Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie spółdzielnie mieszkaniowe stawiają na fotowoltaikę. Część instalacji już działa, inne są planowane

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Zamontowane na dachach 78 budynków panele już działają.
Zamontowane na dachach 78 budynków panele już działają. BSM
Montowane na początku bieżącego roku panele fotowoltaiczne na dachach budynków Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej już działają. To niejedyna spółdzielnia w Bydgoszczy, która stawia na odnawialne źródła energii.

– Montaż paneli fotowoltaicznych na wszystkich budynkach zakończyliśmy w kwietniu. Obecnie w 78 blokach, które weszły do projektu, mamy wymienione liczniki na dwukierunkowe. Po dograniu wszystkich spraw formalnych z Eneą, rozpoczęliśmy korzystanie z produkowanej energii – mówi „Expressowi Bydgoskiemu” Tadeusz Stańczak, prezes zarządu Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Projekt budowy instalacji fotowoltaicznych współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (dofinansowanie wysokości 662 tys. zł stanowi ponad 30% kosztów inwestycji). Instalacje o mocy 6,4 kW każda zlokalizowane będą na dachach bloków położonych na pięciu osiedlach:

  • Błonie – 12 budynków;
  • Śródmieście – 9;
  • Szwederowo – 19;
  • Wzgórze Wolności – 30;
  • Górzyskowo – 8.

W wysokich budynkach odbiornikiem wyprodukowanej energii elektrycznej są silniki, które napędzają windy osobowe. Panele zainstalowaliśmy też, na prośbę mieszkańców, na zasadzie pewnego eksperymentu na jednym niskim budynku, bez dźwigu. W tym przypadku efekty nie są aż tak przekonywujące z dnia na dzień. Wykorzystujemy energię do oświetlenia wejść do klatek schodowych. Myślimy nad tym, jak to rozszerzyć – tłumaczy prezes zarządu BSM.

– W obecnym stanie prawnym warto w pełni wykorzystać wyprodukowaną energię. W przypadku wysokich budynków nie ma z tym problemu. Na razie mamy nadwyżki, ale gdy przyjdzie czas jesienno-zimowy, efektywność pracy baterii będzie większa. System rozliczenia, według, którego w przypadku nadwyżek w rozliczeniu rocznym otrzymamy za nie 20% ceny, to czynnik mobilizujący do tego, by wykorzystywać całą zgromadzoną energię – mówi Tadeusz Stańczak.

Spółdzielnia oszczędza, na czym skorzystają też mieszkańcy. Jak bardzo korzystanie z paneli przełoży się na ich wydatki na razie nie da się ocenić. – Miesiąc czy dwa to za krótki okres, aby dokonać pełnych analiz i mieć dokładne wyniki, zwłaszcza, że teraz mamy okres letni. Jesteśmy na początku tej drogi, ale na bieżąco monitorujemy dane – zapewnia.

Dodaje, że BSM podjęła również inne działania, które wpływają na redukcję zużycie energii. Od 2011 roku ze względów technicznych wymieniono 107 z blisko 200 wind w wysokich budynkach. Nowe zatrzymują się także na poziomie przyziemia. Wymienione dźwigi zużywają mniej energii.

Nie tylko BSM

Na fotowoltaikę w Bydgoszczy już wcześniej postawiła Spółdzielnia Mieszkaniowa „Budowlani”. W ramach projektu, który otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, w 2021 roku na 36 budynkach zamontowano 56 instalacji fotowoltaicznych. Panele pojawiły się m.in. na ul. Ku Wiatrakom, Nowowiejskiego, Powstańców Wielkopolskich i Jagiellońskiej. Łącznie do początku 2023 roku instalacje wyprodukowały ok. 840 MWh.

Od 1 lutego spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą składać wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinansowanie do fotowoltaiki w wysokości do 50 proc. wartości instalacji. Do realizacji inwestycji przymierza się Pomorska Spółdzielnia Mieszkaniowa. – Na podstawie analizy wytypowaliśmy budynki, które są bardzo energochłonne – mają wentylację i garaże wielostanowiskowe. To sześć bloków przy ul. Gołębiej, Rogali, Zaświat i Powstańców Warszawy. Będziemy realizować inwestycję po uzyskaniu dofinansowania – mówi nam Barbara Bernasińska, prezes zarządu PSM.

– Jeżeli program nadal będzie aktualny, w przyszłości będziemy starać się o montaż paneli na innych blokach. To musi być ekonomicznie uzasadnione. Dzięki środkom, jakie możemy obecnie otrzymać, czas zwrotu inwestycji jest dużo krótszy i to się opłaca. W przypadku starszych bloków, budowanych w starej technologii, nie widzimy możliwości takiej inwestycji, bo to nieopłacalne – stwierdza.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto