W jakiej będą formie odbędą się rekolekcje w szkołach? Jest w tej sprawie zarządzenie biskupa bydgoskiego

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Biskup bydgoski proponuje, aby szkolne rekolekcje zostały zorganizowane w formie uwzględniającej obowiązujące obostrzenia i zasady bezpieczeństwa. Czy będą one zatem w kościołach?
Biskup bydgoski proponuje, aby szkolne rekolekcje zostały zorganizowane w formie uwzględniającej obowiązujące obostrzenia i zasady bezpieczeństwa. Czy będą one zatem w kościołach? Tomasz Czachorowski
Udostępnij:
Biskup bydgoski ks. Krzysztof Włodarczyk wydał zarządzenie dotyczące szkolnych rekolekcji wielkopostnych. Z uwagi na pandemię zaleca przeprowadzenie ich w mniejszych grupach. Do 20 lutego br. dyrektorzy szkół mają być powiadomieni o ich terminach i formie.

Zobacz wideo: Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej może się rozpocząć.

Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej proponuje, aby rekolekcje odbyły się 28-30 marca br. dla uczniów szkół podstawowych oraz 4-6 kwietnia br. dla młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych.

Trwa głosowanie...

Jakie seriale lubisz najbardziej?

- W związku z trwającą sytuacją pandemiczną na terenie kraju, mając jednocześnie na uwadze dobro duchowe katechizowanych, zalecam zaplanowanie i przeprowadzenie szkolnych rekolekcji wielkopostnych dla dzieci w formie uwzględniającej obowiązujące obostrzenia i zasady bezpieczeństwa - zaznaczył biskup bydgoski w zarządzeniu wydanym 19 stycznia br.

Kilka scenariuszy rekolekcji. Co proponuje biskup bydgoski?

Biskup dopuszcza kilka form rekolekcji.

- W małych społecznościach szkolnych i wspólnotach parafialnych warto podtrzymać tradycyjną formę trzydniowych nauk i zajęć rekolekcyjnych, prowadzonych w szkole i kościele - napisał w zarządzeniu.

W szkołach o większej liczbie uczniów proponuje, by podjąć starania, aby dzieci i młodzież mogły uczestniczyć w trzydniowych naukach rekolekcyjnych prowadzonych w oddziałach klasowych, przy współpracy grona pedagogicznego.

- W szczególnych i wyjątkowych sytuacjach rekolekcje dla uczniów odbywających naukę w formie stacjonarnej, bądź zdalnej mogą być realizowane z wykorzystaniem materiałów rekolekcyjnych podczas lekcji religii - stwierdził ks. biskup Krzysztof Włodarczyk.

Jak poinformował, Wydział Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej we współpracy z kapłanami i nauczycielami religii przygotowuje już materiały, które będą pomocne w prowadzeniu rekolekcji. Mają być one dostępne od 19 marca br. na www.rekolekcje.bydgoszcz.pl oraz www.katecheza.bydgoszcz.pl.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, biskup przypomniał też o obowiązku poinformowania na piśmie do 20 lutego br. dyrektorów szkół, które znajdują się na terenach poszczególnych parafii, o planowanych terminach i formie rekolekcji szkolnych.

Jak organizację szkolnych rekolekcji widzą dyrektorzy szkół

Zapytaliśmy dyrektorów bydgoskich szkół, które z rozwiązań proponowanych przez biskupa bydgoskiego byłoby najlepsze w przypadku ich placówek.

- Jesteśmy dużą szkołą, bo mamy 752 uczniów - mówi Arletta Popławska, dyrektor SP nr 32. - Religii uczą u nas dwie katechetki i ksiądz. W ubiegłym roku rekolekcje odbyły się, gdy obowiązywała nauka zdalna, stąd zostały one zorganizowane online na lekcjach religii. Rozmawiałam już z jedną z naszych pań katechetek i jest po spotkaniach w tej sprawie. Raczej będzie rekomendowane rozwiązanie, by rekolekcje przeprowadzić na lekcjach religii. Może to być stacjonarnie w szkole lub online w zależności od sytuacji epidemiologicznej. U nas nie będą to dni wolne od zajęć dydaktycznych. Termin 28-30 marca jest dobry. Uczniowie, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, a wypada ona im w planie zajęć w środku dnia, zostaną zaopiekowani. Dzieci z klas I-III spędzą ten czas w świetlicy, a starsi z klas IV-VIII w bibliotece. W sytuacji, gdy lekcja religii jest na początku lub końcu lekcji, decyzję podejmą rodzice czy taki uczeń przyjdzie godzinę później do szkoły ub wcześniej skończy lekcje. W przypadku zdalności po prostu nie połączy się na rekolekcje online.

W SP nr 35 uczy się 430 uczniów. Rok temu rekolekcje nie odbyły się w kościele, lecz także podczas lekcji religii. Klasy I-III uczęszczały wtedy do szkoły, a IV-VIII miały lekcje online i łączyły się zdalnie na rekolekcje.

- Z terminem 28-30 marca nie dyskutujemy, bo nie koliduje z żadnymi próbnymi egzaminami - mówi Aleksandra Gulbinowicz-Kotowska, dyrektor SP nr 35. - Co do formy zobaczymy, jaka padnie propozycja od księdza proboszcza, choć osobiście jestem za rozwiązaniem, aby rekolekcje odbyły się podczas lekcji religii. Tak byłoby z uwagi na pandemię bezpieczniej dla uczniów, bo w oddziałach klasowych grupy byłyby mniejsze. Nie wiemy jednak, co będzie w marcu. Może być wtedy zdalność i rekolekcje będą musiały być automatycznie przeniesione do internetu.

Proponowany termin rekolekcji w liceach i technikach to 4-6 kwietnia.

- U nas mogłyby się one wtedy odbyć. Termin jest dobry - mówi Mirosława Glaza, dyrektor II LO, gdzie uczy się 510 uczniów. - W sprawie ich organizacji czekam, co zaproponuje ksiądz proboszcz i co na to rodzice. W ubiegłym roku rekolekcje były online, bo uczniowie mieli wtedy nauką zdalną. Zajęć dydaktycznych w tych dniach nie było, ponieważ rekolekcje trwały od rana do godz. 13.

Trwa głosowanie...

Jakie seriale lubisz najbardziej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie