Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mamy swój kawałek Nowego Jorku

Redakcja
Dziewiętnastowieczne kamienice przy Gimnazjalnej to już nie ...
Dziewiętnastowieczne kamienice przy Gimnazjalnej to już nie ... Jarosław Pruss
Dziewiętnastowieczne kamienice przy Gimnazjalnej to już nie tylko miejsce zamieszkania części bydgoszczan, ale również miejsce, które zaczyna być najmodniejszym w mieście.

To jedna z najbardziej malowniczych uliczek w Bydgoszczy. Aż trudno uwierzyć, że przez długi czas nie działo się tam właściwie nic.

Bydgoski Central Park

- Przechodzę prawie codziennie tamtędy od lat - mówi Adam, mieszkający w Śródmieściu, a pracujący na osiedlu Leśnym. - Mogę iść inną trasą, ale zawsze bardzo mi się tam podobało. Żałowałem tylko, że poza tym, że ulica jest ładna, nic tam się nie dzieje. A byłem zdania, że Gimnazjalna wygląda jak rodem wyciągnięta z okolic nowojorskiego Central Parku.

Na szczęście nie tylko on tak myślał. I się zaczęło. Działająca tam od lat meksykańska restauracja od wiosny ubiegłego roku zaczęła zyskiwać kolejnych sąsiadów.

Na początku był Landschaft, później Białe Maki, Galeria Słodyczy, w międzyczasie jeszcze Strefa Jogi, teraz sklep z winylami i zupełnie nowa sprawa, czyli jadłodajnia Burger Park.

Jak to się stało, że w ciągu trochę ponad roku Gimnazjalna stała się jedną z najchętniej wybieranych na własny biznes ulic?

- Tu zawsze nam się podobało - mówili przy okazji otwarcia Landschaftu Karolina Kowalska i Michał Kaliski, jego właściciele.  - W tej ulicy tkwi duży potencjał. Gdy szukaliśmy miejsca na sklep, zastanawialiśmy się nad Gdańską czy Dworcową. Ale Gimnazjalna to był strzał w dziesiątkę - centrum, ale nieco na uboczu. Chyba przetarliśmy szlaki. Kolejne osoby chcą tu tworzyć coś nowego.

Historia Gimnazjalnej jest stosunkowo krótka. - Wszystkie kamienice powstawały tam w latach 80. dziewiętnastego wieku - mówi nam Bogna Derkowska Kostkowska z Pracowni Dokumentacji, Popularyzacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki. - Wszystkie te budynki miały spełniać i spełniały głównie funkcje mieszkalne. Dopiero później zaczęto podejmować próby lokowania tam sklepów czy punktów usług.

Bliskość „jedynki” na pewno miała na to jakiś wpływ. Budynek liceum nr 1 leży wzdłuż całej Gimnazjalnej. - To było dawniej Gimnazjum Królewskie - przypomina Kostkowska. 

Lekarski budynek lata świetności ma za sobą

Przy Gimnazjalnej stoi jednak jeszcze piękna, choć zaniedbana kamienica, której część narożną wzniesiono nieco wcześniej niż pozostałe budynki.

- A dokładniej mówiąc w 1865 roku - Zbudowano go dla mistrza murarskiego jako dom. Później właścicielami kamienicy byli już lekarze. W dwudziestoleciu międzywojennym zostaje dobudowana reszta kamienicy. Od tamtej pory budynek był cały czas związany z służbą zdrowia.

Od 1975 roku swoją siedzibę miała tu Wojewódzka Przychodnia Gruźlicy i Chorób Płuc. W roku 1993 następują kolejne restrukturyzacje w Zakładzie Opieki Zdrowotnej, który obejmował przychodnię, w tym przeniesienie jej z ul. Gimnazjalnej 11 do budynku szpitala na ul. Seminaryjnej 1.

Budynek podzielony jest na dwie części - jedna z nich należy do Urzędu Marszałkowskiego i  ta część za jakiś czas będzie modernizowana. - Są plany, żeby budynek służył celom dotyczącym przedsiębiorczości - mówiła Beata Krzemińska, rzecznik urzędu marszałkowskiego. - Druga część budynku należy do  spadkobierców dawnych właścicieli. Tam sprawa jest bardziej skomplikowana. Sprawa ciągnie się latami, są problemy z wpisem do księgi wieczystej.

Pomysł z utworzeniem w kamienicy instytucji wsparcia dla przedsiębiorczości wydaje się trafiony, bo przedsiębiorczych przy Gimnazjalnej nie brakuje.

(JPL)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto