom, jak ważna jest czujność i dbałość o bezpieczeństwo.

Spotkanie odbyło się w ramach II edycji akcji "W trosce o III wiek". Program ten skierowany jest do osób starszych, które bardzo często stają się ofiarami takich przestępstw, jak kradzieże, rozboje czy oszustwa.

Plan spotkania
Cykl spotkań w Domach Pomocy Społecznej na terenie miasta organizowany jest w celu zminimalizowania przykrych doświadczeń ludzi starszych i ich zapobiegania.
- Spotkania składają się z części teoretycznej i praktycznej. Podczas zajęć teoretycznych poruszone zostaną zagadnienia związane z zagrożeniami, jakie mogą napotkać ludzie starsi, oraz omówione będą metody działania sprawców - mówi rzecznik KMP w Bydgoszczy asp. szt. E. Przybylińska. - W części praktycznej zostaną zaprezentowane najprostsze formy obrony w czasie sytuacji krytycznej.

Spotkanie z mieszkańcami Domu Dziennego Pobytu "Promień życia" rozpoczęło się o 10.00. Frekwencja była ogromna: uczestnicy ledwo pomieścili się w pomieszczeniu.

Z życia wzięte
W skład ekipy prowadzącej spotkanie wchodzili: starszy strażnik miejski Piotr Cieślicki, starszy strażnik miejski Eugeniusz Kaczmarek, młodszy aspirant Monika Hermann i młodszy aspirant Paulina Więcławska z Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, a także pracownik cywilny starszy inspektor Monika Karska, która miała dość niecodzienne zadanie.

Najpierw policjantki opowiedziały mieszkańcom o kradzieży, podając przykłady, dając rady i przestrzegając, aby nie nosić przy sobie dużych sum pieniędzy.
- Sprawcy zawsze wybierają osoby słabsze, bo dokonanie czynu jest wtedy łatwiejsze - opowiadała Paulina Więcławska. - Idąc na spacer, nie zabierajcie ze sobą wszystkich dokumentów.

W czasie tego wykładu, pewna osoba weszła na salę i niespostrzeżenie zabrała aktówkę Moniki Hermann. Było to wyreżyserowane działanie, a sprawczynię "kradzieży" grała Monika Karska. Scenka ta miała zwrócić uwagę seniorów na fakt, jak ważna jest czujność i spostrzegawczość.

Policjantki radziły, aby starać się zwracać uwagę na wygląd, wiek, płeć, cechy charakterystyczne danej osoby w czasie ewentualnego napadu. Pomoże to odnaleźć i ukarać sprawcę.

Kolejnym przestępstwem, które zostało omówione było oszustwo. Podobnie jak wcześniej, policjantki opowiedziały, czym ono jest, jak mu zapobiegać i na co zwracać uwagę, by go uniknąć.
- Nie podpisujcie umów bez konsultacji z rodziną czy opiekunem. Super oferty i promocje nie znikną z dnia na dzień - mówiła Monika Hermann.

Ważne także, aby nie ufać każdej osobie, która podaje się za wnuczka, akwizytora, pracownika administracji. To mogą być oszuści, którzy polują na ufność, dobre serce i pragnienie kontaktów osób starszych.

Po części teoretycznej strażnik miejski opowiadał o praktycznym działaniu, które może uchronić seniora przed napaścią lub zminimalizować jej skutki.
Na koniec spotkania odbył się krótki quiz z wiedzy policyjnej. Uczestnicy, którzy zgłosili się do udziału, dostali upominki w postaci misia Polfinka, a wszyscy obecni na spotkaniu długopisy z dwoma numerami alarmowymi.

Wrażenia
- W czasie spotkań omawiamy trzy podstawowe przestępstwa: kradzież, rozbój i oszustwo. Bo to one najczęściej dotykają osoby starsze. Opowiadamy o działaniach sprawców, za kogo się podają i jakie metody stosują - opowiada Monika Hermann. - Wykorzystują oni ufność, samotność i słabość fizyczną seniorów. Zwracamy uwagę na to, aby osoby starsze nie chodziły same po zmroku i zamykały drzwi na klucz. Strażnicy wykonują pokaz praktyczny. Uczą, że każdy może się skutecznie bronić, bez względu na wiek i sprawność fizyczną, np. parasolką, długopisem, czy torebką - dodaje.

- Takie spotkania są zdecydowanie potrzebne, bo powodują, że seniorzy przypominają sobie pewne ważne rzeczy na temat własnego bezpieczeństwa. Nasi mieszkańcy nie muszą stosować się do żadnych ograniczeń, mogą wychodzić z placówki, kiedy chcą, stąd zagrożenie przestępstwem - mówi Aleksandra Jachowska, koordynator sekcji terapii zajęciowej.

- Cieszę się, że Policja wychodzi do nas z propozycjami takich spotkań, bo są one potrzebne. Taka placówka robi wrażenie bezpiecznej, zagrożenia jednak istnieją. Mieszkańcy są bardzo ufni, spragnieni kontaktu z ludźmi. Seniorzy byli wcześniej uprzedzeni o dzisiejszym spotkaniu, mieli zarezerwować sobie czas na tę godzinę, stąd tak duża frekwencja. Jest to potrzebne, bo naszym mieszkańcom zdarzają się rzeczy, o których mówili państwo z Policji. Wiedza jak tego uniknąć jest bardzo ważna - opowiada Beata Meler, zastępca dyrektora Domu Dziennego Pobytu "Promień życia".

Nie pierwsze spotkanie
Druga edycja akcji " W trosce o III wiek" rozpoczęła się 14 października i obecnie trwa. Policjanci odwiedzili dotychczas m.in.: Dom Dziennego Pobytu "Senior" przy ul. Jodłowej 14, Dom Dziennego Pobytu "Kapuściska" przy ul. Kapuściska 10 oraz Dom Dziennego Pobytu "Jesień Życia" przy ul. Mińskiej 15a.

Czytaj też:


 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto