Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie Autografy 2023. Oto nazwiska laureatów tegorocznej edycji

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Krystyna Gawek, prof. dr hab. Roman Ossowski i Marek Chełminiak zostali laureatami 17. edycji Bydgoskich Autografów.
Krystyna Gawek, prof. dr hab. Roman Ossowski i Marek Chełminiak zostali laureatami 17. edycji Bydgoskich Autografów. Jolanta Zielazna/Dariusz Bloch/Roman Laudański-Archiwum Polska Press
Kapituła wybrała laureatów tegorocznej, 17. edycji Bydgoskich Autografów. Krystyna Gawek - zasłużona działaczka z bydgoskiego Szwederowa, Marek Chełminiak - znany bydgoski dziennikarz i fotograf oraz prof. dr hab. Roman Ossowski - specjalista z zakresu psychologii zdrowia, psychologii lekarskiej i rehabilitacyjnej odsłonią w tym roku tablice ze swoimi podpisami w Alei Autografów na ul. Długiej w Bydgoszczy.

Spis treści

Bydgoskie Autografy 2023 - oto lista laureatów

Spośród 25 zgłoszeń nadesłanych przez mieszkańców, Kapituła Bydgoskich Autografów wybrała w środę (13 września) trzy osoby, które zostaną uhonorowane zaszczytnym tytułem laureata "Bydgoskich Autografów".

W ten wyjątkowy sposób uhonorowani zostaną w tym roku:

  • Krystyna Gawek - zasłużona działaczka z bydgoskiego Szwederowa,
  • Marek Chełminiak - znany bydgoski dziennikarz i fotograf,
  • prof. dr hab. Roman Ossowski - specjalista z zakresu psychologii zdrowia, psychologii lekarskiej i rehabilitacyjnej.

Krystyna Gawek

Krystyna Gawek - zasłużona działaczka z bydgoskiego Szwederowa, która od ponad 60 lat zajmuje się animacją życia kulturalnego, kultywuje pamięć historyczną dla kilku już pokoleń dzielnicy. Aktywnie prowadzi Koło Miłośników Szwederowa w ramach Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Redaguje pismo Rady Szwederowa „Głos Szwederowa” od blisko 30 lat. Była inicjatorką budowy pomnika Marii Konopnickiej na ulicy Marii Konopnickiej na Szwederowie, organizując zbiórkę społeczną na ten cel. Każdego roku, w rocznicę urodzin i śmierci poetki, dzieci przedszkolne zbierają się i deklamują jej wiersze. Organizuje konkursy wiedzy historycznej o Bydgoszczy wśród młodzieży szkół Szwederowa.

Marek Chełminiak

Swój podpis w Alei Autografów odsłoni też Marek Chełminiak, znany bydgoski dziennikarz i fotograf. Jako wysłannik "Gazety Pomorskiej" relacjonował najważniejsze wydarzenia w regionie kujawsko-pomorskim. Przez wiele lat współtworzył "Tygodnik Fordon" w "Expressie Bydgoskim". Jest autorem ponad 30 książkowych wydawnictw albumowych. Blisko połowa z nich poświęcona jest Bydgoszczy. Swoje prace fotograficzne prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w muzeach i znanych galeriach. W 2006 r. otrzymał Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy, za szczególne zasługi dla naszego miasta. W 2021 r. z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej zaprezentował swoje prace na wystawie w Galerii Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Prof. dr hab. Roman Ossowski

Tablicę ze swoim autografem na ul. Długiej odsłoni też prof. dr hab. Roman Ossowski, specjalista z zakresu psychologii zdrowia, psychologii lekarskiej i rehabilitacyjnej. Prof. Ossowski jest twórcą kierunku Psychologia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Od 23 lat jest profesorem zwyczajnym. Przez ponad 50 lat pracy zawodowej zdobył szereg wyróżnień i odznaczeń. W uznaniu osiągnięć otrzymał liczne odznaczenia państwowe i medale - m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Zasługi Gloria Artis, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Pasjonat aktywności ruchowej i zaangażowanego życia. Jest twórcą i współtwórcą wielu uniwersytetów trzeciego wieku w regionie oraz mieście Bydgoszcz. Decyzją Rady Miasta w 2012 r. uhonorowany został Medalem Kazimierza Wielkiego za zasługi dla Miasta Bydgoszczy.

Bydgoskie Autografy 2023

Bydgoskie Autografy to forma wyróżnienia dla osób szczególnie zasłużonych dla Miasta - działających na rzecz jego promocji, będących ambasadorami Bydgoszczy w Polsce i na świecie.

W tym roku kandydatury osób nominowanych można było zgłaszać do 18 sierpnia. Swoją propozycję mógł zgłosić każdy mieszkaniec Bydgoszczy, ale dla poparcia wskazanej kandydatury konieczna była rekomendacja: organizacji pożytku publicznego, fundacji, klubu sportowego, organizacji studenckiej, izby zawodowej, koła naukowego, instytucji kultury, placówki oświatowej bądź uczelni.

To była niejedyna zmiana w regulaminie. W składzie Kapituły Honorowej "Bydgoskich Autografów" nie było - jak dotychczas - przedstawicieli bydgoskich mediów. Już w lipcu br. ratusz wyjaśnił nam, że zmiana dotycząca składu Kapituły wynika z chęci zaangażowania społecznych ciał doradczych Rady Miasta oraz Prezydenta Bydgoszczy, ale też ze zmian na rynku mediów, w kierunku dominującej roli portali internetowych.

Przypomnijmy, że dotychczas swój podpis w Alei Autografów na ulicy Długiej pozostawiło 56 osób - wśród nich są znani sportowcy, politycy, filmowcy, lekarze, przedsiębiorcy, przedstawiciele świata kultury, m.in., Irena Szewińska, Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Adam Sowa, Maciej Figas, Krzysztof Herdzin, Leonard Pietraszak, Tomasz Gollob, bracia Marek i Tomasz Sekielscy, bracia Roman, Czesław, Ryszard i Stanisław Abramczykowie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto