Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uszkodzenie nasypu przy moście Pomorskim. Cały czas prowadzone są badania

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Badania geotechniczne po uszkodzeniu przy moście Pomorskim są jeszcze w toku.
Badania geotechniczne po uszkodzeniu przy moście Pomorskim są jeszcze w toku. Tomasz Czachorowski
Niedługo minie miesiąc od uszkodzenia nasypu przy moście Pomorskim i samej jezdni na obiekcie. Na razie nie wiadomo, jak długo jeszcze samochody i autobusy trasę od ronda Fordońskiego do ronda Toruńskiego będą musiały pokonywać przez torowisko tramwajowe.

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu na przeprawie wprowadzono 14 listopada. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej poinformował wówczas, że w uzgodnieniu z nadzorem budowlanym oraz spółką Miejskie Wodociągi i Kanalizacja podjęto działania związane z zabezpieczeniem uszkodzonego nasypu oraz jego docelową naprawą. Zmieniono również organizację ruchu.

Najpierw zwężono jezdnię i wyłączono prawy pas ruchu przed mostem Pomorskim w kierunku ronda Toruńskiego. Kolejnym krokiem było wyłączenie z obiektu ruchu tramwajowego i puszczenie przez torowisko autobusów. W kolejnych dniach zamknięto drugi pas jezdni. Od tego czasu również auta pokonują trasę torowiskiem.

– Po szczegółowej analizie sytuacji zdecydowano o konieczności przeprowadzenia szczegółowych badań geotechnicznych, bo tylko one pozwolą określić przyczynę awarii oraz zakres uszkodzeń. Badania te na zlecenie MWiK rozpoczęły się już dzisiaj i potrwają do dwóch tygodni – przekazał w komunikacie 15 listopada MWiK.

Co dalej?

Prowadzone badania mają ścisły związek z tym, jak długo potrwa tymczasowa organizacja ruchu. W sobotę (9 grudnia) po blisko dwóch latach otwarto torowisko przy ul. Perłowej. Część tramwajów obecnie dociera tam jednak z konieczności inną trasą – przez most Kazimierza Wielkiego. Jak długo to potrwa, na razie nie wiadomo.

Przejazd torowiskiem na moście, będzie funkcjonował do czasu zakończenia badań oraz rozpoczęcia naprawy nasypu drogowego – informował pod koniec listopada ZDMiKP. Dwa tygodnie, a nawet więcej minęło, ale wyniki prowadzonych analiz na razie nie są znane.

– Zlecone przez MWiK firmie zewnętrznej badania geotechniczne przy moście Pomorskim nie zostały jeszcze zakończone. Kończone są prace związane z realizacją projektu deszczowego, które są jednocześnie pracami zabezpieczającymi nasyp drogowy – przekazuje „Expressowi Bydgoskiemu” spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja.

Prace te polegają na zasypywaniu wykopów, zagęszczaniu gruntu i prace montażowe związane z wyposażeniem podczyszczalni wód deszczowych. Dla bezpieczeństwa pozostawiono grodzice stanowiące umocnienie ścian wykopu – tłumaczy.

W projekcie budżetu miasta Bydgoszczy na 2024 rok znalazł się punkt o „wykonaniu dokumentacji projektowej dotyczącej budowy nowego mostu Pomorskiego”. Zadanie nie ma jednak związku z obecnymi uszkodzeniami. Już wcześniej podjęto decyzję o koniecznej przebudowie przeprawy. W listopadzie 2022 roku Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy poinformował, że na jednej z pięciu belek nośnych obiektu wykryto zarysowanie. Szczegóły planowanej inwestycji nie są znane.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto