Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wścieklizna w Bydgoszczy! Wyznaczono ścisłą strefę obszaru zagrożonego. Wirusa wykryto u martwego nietoperza

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Obszar zagrożony obejmuje część miasta Bydgoszcz ograniczoną od północy kanałem bydgoskim zaczynając od mostu na drodze krajowej nr „ 10”, następnie starym kanałem bydgoskim, dalej rzeką Brdą do mostu na drodze krajowej nr „5”; od wschodu drogą krajową nr „5” do węzła Bydgoszcz Południe; od południa granicą z Gminą Białe Błota oraz część Gminy Białe Błota od północy ograniczoną granicą z miastem Bydgoszcz; od wschodu drogą krajową nr „5”; od południa i zachodu drogą krajową nr „10”
Obszar zagrożony obejmuje część miasta Bydgoszcz ograniczoną od północy kanałem bydgoskim zaczynając od mostu na drodze krajowej nr „ 10”, następnie starym kanałem bydgoskim, dalej rzeką Brdą do mostu na drodze krajowej nr „5”; od wschodu drogą krajową nr „5” do węzła Bydgoszcz Południe; od południa granicą z Gminą Białe Błota oraz część Gminy Białe Błota od północy ograniczoną granicą z miastem Bydgoszcz; od wschodu drogą krajową nr „5”; od południa i zachodu drogą krajową nr „10” UM Bydgoszcz
Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego udostępniło komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii. Na jednej z ulic w Bydgoszczy znaleziono truchło nietoperza. Okazało się, że zwierzę było chore na wściekliznę. Poniżej znajdziesz informacje o wirusie wścieklizny (kto i w jaki sposób może się zarazić wścieklizną), zalecenia Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz informacje o wytyczeniu obszaru zagrożonego w Bydgoszczy.

W komunikacie udostępnionym przez Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego czytamy: "W dniu 26.07.2019 r. w badaniu laboratoryjnym zwłok nietoperza stwierdzono obecność wirusa wścieklizny. Nietoperz został znaleziony przy ulicy Kossaka w Bydgoszczy."

Martwy nietoperz chory na wściekliznę na Kossaka w Bydgoszczy. Są konsekwencje

Zgodnie z przepisami, po wykryciu przypadku wścieklizny, w życie muszą być wprowadzone działania ochronne.

Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt. Bydgoszcz i Białe Błota

Na podstawie art. 45 ust. 1 pkt l, pkt 3 lit. b, pkt 4, pkt 6, pkt 10 i ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2018 r. poz. 1967) zarządza się, co następuje:

  1. Określa się obszar zagrożony wystąpieniem choroby zakaźnej zwierząt — wścieklizny, zwany dalej „obszarem zagrożonym”, obejmujący część miasta Bydgoszcz ograniczoną od północy kanałem bydgoskim zaczynając od mostu na drodze krajowej nr „ 10”, następnie starym kanałem bydgoskim, dalej rzeką Brdą do mostu na drodze krajowej nr „5”; od wschodu drogą krajową nr „5” do węzła Bydgoszcz Południe; od południa granicą z Gminą Białe Błota oraz część Gminy Białe Błota od północy ograniczoną granicą z miastem Bydgoszcz; od wschodu drogą krajową nr „5”; od południa i zachodu drogą krajową nr „10”

Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt oznacza się tablicami ostrzegawczymi o treści: „UWAGA! Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt”.

W okręgu zagrożonym, o którym mowa powyżej wprowadza się zakazy i nakazy:

Nakazuje się:

  • trzymanie psów na uwięzi, a kotów w zamknięciu
  • poddanie szczepieniu przeciwko wściekliźnie wszystkich psów, które nie posiadają aktualnie ważnych szczepień przeciwko tej chorobie
  • wywieszenie przy drogach publicznych tablic ostrzegawczych, o których mowa powyżej

Zakazuje się:

  • organizowania targów, pokazów, wystaw lub konkursów zwierząt;
  • przemieszczania psów, kotów i fretek z obszarów zagrożonych bez uzyskania zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bydgoszczy.

Uwaga, nie należy dotykać zwierząt chorych lub padłych. W przypadku znalezienia na terenie obszaru zagrożonego martwego nietoperza lub innego zwierzęcia należy ten fakt zgłosić do Bydgoskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straży Miejskiej lub Powiatowego Inspektoratu Weterynarii!

Uwaga, nie należy zabijać nietoperzy - nietoperze są zwierzętami chronionymi.

Czym jest wścieklizna? Jak można się zarazić?

Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury.
Wirus wścieklizny przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną lub dospojówkową w bezpośrednim kontakcie z chorym zwierzęciem.

Wścieklizna. Ryzyko zagrożenia nie jest duże, ale należy zachować ostrożność

  • Nietoperze, jak i inne ssaki dziko żyjące są zwierzętami wrażliwymi na zakażenie wirusem wścieklizny. Ryzyko transmisji zarazka tj. przenoszenia między zwierzętami, wg. doniesień naukowych jest niewielkie.
  • Należy podkreślić, że nawet chore nietoperze nie wykazują agresji i nie dążą do kontaktu z człowiekiem lub innymi zwierzętami. W przypadku wścieklizny u nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników.

Flash INFO, odcinek 25 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wścieklizna w Bydgoszczy! Wyznaczono ścisłą strefę obszaru zagrożonego. Wirusa wykryto u martwego nietoperza - Gazeta Pomorska

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto