Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zniewolony umysł - baletowo (foto i wideo)

Stanisław Gazda
Zatańczyć esej Miłosza? Spektakl baletowy Roberta Bondary ma pokazać, że można. Opera Nova zaprasza 19 marca o godz. 19 na pierwszą w swej historii premierę baletu nowoczesnego pt. "Zniewolony umysł".

"Zniewolony umysł" jest propozycją spektaklu autorskiego w 2 aktach. Tytuł spektaklu nie został wybrany przypadkowo, nawiązuje do słynnej książki Czesława Miłosza pod tym samym tytułem. Jak mówi jego twórca, Robert Bondara (inscenizacja i choreografia) :"Ma to być spektakl o ludzkiej duszy, o namiętnościach i ambicjach, o zakłamaniu i prawdzie, o okrucieństwie człowieka i historii, o manipulacji cynicznie dokonywanej na pojęciach, uczuciach,, wartościach, a wreszcie na ludziach. Byłaby to historia o uciemiężeniu i strachu oraz pragnieniu wolności, w której przewijałby się wątek miłosny dwojga ludzi, których uczucie zostaje wystawione na próbę".
Spektakl - mówi Ewa Chałat z bydgoskiej "opery Nova"- będzie miał także na celu przybliżenie utworu, który choć z pozoru trudny dla widza w odbiorze, ma potencjał do przetworzenia we wzruszającą opowieść choreograficzną, w efektowny i ciekawy spektakl, interesujący nie tylko estetycznie, ale i silnie oddziałujący na emocje.
W przedstawieniu zostaną wykorzystane utwory Philipa Glassa i Wojciecha Kilara.
"Zniewolony umysł”
Realizatorzy:
Inscenizacja i choreografia – Robert Bondara
Scenografia – Diana Marszałek
Kostiumy – Mariusz Napierała
Reżyseria świateł – Maciej Igielski
Asystent choreografa – Anna Sąsiadek

Wykonawcy:
BALET OPERY NOVA W BYDGOSZCZY

"Zniewolony umysł" – esej filozoficzno-polityczny, parabola literacka Czesława Miłosza, wydany na emigracji we Francji w 1953 r. przy współpracy z paryską "Kulturą".
Esej opisuje relacje zachodzące w trakcie i po II wojnie światowej w społeczeństwie polskim, a głównie w Warszawie.W czterech najsłynniejszych rozdziałach opisuje losy pisarzy polskich tamtego okresu, odnosząc ich zachowanie, decyzje, moralność oraz literaturę do poziomu transcendentnych idei i relacji obecnych w społeczeństwie polskim w latach 1945-1956, czyli w okresie stalinizmu.
Alfa to Jerzy Andrzejewski, Beta – Tadeusz Borowski, Gamma – Jerzy Putrament, Delta – Konstanty Ildefons Gałczyński.(Źródło:Wikipedia)

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto