MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs: zaprojektuj królów na bydgoskim moście

Agata Kozicka
Stylowe lampy już są. A czy staną na nim figurki królów?
Stylowe lampy już są. A czy staną na nim figurki królów? Tomasz Czachorowski
Anioły na moście im. Sulimy-Kamińskiego były jeszcze przed królami na praskim moście Karola. Jest pomysł, żeby teraz byli tam królowie.

Już parę lat temu Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy apelowało na łamach bydgoskiej prasy o potrzebę przywrócenia zabytkowych figur na moście Jerzego Sulimy-Kamińskiego.
- Bez echa. Dlatego kontynuujemy ten temat - twierdzi Jerzy Derenda, prezes TMMB.

Już w średniowieczu, jak wynika z przekazów most w tym miejscu zdobiono figurami. - Powinniśmy zatem zabiegać o powrót do tej tradycji - uważa prezes TMMB.

Moglibyśmy mieć obiekt trochę jak most Karola w Pradze. - I nie podpatrujemy Pragi z mostem Karola. Bydgoskie anioły w osi mostu pojawiły się już w 14 wieku, podczas gdy rzeźby na przebudowywanym moście Karola w Pradze są w większości barokowe z początków XVIII wieku, tylko najstarsza datowana jest na 1683 rok. Jeśli powinniśmy się czegoś wstydzić, to zwlekania z powrotem do naszej tradycji.

A teraz, po remoncie mostu, jest dobra okazja, zdaniem TMMB, by go jeszcze uatrakcyjnić. - Zaskakują puste, nad wyraz szerokie chodniki i nie wiadomo jak tę przestrzeń wypełnić.

- Pomyśleliśmy, że na moście mogłyby pojawić się posągi np. Władysława Jagiełły, Kazimierza Jagiellończyka, Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego - sugeruje Derenda. - Pojawiła się luźna sugestia Miejskiego Konserwatora Zabytków Sławomira Marcysia-ka, że np. na moście mogłyby się znaleźć nie rzeźby, a odlewy postaci królów Polski. Marek Iwiński, plastyk miejski jest zdania można odpowiednio zapełnić tę przestrzeń.
Profesor dr hab. Lechosław Lameński, historyk sztuki, kierownik Katedry Historii Sztuki Nowoczesnej KUL w Lublinie: "Jeśli figury istniały w przeszłości, to powrót do tradycji jest sprawą pierwszorzędnej wagi. O realizację pomysłu trzeba walczyć".

Prof. dr hab. inż. Adam Podhorecki, dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska UTP i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji "Mosty, Tradycja i Nowoczesność": - Pomysł bardzo mi się podoba. Jest wyrazem troski o przywracanie bydgoskiej tożsamości. I na pewno fachowcy znajdą sposób na takie wkomponowanie rzeźb czy odlewów, które będzie się wszystkim podobało.

Robert Grochowski archeolog, pasjonat dziejów miasta popiera pomysł powrotu do figur. Zasugerował też, by ogłosić konkurs na wizualizację figur na moście Sulimy-Kamińskiego. - Pomysł przedni, zatem Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy ogłasza konkurs dla młodzieży średnich szkół plastycznych, studentów wyższych uczelni plastycznych i artystów plastyków na wizualizację lokalizacji odlewów, albo rzeźb na moście, ewentualnie w jego sąsiedztwie. Na najciekawsze pomysły czekają nagrody.

Prace można nadsyłać na adres: Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, 85-169 Bydgoszcz 37, Skrytka Pocztowa 17 lub e-mailem: [email protected]. Konkurs trwa do końca lutego.

***
Na tym moście już dawno były anioły

Ze starych przekazów wynika, że już w 1398 roku zarówno kościół Karmelitów jak i zabudowania zakonne w sąsiedztwie obecnego placu Teatralnego - od strony drogi prowadzącej na drewniany most - otaczało murowane ogrodzenie ozdobione figurami aniołów.
- Na późniejszej rycinie znajdującej się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, na moście, widać postać zakonnika na ozdobnym cokole - twierdzi Jerzy Derenda. - Może to świadczyć o ugruntowującej się tradycji ozdabiania mostu i jego okolicy rozmaitymi figurami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto