Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Bydgoskiego Klubu Miłośników Kaktusów

Redakcja
Bydgoski Klub Miłośników Kaktusów swoją działalność rozpoczął 1 czerwca 1961 roku, a jego założycielem był Kazimierz Rafiński, artysta-plastyk, który przewodniczył klubowi do 1968 r., tj. do dnia swojej nagłej śmierci.

Wszystko zaczęło się od zamieszczenia anonsu prasowego skierowanego do osób interesujących się "kłującymi roślinami". Każdy kto na wyznaczone spotkanie w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Toruńskiej, czyli późniejszej siedzibie klubu, przyniósł choć jednego kaktusa, stawał się jego członkiem. Formalne rozpoczęcie działalności nastąpiło z dniem 1.10.1961 r. i stało się zarazem faktem, że powstał pierwszy w Polsce kaktusiarski klub. Dopiero sześć lat później w 1967 roku powstaje Polskie Towarzystwo Miłośników Kaktusów z siedzibą w Katowicach, którego byliśmy członkiem do 1985 roku.

Po śmierci założyciela Klubu, jego nowym prezesem zostaje wybrana Halina Wyżnikiewicz która funkcję tą pełniła od roku 1969 do 1980. W tym okresie działalność Klubu podnoszona była na coraz wyższy poziom. Powiększały się kolekcjonerskie zbiory, a coraz większe doświadczenie zdobywane w toku hodowli przysparzało wiedzy, którą członkowie dzielili się na statutowych zebraniach. Rozwijająca się pasja i chęci nowych doznań wyzwalały potrzebę nawiązywania kontaktów z innymi klubami oraz kolekcjonerami, a także organizowania wycieczek do specjalistycznych gospodarstw, gdzie można było zetknąć się z ogromną ilością kaktusów, ale również i zaopatrzyć się w nowy, często nieosiągalny gdzie indziej materiał, uzupełniając tym samym swoje zbiory o często unikalne okazy kaktusów lub sukulentów.

Od 1972 roku Klub zaczął mieć kłopoty lokalowe. Remont budynku WDK zmusił nas do jego opuszczenia. W wyniku usilnych starań i poszukiwań przygarnął nas Dyrektor Domu Kultury ZNTK przy ul. Zygmunta Augusta 20, gdzie mogliśmy swoją działalność kontynuować przez kolejnych prawie 14 lat. W 1983 roku założyliśmy klubową kolekcję kaktusów, której zbiory pochodziły głównie z zakupów za członkowskie składki, a także z kolekcjonerskich darowizn.

Od 1981 roku przewodnictwo nad Klubem powierzono Jerzemu Balickiemu, którą to funkcję pełni do chwili obecnej.

Od października 1981 roku zaczynają się kłopoty lokalowe z utrzymaniem klubowej kolekcji. Z naszymi zbiorami przemieszczamy się kolejno do szklarni Wojewódzkiego Zakładu Kwarantanny i Ochrony Roślin przy ul. Cieplickiej, stąd po kilku latach do Instytutu Ziemniaka przy Placu Waysenhoffa, skąd na ul. Fordońską do Instytutu Ziemniaka Oddziału Puławy i wreszcie w 1997 roku trafiamy ze swoimi kolczastymi ulubieńcami do pomieszczeń tutejszej Akademii Techniczno-Rolniczej przy ul. Bernardyńskiej.

Każda taka przeprowadzka powodowała znaczne straty w pieczołowicie powiększanej kolekcji, a w nasze szeregi zakradał się coraz większy niepokój o przetrwanie Klubu, co w znacznej mierze przyczyniło się do odejścia wielu jego członków.

Natomiast od 11 kwietnia 1997 r swoje podwoje otworzył przed nami Klub Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "ARKA", mieszczący się przy ul. M. Konopnickiej 24a. Tutaj w każdy pierwszy piątek miesiąca o godzinie 17°° spotykamy się na zebraniach, organizujemy odczyty lub prelekcje. Każde nasze spotkanie jest ilustrowane ciekawymi przeźroczami ze zbioru liczącego ponad 80 kompletów. Dysponujemy bogatą literaturą fachową, a nasz księgozbiór liczy aktualnie ponad 250 wolumenów. Biblioteka stale wzbogaca się o nowe pozycje, których niejednokrotnie ofiarodawcami są sami członkowie. Posiadamy także tematyczne zbiory znaczków pocztowych z całego niemalże świata, a także kartki pocztowe, odznaki itp.

W dalszym ciągu utrzymujemy kontakty z innymi hobbystami w kraju i za granicą. Organizujemy wycieczki krajowe, a także i do zaprzyjaźnionych kolekcjonerów w Niemczech, Czechach i Holandii.

Mijające czterdziestolecie działalności było na przestrzeni tych lat wielokrotnie opisywane w lokalnych gazetach. Działalność Klubu oraz kolekcja kaktusów gościły także na ekranach lokalnej telewizji. Swoje programy w lokalnej telewizji oraz artykuły na łamach tutejszej prasy mieli również nasi członkowie - hobbyści. Całokształt naszej działalności jest pieczołowicie dokumentowany przez samego przewodniczącego na stronach ksiąg pamiątkowych Klubu. W dalszym ciągu będziemy popierać i rozwijać zainteresowanie kaktusami i sukulentami.

Naszej wiedzy nie okrywamy tajemnicą, a wręcz przeciwnie - chętnie się dzielimy nią i doświadczeniem, udzielamy porad i wskazówek. Pragniemy nie tylko gromadzić dotychczasowych członków, ale również pozyskiwać liczną rzeszę nowych adeptów kaktofilstwa.

Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkich miłośników kaktusów i sukulentów.

źródło: bkmk.republika.pl

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto