Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło aż 70 dzieci. Pamiętajmy o odblaskach!

Małgorzata Wąsacz
Dariusz Bloch
Teraz gdy szybciej robi się ciemno, wypadków jest więcej. Życie mogą uratować odblaski.

W nocy z soboty na niedzielę zmieniliśmy czas na zimowy. Teraz na dworze jest ciemno zarówno jeszcze o poranku, jak i wczesnym popołudniem. Dodatkowo jesienna aura nie sprzyja dobrej widoczności. Niestety, oznacza to, że wypadków na drogach może być więcej. Ich ofiarami mogą być również dzieci.

Jak podaje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w 2015 roku w Polsce doszło do 2820 wypadków z udziałem dzieci w wieku do 14 lat.

W ich wyniku 70 dzieci poniosło śmierć, a 3078 doznało obrażeń. 123 wypadki z udziałem dzieci i młodzieży do 18 roku życia wydarzyły się w naszym regionie. Zginęło w nich 11 dzieci, a 122 zostało rannych.

- Najwięcej, bo aż 7, małoletnich zginęło w ubiegłym roku w naszym regionie w wypadkach samochodowych. 65 zostało rannych. Życie straciło też 3 małoletnich rowerzystów oraz jeden pieszy. Rannych zostało 13 rowerzystów i 44 pieszych, którzy nie ukończyli 18 roku życia - informuje podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik komendanta wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.

Insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, a zarazem ekspert współpracujący z programem Akademia Bezpiecznego Puchatka, zaznacza, że najczęstszą przyczyną wypadków jest błąd człowieka. Dopiero na dalszym miejscu są stan techniczny pojazdu i stan drogi.

Zobacz również: Jadalny czy trujący. Rozpoznasz te grzyby? [SPRAWDŹ]

- Wśród błędów kierowców wymienić można choćby niedostosowanie prędkości do warunków ruchu na danej drodze czy do warunków pogodowych. A przecież w wypadkach, w których błąd popełni kierowca, cierpią także pasażerowie, w tym ci najmłodsi - przekonuje insp. Marek Konkolewski.

Jak dodaje, dzieci również nie są bez winy. W ubiegłym roku spowodowały aż 782 wypadki. Najczęściej przechodziły przez ulicę w niedozwolonym miejscu lub na czerwonym świetle. Zdarzało im się również wychodzić na jezdnię zza innego pojazdu lub wbiegać na nią tuż pod nadjeżdżający samochód.

Zatem co zrobić, by nasze dziecko było bezpieczne na drodze?

Insp. Marek Konkolewski przypomina, że od 7 roku życia dzieci mogą być samodzielnymi uczestnikami ruchu drogowego. Oznacza to, że uczeń pierwszej klasy może już sam pokonać np. drogę do i ze szkoły. Ważne jest, aby dziecko było do tego zadania dobrze przygotowane przez dorosłych. Najlepiej wytyczyć stałą, jak najbezpieczniejszą trasę, a następnie przejść ją z dzieckiem kilka razy. Dzięki temu możemy mu pokazać miejsca, w których należy szczególnie uważać, oraz wyjaśnić podstawowe zasady bezpieczeństwa, takie jak: poruszanie się chodnikiem, przechodzenie tylko na pasach, znaczenie sygnalizacji świetlnej czy znaków drogowych. W czasie tych rozmów zwróćmy szczególną uwagę dziecka na to, aby nigdy nie korzystało z propozycji podwiezienia przez osoby nieznane.

Koniecznie też musimy zadbać, by nasza pociecha była dobrze widoczna dla innych ucze-stników ruchu. - Odblaski są elementem obowiązkowym, jeśli pieszy porusza się poza terenem zabudowanym. Powinny być umieszczone zarówno z przodu, jak i z tyłu, np. na ubraniu lub na tornistrze dziecka. Dzieci, które nie mają możliwości skorzystania z chodnika, koniecznie powinny znać zasadę, że po poboczu poruszamy się wyłącznie lewą stroną i tylko gęsiego. Grupa dzieci w wieku do dziesięciu lat może iść dwójkami tylko pod nadzorem przynajmniej jednej osoby dorosłej. Tę zasadę trzeba przede wszystkim wpoić najmłodszym, którzy - wracając ze szkoły - często idą obok siebie większą grupą, w dodatku czasem wygłupiając się i przepychając, co zwiększa prawdopodobieństwo wypadku - mówi ekspert.

Warto też przypomnieć dziecku, jak bezpiecznie poruszać się na rowerze. Musi wiedzieć, że do jazdy przeznaczona jest droga rowerowa, a dopiero w dalszej kolejności jezdnia. Musi też wiedzieć, że skręt należy sygnalizować ręką oraz że zawsze należy się jeszcze upewnić, czy z tyłu nie nadjeżdża samochód.

Musimy także pamiętać, że dziecko do 10 roku życia może poruszać się rowerem po drogach publicznych tylko pod opieką dorosłych. Do tego czasu wraz z opiekunem może jechać po chodniku, ale wtedy pierwszeństwo mają piesi. Poza tym powinno mieć zawsze na głowie kask, a jego rower najlepiej wyposażyć w odblaski.

Przeczytaj także: bydgoszcz.naszemiasto.pl

Dlaczego warto nosić odblaski? Mówi Sławek Piotrowski.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto