Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Preeti Agrawal: Medycyna bez duchowości jest bezsilna

Ewa Piątek
Ewa Piątek
- Choroba to nie wróg, ale sygnał, że coś robimy nie tak – przekonuje Preeti Agrawal, z którą kobiety zainteresowane zdrowiem miały okazję spotkać się dziś w Księgarni „Kolorowej”.

Dr Preeti Agrawal przyjechała do bydgoszczanek, by przybliżyć im zagadnienia związane ze zdrowiem, macierzyństwem, medycyną naturalną. Na początku dwugodzinnego wykładu opowiedziała o źródłach swojego poczucia „misji” w świecie kobiet: zmianę w jej podejściu do zdrowia zmieniła książka na temat nienaturalności porodu w pozycji wertykalnej.
- Pomyślałam: jak to możliwe, że mnie, jako lekarzowi, nie przekazywano takich prostych prawd? – wspomina. – Studiujemy grube księgi, a nie znamy prostych mechanizmów rządzących zdrowiem i naturą, bo straciliśmy kontakt ze sobą, nie potrafimy słuchać swojego ciała!

Preeti Agrawal, po tym jak odkryła, że w świecie medycyny funkcjonuje zbyt wiele bezrefleksyjnie przekazywanych kolejnym lekarzom teorii, postanowiła w swojej praktyce ginekologicznej wykazywać się większą otwartością niż zakładałoby to jej wykształcenie. Rozwijała się m.in. dzięki pacjentkom, które chętnie dzieliły się z nią lekturami i doświadczeniami.
- Okazywało się, że na chorobę często pomagają nie leki, ale np. zmiana diety czy stylu życia – sens holistycznego podejścia do zdrowia tłumaczy Agrawal. – Medycyna jest sztuką, która bez rozumienia wszystkich aspektów życia człowieka jest po prostu bezradna.

Jako przykład słusznego rozumowania podaje Ajurwedę - system medycyny indyjskiej, określany jako "sztuka życia", w którym nie oddziela się poszczególnych części ciała, z każdą dolegliwością zgłaszając się do innego specjalisty, ale traktuje ciało, duszę, psychikę jako całość. Dla medycyny naturalnej człowiek jest nie tylko materią, lecz składa się też z warstwy psychicznej, emocjonalnej czy duchowej. Jeśli choruje jakiś narząd, to znaczy, że w całym systemie została zachwiana równowaga i dolegliwość niekoniecznie pochodzi z poziomu fizycznego, ale może się wiązać np. ze stylem życia.
- Doskonałym przykładem jest cykl mentruacyjny – mówi Preeti Agrawal. – Za jajeczkowanie odpowiada przysadka mózgowa. Jeśli nasz mózg otrzymuje sygnały, że żyjemy w stresie, emocje mogą zachwiać cykl. I nie jest to choroba narządów.

Zdaniem dr Preeti Agrawal zdrowie to stan domyślny organizmu, a choroba jest jedynie sygnałem, że zaniedbaliśmy jakiś aspekt całości został zaniedbany.


Uwaga! W czwartek, 24 czerwca 2010, o godz. 18.00 w „Kolorowej” będzie można wysłuchać wykładu pt. „Ajurweda dla kobiet”. Spotkanie poprowadzi Monika Marchel – pedagog, gerontolog, terapeuta, która od ośmiu lat zajmuje się ajurwedą, terapią tańcem oraz tańcem orientalnym. Wstęp wolny.



od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto