MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rozwój kultury w Bydgoszczy: Rozbudowa Filharmonii Pomorskiej nabiera tempa

PK
Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy po modernizacji - oto wizualizacja.
Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy po modernizacji - oto wizualizacja. wizualizacja K-P UM
Znaczący postęp w planowanej rozbudowie Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Umowa z inżynierem kontraktu dla tego ambitnego projektu została podpisana, a szczegóły dotyczące finansowania powinny być znane jesienią. Samorząd województwa stara się o wsparcie finansowe z rządu.

Kto będzie zarządzał rozbudową Filharmonii Pomorskiej?

Dyrektor Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Maciej Puto, podpisał 11 kwietnia umowę z firmą Portico Project Management, która będzie inżynierem kontraktu rozbudowy Filharmonii Pomorskiej.

Inżynier kontraktu budowlanego to zespół specjalistów, który przeprowadza inwestycję od przygotowania dokumentacji przetargowej, przez nadzór techniczny i kontrolę jakości robót, po rozliczenia końcowe. Wybór padł na firmę Portico Project Management z Warszawy, która zwyciężyła w przetargu.

Czy rozbudowa Filharmonii Pomorskiej jest ważna dla regionu?

- Rozbudowa i modernizacja Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, to obecnie najważniejszy projekt inwestycyjny w dziedzinie kultury w naszym regionie i jeden z największych w kraju. Wobec pojawiających się w przeszłości niejasności co do źródeł finansowania tej inwestycji chcę wyraźnie powiedzieć, że nie zaniechaliśmy do tej pory żadnego z kroków prowadzących do skutecznej jej realizacji. Dzisiejsza umowa to kolejny, bardzo istotny krok w tym kierunku - zapewnił podczas uroczystości wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski.

Jakie są plany finansowania rozbudowy Filharmonii Pomorskiej?

Jesienią 2023 roku, projekt rozbudowy Filharmonii Pomorskiej, wart 350 mln zł, nie znalazł się na liście zadań ze wsparciem finansowym z rządowego programu Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Z 17 projektów wybrano 9.

Wieloletnia prognoza finansowa samorządu województwa kujawsko-pomorskiego zapewnia na rozbudowę filharmonii około 80 mln zł wkładu własnego. Samorząd nie rezygnuje jednak z dalszych starań o rządowe dofinansowanie w ramach programu FEnIKS 2021-2027.

- Trwają rozmowy w tej sprawie. Jesienią przedstawimy montaż finansowy inwestycji, a kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wykonanie przebudowy - poinformował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Co zostanie zmienione w ramach rozbudowy Filharmonii Pomorskiej?

W ramach inwestycji przewidziano remont obecnego gmachu filharmonii oraz budowę nowego obiektu obok.

- Estrada filharmonii pozostanie nienaruszona, ale przejdzie generalny remont. Nasz gmach był pierwszym budynkiem, który po II wojnie światowej zbudowano od zera. W tamtych czasach wymagania nie były duże. Budowa przebiegała pod hasłem z Warszawy: towarzysze, budujcie oszczędnie. Skutkuje to tym, że nie mamy odpowiedniej liczby garderób ani przestrzeni dla artystów i melomanów - mówi Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej.

Jakie są plany na wystrój wnętrza Filharmonii Pomorskiej?

Główne foyer w starym gmachu otrzyma wystrój zgodny z pierwotnym, ale nigdy niezrealizowanym projektem z lat 50. Wystrój będzie nawiązywał do stylu art déco.

- Mam nadzieję, że nie zmieni się akustyka, która należy do najlepszych w Europie. Opracowaliśmy model cyfrowy akustyki naszej sali koncertowej. Pracowała nad tym grupa wybitnych polskich akustyków, wychowankowie profesora Straszewicza, który w latach 50. projektował akustykę tej sali - dodaje dyrektor Puto.

Co znajdzie się w nowym budynku Filharmonii Pomorskiej?

W nowym budynku będą znajdować się pomieszczenia administracyjne, sala prób dla orkiestr oraz sala kameralna na 350 osób. Projekt przewiduje także budowę podziemnego parkingu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto