Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Jednodniowej Terapii Hematologicznej otwarte w Szpitalu Biziela w Bydgoszczy

MP
Centrum otworzyło swoje drzwi w ubiegłym tygodniu i już korzysta z niego kilka grup chorych.
Centrum otworzyło swoje drzwi w ubiegłym tygodniu i już korzysta z niego kilka grup chorych. Materiały szpitala Biziela
W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy otwarte zostało nowoczesne Centrum Jednodniowej Terapii Hematologicznej. Centrum zapewnia wsparcie pacjentom, którzy wymagają przetoczenia krwi oraz cierpią na niedobory żelaza.

Powstanie Centrum Jednodniowej Terapii Hematologicznej

Ideę utworzenia Centrum Jednodniowej Terapii Hematologicznej w szpitalu Biziela lek. Wojciech Świstek, kierownik centrum, zaczerpnął podczas wizyty u kolegi hematologa w Anglii.

- Goszcząc u kolegi hematologa w Anglii widziałem, jak dużo procedur jest realizowanych w oddziałach dziennych, także przetoczenia składników krwi - mówi Wojciech Świstek.

Wielu pacjentów hematologicznych wymaga przetoczenia składników krwi, żelaza, krwioupustów, co dotychczas było możliwe tylko na oddziałach stacjonarnych.

Po zmianie rozporządzenia w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą - w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne - możliwe było podjęcie starań o stworzenie oddziału dziennego, który będzie mógł pomóc coraz liczniejszej grupie chorych.

Korzyści dla pacjentów

Przygotowania do otwarcia centrum były procesem skomplikowanym, wymagającym pozyskania odpowiednich pracowników i wygospodarowania przestrzeni w szpitalu. Jak mówi lek. Wojciech Świstek, przychylność dyrekcji szpitala była 100-procentowa.

Centrum otworzyło swoje drzwi w ubiegłym tygodniu i już korzysta z niego kilka grup chorych. Pierwszą grupą pacjentów są ci, którzy wymagają przetaczania składników krwi. Jak tłumaczy lek. Wojciech Świstek, to chorzy w zaawansowanych stadiach chorób rozrostowych układu krwiotwórczego.

Większość z nich od lat boryka się problem niedokrwistości i często wymagali przetaczania głównie koncentratów krwinek czerwonych. Do tej pory tacy pacjenci trafiali do SOR-ów w różnych szpitalach, gdzie zazwyczaj czekali, niekiedy dość długo na decyzję, czy zostaną przyjęci do szpitala. Potem na oddziale czekali kolejne godziny na składniki krwi. Na tych oddziałach przebywali 1-2 dni, aby otrzymać przetoczenie.

Teraz pacjenci z Bydgoszczy i okolic przychodzą na kilkanaście minut na pobranie krwi do próby zgodności i wracają do domu. Następnego dnia są przyjmowani na oddział, gdzie w ciągu niespełna pół godziny dostarczana i podłączana jest jedna jednostka Napromieniowany Ubogoleukocytarny Koncentrat Krwinek Czerwonych, a po jej przetoczeniu druga. Następnie przez dwie godziny pacjent pozostaje pod obserwacją personelu oddziału, a po dwóch godzinach wraca do domu.

Troska o pacjentów

Drugą grupę pacjentów, którzy korzystają z centrum, stanowią osoby borykające się z niedoborami żelaza, a co za tym idzie często opornymi na leczenie ambulatoryjne niedokrwistościami. Otrzymują oni wlewy dożylne żelaza, które szybko pozwalają na poprawę parametrów morfologii. Są też pacjenci z nadmiarem krwi (czerwienica prawdziwa) lub żelaza (hemochromatoza wrodzona), którzy wymagają krwioupustów.

W centrum pracuje obecnie dwóch hematologów i cztery pielęgniarki z bardzo długim stażem hematologicznym.

Lek. Wojciech Świstek mówi: - Wielu z naszych pacjentów znamy i towarzyszymy im w chorobie od lat. W czasie pobytu, poza przetoczeniem składników krwi, mogą też otrzymać dodatkowe wsparcie w rozwiązaniu pilnych problemów medycznych (np. uzyskać konsultację innego specjalisty), ewentualnie wykonać dodatkowe badanie. W planach jest też zapewnienie wsparcia psychologicznego - tłumaczy kierownik Centrum Jednodniowej Terapii Hematologicznej.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto