Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety ciągle stronią od cytologii

Marta Pieszczyńska
Marta Pieszczyńska
Piotr Siwek, ginekolog z Centrum Onkologii udziela pacjentkom porad za pośrednictwem internetu. - Najczęściej pytają o cytologię - podkreśla.

Doktor otrzymuje codziennie kilkadziesiąt pytań związanych z kobiecymi dolegliwościami. - Są to wątpliwości, z którymi borykają się zarówno nastoletnie dziewczęta, jak i dojrzałe kobiety - mówi Piotr Siwek.
Jedno z najczęściej zadawanych doktorowi pytań dotyczy cytologii. - Wychodzą tu głównie mity związane z nadżerkami oraz ich usuwaniem - precyzuje Piotr Siwek.
Wśród pań nadal istnieje opór na badania cytologiczne (tak zwane przesiewowe). - A badania te wykrywają nowotwór lub stany zagrożone nowotworem - wyjaśnia.

Wczesne wykrycie choroby zmienia jej rokowania. - Można natychmiast odesłać pacjentkę na kolejne badania - wyjaśnia Piotr Siwek.
Niestety, wiele kobiet lekceważy cytologię. Niektóre z nich nie badają się nawet przez dziesięć lub więcej lat, podczas gdy między 25 a 59 rokiem życia powinny to robić co trzy lata. - Oczywiście, w przypadku pacjentek stosujących antykoncepcję hormonalną badania należy wykonywać częściej - nawet dwa razy w roku - uzupełnia doktor.

Panie, które zaniedbały cytologię, będą mogły w przyszłym tygodniu skorzystać z bezpłatnych badań oraz porad ginekologicznych, organizowanych w dniach od 25 do 29 stycznia w bydgoskim Centrum Onkologii oraz Studium Zdrowia Kobiety. Swoją obecność można zgłosić, dzwoniąc pod następujące numery telefonów: 52 374 31 20 lub 52 322 95 40.

Jak zapewnia Piotr Siwek, zbadane zostaną wszystkie kobiety, którą się zgłoszą.
Duże zainteresowanie internetowymi poradami dra Siwka wynika - jego zdaniem - przede wszystkim z anonimowości, którą zapewnia to medium.
Pacjentki, zwłaszcza te najmłodsze, nie wstydzą się zapytać o przyczynę opisywanej dolegliwości lub po prostu poprosić o rozwianie swoich wątpliwości. A z tymi bywa różnie. - Niestety, wiele pań nie zna swojej budowy anatomicznej - tłumaczy Piotr Siwek. - Dorosłe kobiety nie odróżniają pochwy od macicy.
Są też pacjentki, które zgłaszają trudności z zajściem w ciążę lub obawy związane z nawrotami wcześniejszych chorób.

Doktor zaznacza jednak, że konsultacja internetowa i tak nie zastąpi wizyty u specjalisty. - Bardzo często odsyłam panie do gabinetu lekarskiego, gdzie można uzyskać skierowanie na badania. Moja rola polega głównie na przekazywaniu poglądów - podkreśla.

Zobacz też:

 


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


 

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto