Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przybywa młodych, którzy się garbią

Redakcja
Co trzecie dziecko ma wadę postawy, a co szóste skoliozę - zaobserwował Wojciech Hagner, kierownik katedry i kliniki rehabilitacji w Szpitalu Uniwersyteckim im. Jurasza w Bydgoszczy.

- Kiedyś, jeśli miało się ochotę pograć w piłkę, chodziło się na boisko. Teraz, aby to zrobić, wystarczy odpalić komputer. Nic więc dziwnego, że problemy z kręgosłupem dotykają coraz młodszych osób - ocenia lekarz.

Wada postawy to nic innego jak niewłaściwe ukształtowanie sylwetki. - Niestety, najczęściej jest ona początkiem skoliozy, czyli skrzywienia kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej. Mamy z nią do czynienia w momencie, kiedy wygięcie boczne kręgosłupa jest większe niż dziesięć stopni - tłumaczy Hagner. - Kiedy przekroczy ono 20, wprowadzamy gorsetowanie. Przy 40-stopniowym wygięciu potrzebne jest już leczenie operacyjne. Niestety, coraz częściej zdarzają się przypadki, kiedy skrzywienie wynosi nawet 60 czy 90 stopni - wyjaśnia.

Pamiętaj o profilaktyce

Jak przekonuje lekarz, w leczeniu wad postawy najważniejsza jest profilaktyka. A o nią powinni zatroszczyć się przede wszystkim rodzice. - Ja mam taką zasadę - jeśli dziecko się garbi, to nawet sto razy dziennie, ale przypominam mu, że musi pilnować odpowiedniej postawy. Dalej nie słucha? Wtedy trzeba wziąć gazetę i uderzyć go nią w plecy - żartuje Hagner. - Nie ma zmiłuj się, dziecko musi chodzić prosto. To jedyna recepta na zdrowe plecy - przekonuje.

Według doktora Hagnera, czujne oko rodzica wystarczy, aby ustrzec dziecko przed kalectwem. - Najlepiej jeśli co jakiś czas postawa dziecka zostanie skontrolowana przez lekarza, nawet podczas zwykłej wizyty z powodu przeziębienia - zaleca. - Ale takie podstawowe badanie, możemy zrobić dziecku sami. Wystarczy tylko sprawdzać co jakiś czas, czy ma równe barki, talię, miednice i łopatki. Jeśli coś nas zaniepokoi, to nie wahajmy się, pójdźmy po poradę do pediatry - przekonuje Wojciech Hagner.

Lekarz radzi, aby zadbać również odpowiednie warunki dziecka podczas nauki. - Pamiętajmy, aby biurko naszej pociechy było odpowiednio dobrane do wzrostu. Nie zapominajmy również o odpowiednim oparciu krzesła. Powinno być ono na wysokości jego okolic lędźwiowych. Ważne jest, aby miało również podpórki do rąk - poucza Hagner.

O tym, jak istotna jest profilaktyka, przekonała się na własnej skórze pani Ania z Bydgoszczy, mama 15-letniej Natalki. - Zawsze starałam się być dla córki jak dobra kumpelka. Nie chciałam jej pouczać na każdym kroku. Załatwiłam jej nawet zwolnienie z lekcji wychowania fizycznego i tolerowałam wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem - wspomina matka. - I doigrałam się. Kilka dni temu stwierdzono u Natalki zaawansowaną skoliozę. Teraz czeka nas długie i kosztowne leczenie - przyznaje ze smutkiem.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli twoje dziecko ma wadę postawy, po fachową pomoc medyczną możesz zwrócić się do Poradni Wad Postawy przy ul. Gajowej 24 i Wojewódzkiej Przychodni Sportowo-Lekarskiej przy ul. Rejtana 1. Niezbędne jest jednak skierowanie od pediatry.

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto