Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim

Redakcja
Pamiętacie serial "Pan Samochodzik i Templariusze". Sceny były kręcone właśnie w Radzyniu Chełmińskim.

Filmowy zamek znajdował się na Pojezierzu Suwalskim, ten kilkanaście kilometrów na południowy wschód od Grudziądza.

W 1972 roku (to był dobry rocznik) Hubert Drapella nakręcił serial przygodowy dla dzieci i młodzieży na podstawie książki Zbigniewa Nienackiego (ach, co to była za seria książek!) "Pan Samochodzik i Templariusze". Niezapomniane kreacje stworzyli Stanisław Mikulski i Ewa Szykulska.

Przypomnę. Akcja powieści rozgrywa się w Miłkokuku (Pojezierze Suwalskie), Malborku oraz Kortumowie (lokalizacja nieokreślona). Opowiada o przygodach tytułowego historyka sztuki, pracownika muzeum, który zabiera na wakacje trójkę młodych harcerzy, wioząc ich samochodem-amfibią na Mazury. Razem poznają tajniki zakonu krzyżackiego i szukają zaginionego skarbu templariuszy. Ich przeciwnikami w odkryciu tajemnicy są Kapitan Petersen razem z córką - cudzoziemką Karen. Moc wrażeń i przygód. Pan Tomasz i harcerze śpią w namiotach nad jeziorem tuż obok zamku w Radzyniu Chełmińskim. W rzeczywistości koło zamku nie ma jeziora i tajemnych przejść między zamkiem a kaplicą w miasteczku.

To był jeden z najpopularniejszych seriali dla młodzieży w czasach PRL-u. Czy miałby szansę być nakręcony współcześnie? Chyba nie. Historyk sztuki, do tego kawaler (!) po trzydziestce i trzech niepełnoletnich harcerzy, których zabiera na wakacje. Brzmi niepoprawnie i może się jednoznacznie kojarzyć! Całe szczęście, że spali w dwóch namiotach, a pan Tomasz miał słabość do pięknej Karen i odwrotnie...

Tak czy inaczej była to świetna propozycja dla młodzieży w "tamtych" czasach, puszczana w TV w czasie każdych wakacji. A jakie teraz są propozycje seriali dla młodzieży? Nie potrafię znaleźć porównania.

Wróciłem do ruin monumentalnej twierdzy z aparatem. Dla poprawności kilka zdań o historii.

Za miastem stoją imponujące ruiny zamku krzyżackiego (siedziba komturii), o tyle cenne, że nie zniekształcone późniejszymi przebudowami i rekonstrukcjami. Wznoszony od końca XIII wieku do lat trzydziestych XIV wieku, od 1466 roku siedziba polskich starostów, zniszczony w XVII w., częściowo rozebrany w XVIII i XIX wieku. Gotycki, ceglany na planie kwadratu o boku 52 m, z dziedzińcem krużgankowym. Zachowane częściowo piwnice, trzy główne sale piętra, w tym kaplica (bez sklepienia). W odległości 300 m na południowy wschód od zamku znajduje się grodzisko pruskie w VI-XI w., obsadzone polską załogą w XI-XIII wieku ze śladami obwałowań drewniano-ziemnych.
Więcej na www.radzynchelminski.pl.

Ruiny są udostępnione zwiedzającym. Z wieży zamkowej roztacza się piękny widok na okolicę.

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto