Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast kilogramów, tracą zdrowie

Redakcja
Nastolatki odchudzają się na masową skalę. Zamiast zdrowego trybu życia, wybierają jednak drakońskie diety i głodówki.

- Oniemiałam, kiedy moja 13-letnia córka, oświadczyła, że za radą przyjaciółki zdecydowała, że od jutra przechodzi na tzw. "dietę cud" polegającą na 14-dniowej głodówce - wspomina pani Krystyna z Rypina. - Myślałam, że to taki jednodniowy kaprys. Ale nie. Córka ubzdurała sobie, że jest za gruba i nie było gadania. Po tygodniu głodówki była tak wycieńczona, że trafiła do szpitala - opowiada.

Dr Danuta Kurylak z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy twierdzi, że zaburzenia odżywiania stały się powszechnym problemem cywilizacyjnym. - Stoi za tym nie tylko oddziaływanie mediów, ale także presja środowiska, czasami nawet samych rodziców - tłumaczy.

Za nowe trendy żywieniowe obwiniają media również socjolodzy. - Telewizja i kolorowe magazyny na okrągło lansują szczupłe sylwetki. To normalne, że młode dziewczyny robią później wszystko, żeby tylko dorównać swoim idolkom-  potwierdza Michał Cichoracki, socjolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Nic więc dziwnego, że z roku na rok do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób z zaburzeniami odżywiania. - Kiedyś to były tylko pojedyncze przypadki. Teraz młode dziewczyny chore na anoreksję to już norma -przyznaje Olga Olszewska, psychiatra z Torunia.

Na polecenie Generalnej Inspekcji Sanitarnej powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne przebadały w grudniu nawyki żywieniowe 10 tysięcy gimnazjalistów i 7 tysięcy rodziców w całej Polsce. Wyniki okazały się wstrząsające.

Aż 42 proc. dziewcząt uważa, że jest zbyt gruba i poważnie myśli o odchudzaniu. A 25 proc. uczniów mających prawidłową wagę jest zagrożonych zaburzeniami odżywiania. - Z naszych badań wynika też, że młode dziewczyny stosują bardzo rygorystyczne diety i łykają preparaty wierząc, że zagwarantuje im to idealną sylwetkę. To bardzo niepokojące - stwierdza Jan Bondar, rzecznik GIS-u.

Mania odchudzania nie mija nastolatkom z dnia na dzień. - Po głodówce przyszedł czas na dietę kapuścianą i białkową. Dzisiaj córka ma już prawie 20 lat, a mimo ro zawsze znajdzie jakiś zbędny kilogram do zrzucenia - przyznaje zaniepokojona pani Krystyna z Rypina.

Osoby chore na anoreksję uzyskają pomoc w Wojewódzkim Ośrodku Lecznictwa Psychiatrycznego w Toruniu, na oddziałach endokrynologicznych w Wojewódzkich Szpitalach Dziecięcych w Bydgoszczy i Toruniu oraz w każdej poradni psychologicznej i zdrowia psychicznego.

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto