Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieła Wyczółkowskiego przekazane po śledztwach do muzeum w Bydgoszczy. Zobacz, co odzyskano

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Część odzyskanych dzieł Leona Wyczółkowskiego
Część odzyskanych dzieł Leona Wyczółkowskiego KWP Bydgoszcz
W środę, 5 sierpnia 2020r., w siedzibie Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy im. Leona Wyczółkowskiego, odbyła się uroczystość symbolicznego przekazania właścicielom, w tym Muzeum Okręgowemu oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zbiorów i dzieł odzyskanych przez policjantów Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Straty wojenne

O randze wydarzenia świadczy okoliczność, że część z odzyskanych przez organa ścigania prac została zidentyfikowana jako „straty wojenne” figurujące w katalogu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odzyskano także inne zabytkowe i cenne muzealnie przedmioty - utracone m.in. przez Miejskie Muzeum w Bydgoszczy w okresie II Wojny Światowej i tuż po niej: prace malarskie, graficzne, zbiory biblioteczne, a także meble - w znacznej części stanowiące spuściznę po Leonie Wyczółkowskim - jednym z czołowych przedstawicieli malarstwa realistycznego okresu Młodej Polski.

Pani prokurator Violetta Głowacka podziękowała pracującym nad sprawą policjantom Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy za zaangażowanie skutkujące sukcesem, jakim bez wątpienia było odzyskanie utraconych dzieł sztuki. Przedstawiła ogólny rys obu nadzorowanych przez siebie śledztw.

Pierwsze z nich zostało wszczęte w czerwcu 2019 roku w oparciu o informacje zebrane przez policjantów Wydziału Kryminalnego, a dotyczące podejrzenia przyjęcia i pomocy w ukryciu w Bydgoszczy dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury, pochodzących z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w tym zarejestrowanych jako straty wojenne, co do których na podstawie towarzyszących okoliczności można było przypuszczać, że zostały uzyskane za pomocą czynu zabronionego - tj. o czyn z art. 292 § 1 kk i inne.

Trwa głosowanie...

Gdzie w tym roku wybieracie się na wakacje?

Odzyskano ponad 400 zabytków

W wyniku przeprowadzonych w toku śledztw kilkudziesięciu przeszukań – zarówno u osób prywatnych, jaki i w antykwariatach - zabezpieczono łącznie ponad 400 obiektów, w tym zabytków archeologicznych oraz dzieł malarskich, z których część stanowiła – jak już wcześniej wspomniano - straty wojenne dawnego Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy.

Pani Prokurator Violetta Głowacka podziękowała także za pomoc w identyfikacji i zabezpieczeniu odzyskanych dzieł pracownikom muzeum, w szczególności Pani Annie Prus-Świątek- kustoszce i kierowniczce Działu Inwentaryzacji Zbiorów oraz Pani Ewie Sekule-Tauer- kustoszce i kierowniczce Działu Leona Wyczółkowskiego, a także podkreśliła szczególny wkład Pana Profesora Dariusza Markowskiego w opracowanie opinii eksperckiej dla potrzeb organów ścigania.

Pan inspektor Mirosław Elszkowski, pierwszy zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy zwrócił uwagę na ogromne zaangażowanie pracujących nad sprawą funkcjonariuszy Policji, a także wzorcową współpracę z nadzorującą sprawę Prokuraturą, podkreślając jednocześnie ponadprzeciętne zaangażowanie obu instytucji w odzyskanie i zabezpieczenie tych niezwykle cennych dla kultury dóbr.

Dzieła można oglądać w muzuem

Dyrektor muzeum, Wacław Kuczma, wyraził wdzięczność i radość z powrotu w mury bydgoskiego Muzeum dzieł uznanych przed laty za bezpowrotnie utracone, podkreślając niezwykłą wartość odzyskanych prac i przedmiotów, związanych m.in. z życiem patrona Muzeum – Leona Wyczółkowskiego.

Rangę i wartość artystyczną oraz znaczenie dla kultury prezentowanych prac podkreślił także Pan Profesor Dariusz Markowski

Podczas uroczystości zaprezentowano w jednej z sal ekspozycyjnych muzeum część odzyskanych obrazów i przedmiotów, a także udostępniono prezentację multimedialną zawierająca podstawowe informacje na temat najcenniejszych eksponatów, która dostępna jest na stronie internetowej Muzeum oraz poniżej.

Śledztwa, w toku których odzyskano i zabezpieczono cenne dzieła sztuki i pamiątki po Leonie Wyczółkowskim, pozostają w toku.

Zarzuty popełnienia przestępstw związanych z zaborem części odzyskanych prac malarskich przedstawiono dotąd dwóm osobom, które przyznały się do ich popełnienia.

Bydgoska grupa deweloperska Moderator podjęła się trudnego zadania rewitalizacji tych obszarów. Planowana jest zabudowa terenu pomiędzy ulica Rycerską i Pomorską. W pierwszej kolejności bliżej ul. Pomorskiej powstaje osiedle Industria.

Czytaj dalej >>

Nowoczesne osiedle mieszkaniowe powstanie w Śródmieściu w By...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzieła Wyczółkowskiego przekazane po śledztwach do muzeum w Bydgoszczy. Zobacz, co odzyskano - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto