Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sport (nie) dla każdego: fenomen POLE DANCE

monika_g
monika_g
O tym, że moda na zdrowy i aktywny tryb życia przeżywa swój ...
O tym, że moda na zdrowy i aktywny tryb życia przeżywa swój ... mg
O tym, że moda na zdrowy i aktywny tryb życia przeżywa swój renesans nie trzeba nikogo przekonywać. Zewsząd docierają do nas informacje jak ćwiczyć, co ćwiczyć, kiedy ćwiczyć, jak jeść, co jeść i po co jeść. Nuda. Znajdźmy coś ciekawszego i bardziej intrygującego.

POLE DANCE to dyscyplina, która również przeżywa swój renesans a raczej ewolucję i swego rodzaju rewolucję. Pole (ang. słup) dance (ang. taniec) to nic innego jak taniec z użyciem pionowego drążka. Jest to trening polegający na wykonywaniu określonych figur tanecznych, często ściśle powiązanych z akrobatyką przy oraz na rurze. Współcześnie forma treningów z użyciem rury przybiera różne formy. Począwszy od treningów typowo siłowych nie związanych z tańcem, poprzez treningi łączące i elementy siłowy i taneczne, do zajęć stricte tanecznych a nawet wykonań artystycznych i tych opierających się na zmysłowym poruszaniu się. Jednak sięgnijmy do początków. Skąd się wziął taniec na rurze i gdzie są jego początki?

Źródeł jego można doszukiwać się w Chinach, Indiach i Afryce. Jak mówi historia już ponad 800 lat istnieje tradycyjny hinduski sport dla mężczyzn Mallakhamb. Dosłowne tłumaczenie Mallakhamb znaczy - „Wrestler of Pole" - Malla = Wrestler, Khamb = Pole. To sport polegający na wykonywaniu określonego układu gimnastycznego na drewnianym palu o średnicy 150 mm i górnym cyplu 50mm. Góra pala często była pokrywana olejem, w celu uniknięcia niechcianych otarć. Ubiór zawodników był skąpy – inspirowany odzieżą joginów i pływaków. Istniał zakazużywania obuwia. Mallakhamb słynął z tego, że rozwijał u zawodników prędkość, refleks, koncentrację i koordynację. Treningi skupione były przede wszystkim na elementach siłowych.

Wierzono, że sport ten bardzo korzystnie wpływa na całe ciało i znacznie pomoże w uprawianiu innych sportów. Mallakhamb skupia się również na pracy z elastycznością ciała, gracją ruchów, płynnością i rytmem – to upodabnia ten sport do gimnastyki artystycznej. Współcześnie w 14 stanach Indii odbywają się narodowe zawody Mallakhamb. Jest to świat zamknięty dla kobiet – te mają odrębną dziedzinę sportu jaką jest akrobatyka na linach, czyli Rope Mallakhamb.

Kolejną kolebką zajęć Pole Dance są Chiny i widowiskowy sport zwany China Pole.

Podobnie jak w Indiach był to sport zarezerwowany tylko dla mężczyzn. Do akrobacji używano dwóch pali sięgających od 3 do 9 metrów. Drążki były owijane specjalnym materiałem zapewniającym tarcie przy pełnym ubiorze. Chińska odmiana opierała się na wspinaniu, ześlizgiwaniu, rozciąganiu, spadaniu i utrzymywaniu bardzo wymagających figur opartych na niesamowitej sile mięśni rąk i całego ciągłą. Znakiem rozpoznawczym zawodników China Pole były poparzone ramiona (wynik intensywnych treningów i występów), co stanowiło nie tylko możliwość identyfikacji w grupie, ale także poszanowanie w gronie zawodników. Nie tylko indyjscy i chińscy mężczyźni przyczynili się do rozwoju tego niezwykle wymagającego sportu. W afrykańskich plemionach, podczas obrzędów na cześć wiosny, kobiety tańczyły na około drewnianych palów w wyzywający sposób W tańcach tych nie chodziło jednak o podniecenie mężczyzny. Podczas takich obrzędów tańczył również lud zgromadzony wokół udekorowanego wstążkami drążka nazwanego „maypole”.

Korzeni tej niecodziennej dyscypliny można doszukać się także w pokazach organizowanych przezobwoźne cyrki i kluby dla panów (tzw. Gentelman’s Clubs).

Pole dance w wydaniu sensualnym i erotycznym narodził się w latach dwudziestych XX

wieku. Rozwój Lap Dance nastąpił w Stanach Zjednoczonych, gdzie do małych miejscowości przyjeżdżały „jarmarki” zabawiające miejscową ludność. W małych namiotach tzw. Hootchie Coochie odbywały się pokazy zmysłowych, kobiecych tańców z użyciem „tent pole”, czyli wertykalnego drążka podpierającego środek namiotu, który z czasem nazwano rurką do tańca tzw. dance pole.

W latach 50-tych, nastąpił etap rozwoju Pole Dance - debiut burleski. Występy z namiotów przeniosły się do barów, gdzie odbywały się tzw. „burlesque shows”. Trzydzieści lat później nocne kluby w Kanadzie i USA oferowały swoim klientom występy łączące ze sobą taniec i striptiz przy rurce. Striptizerki pod wpływem ambicji wprowadziły do swoich występów figury akrobatyczne. To przyczyniło się do powstania pierwszej szkoły pole dance a następnie filmów instruktażowych do nauki nowej formy tańca. Jako nowoczesna forma fitness pole dance pojawił się dzięki kanadyjce Fawni Mondey – Dietrich. Instruktorka, tancerka, trenerka i aktorka doprowadziła do pojawienia się treningów pole fitness oraz pole sport. Współcześnie treningi z użyciem pionowej rurki mają różne oblicza. Przy pomocy tego nieskomplikowanego przyrządu można stworzyć wiele kompleksowych planów treningowych opartych na rozciąganiu (Pole Stretching), wzmacnianiu (Pole Fitness), tańczeniu (Pole Dance, Pole Choreo, Sexy Class/Pole, Exotic Pole Dance) i tworzeniu sztuki (Pole Art) w postaci połączenia tańca, akrobatyki, muzyki, ubioru, gry świateł i aktorstwa. Taniec na rurze podobnie jak niegdyś tango, wywodzące się z argentyńskich domów publicznych, zyskuje powszechne uznanie. Ostatnie 20 lat to wielki rozwój Pole Dance'u na świecie. K.T. Coates, założycielka International Pole Dancing Federation (IPDF) oraz Anna Przeplasko, starają się o to, by Pole Dance stał się dyscypliną Olimpijską Już w 2016 roku.

Aktualnie istnieje wiele konkursów i mistrzostw organizowanych na szczeblach krajowych i międzynarodowych. Wśród najbardziej znanych, można wyróżnić World Pole Sport Championship (WSPC), United States Pole Fedration Championship (U.S.P.F.C) a także International Pole Masters Cup Championship (IPMCC). W Polsce od 2011 roku odbywają się Mistrzostwa Polski Pole Sport organizowane przez Stowarzyszenie Pole Dance Polska. Czy Pole Dance to sport dla każdego? Mnogość planów treningowych daje możliwość wyboru, jednak Pole Dance to zdecydowanie sport dla ludzi silnych… psychicznie. Przy regularnych treningach widać postępy - siła fizyczna wzrasta, jednak na udany trick czasami trzeba długo czekać. Czasami bywa tak, że osoby, które nie widzą natychmiastowych efektów w postaci postępów,szybko poddają się w dążeniu do określonego celu i rezygnują. Trenując z rurką należy być cierpliwym i systematycznym – tylko wtedy można zauważyć progres. Jeżeli ktoś zarazi się tym sportem nie potrafi z niego zrezygnować.

Jak mówi Agnieszka, uczestniczka zajęć pole dance szkoły Pin Up Pole Dance Studio w Bydgoszczy:

„Pole Dance to dla mnie przede wszystkim pokonywanie własnych słabości, wiara w to, że niemożliwe staje się możliwe i wielka satysfakcja. Najbardziej efektywny sposób na piękne ciało.

Poza tym jest to świetna zabawa, która działa jak narkotyk – uzależnia." W Polsce Pole Dance zyskuje coraz szersze grono fanów i fanek. Chociaż nie należy do najtańszych rozrywek (koszt to od 140- do około 350 zł za m-c) to osoby, które ćwiczą regularnie i zdobywają kolejne "poziomy wtajemniczenia" nie potrafią zrezygnować z dalszego rozwoju, ciężkiej pracy a przede wszystkim ogromnej zabawy i satysfakcji ze swego rodzaju samorealizacji - pokonywania barier pozornie niemożliwych do przejścia. To dzięki pokonywaniu własnych słabości, lęków, strachów i bólu jest uważany za sport, który podwyższa samoocenę osób go uprawiających.

Pole Dance to doskonały sport dla osób, które chcą i są zdeterminowane na cel i działanie, na ciężką pracę i jednoczesną zabawę. To sport dla osób zdeterminowanych na sukces w dążeniu do określonego celu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto