Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny plastik?

ann
Użytkownicy kart bankowych mogą czuć się bezpiecznie. Nawet jeśli podczas wakacyjnych wojaży zginie im karta, a powiadomią o tym bank, ten przejmuje odpowiedzialność za wszystkie transakcje dokonane po zgłoszeniu ...

Użytkownicy kart bankowych mogą czuć się bezpiecznie. Nawet jeśli podczas wakacyjnych wojaży zginie im karta, a powiadomią o tym bank, ten przejmuje odpowiedzialność za wszystkie transakcje dokonane po zgłoszeniu zaginięcia.
W Wielkopolskim Banku Kredytowym ubezpieczenie bankowe karty działa nawet 48 godzin wstecz.

- Mamy taką formę zabezpieczenie naszych klientów, ale to wiąże się z dosyć skomplikowaną procedurą dla banku. Musimy ustalić wszystkie transakcje dokonane w ciągu tych dwóch dni, sprawdzić wiarygodność zeznań naszego klienta, który przecież może wykorzystać fakt zaginięcia karty i wyprzeć się kilku swoich rachunków. Prowadzimy weryfikację paragonów i kont sklepowych, porównujemy podpisy. Ale takie sytuacje zdarzają się naprawdę rzadko. Klienci zwykle dbają o swoje plastikowe pieniądze i nie pamiętam zgłoszeń kradzieży - mówi Agnieszka Nowicka z Wielkopolskiego Banku Kredytowego w Bydgoszczy.

Najpopularniejsze karty bankowe to Visa Classic, Elektron oraz, dla specjalnych klientów, Gold. Nasz rynek przeżywa prawdziwy rozwój kart bankowych. Coraz więcej sklepów i firm akceptuje taką formę płatności. Dla banków karty są prawdziwą złotą kurą - skłaniają do zaciągania kredytów, przywiązują klienta do konkretnego banku.

- Ubezpieczamy zakupy, przelot, bagaż, wreszcie zdrowie naszego klienta pod warunkiem, że podczas wyjazdu płaci on kartą - dodaje Nowicka.

O bezpieczeństwie plastikowych pieniędzy nad tradycyjną gotówką przekonuje także naczelnik wydziału obsługi klienta w II oddziale PKO BP w Bydgoszczy, Anna Garczyńska.
- Jeśli ginie karta i klient zgłasza to w naszej placówce lub w oddziale, przejmujemy odpowiedzialność już od momentu zgłoszenia nam tego faktu. Sprawdzamy ostatnią transakcję, informujemy o niej zainteresowanego. Możemy wtedy ustalić, czy operacji dokonał on czy już złodziej. Posiadanie karty daje możliwość ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków, leczenia za granicą do wartości 25 tysięcy dolarów i szereg innych udogodnień - wylicza Garczyńska.

Banki oficjalnie rzadko przyznają się do oszukańczych transakcji dokonywanych z użyciem kart, ale faktem jest, że niektóre wykupują na tą okoliczność specjalne polisy w firmach ubezpieczeniowych. W Polsce istnieją także centra autoryzacyjne, gdzie na ekranach komputerów obserwowane są operacje z użyciem kart. Banki mają także swoje wewnętrzne oddziały, zwykle w centrali, które ścigają karcianych oszustów.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa:
- w wypadku kradzieży należy powiadomić bank lub jego oddział; na każdej karcie znajduje się numer infolinii pod którą można dzwonić całą dobę (numer warto zapisać w podręcznym notesie),

- numeru PIN nie należy nosić z kartą, ani w portfelu, najlepiej zapisać go w telefonie komórkowym,
- dobrze jest przechowywać kwitki dokumentujące transakcje kartą,

- z karty należy korzystać ostrożnie, zaś dokonując zakupów w internecie, unikać podejrzanych witryn.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto