Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie kładki nad ul. Wojska Polskiego w Bydgoszczy! Nowe przejście dla pieszych ułatwi dostęp do przystanków na Wyżynach.

OPRAC.: ak
Podczas konsultacji dot. kładki nad Wojska Polskiego w Bydgoszczy mieszkańcy wybierali między przejściem a nową kładką
Podczas konsultacji dot. kładki nad Wojska Polskiego w Bydgoszczy mieszkańcy wybierali między przejściem a nową kładką ZDMiKP
Poznaliśmy wyniki konsultacji społecznych w sprawie kładki nad ulicą Wojska Polskiego. Mieszkańcy oceniali dwa warianty rozwiązań przygotowanych przez projektantów. Oba rozwiązania miały poprawić dostępność przystanków przy kładce na Wyżynach dla osób starszych, z niepełnosprawnościami, a także ułatwiające przejazd rowerzystom.

Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy.

od 16 lat

Kładka nad ul. Wojska Polskiego została zaprojektowana w 1981 roku. Podobnie jak wiele innych konstrukcji budowanych kilkadziesiąt lat temu nie uwzględnia potrzeb osób starszych, z niepełnosprawnościami czy rowerzystów.

Mieszkańcy często wskazywali na ograniczenia związane z korzystaniem z tego miejsca. Dlatego w ubiegłym roku Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zlecił przygotowanie dokumentacji, która wskaże, w jaki sposób najlepiej poprawić dostępność kładki do potrzeby wszystkich użytkowników ruchu.

Zaproponowano dwa rozwiązania dla przejścia przez ul. Wojska Polskiego w miejscu kładki

Projektanci przygotowali wstępną koncepcję opartą na dwóch wariantach. Jeden z nich zakładał rozbiórkę istniejącej kładki i budowę bezpieczne przejścia na poziomie jezdni z dodatkową sygnalizacją świetlną.
Zaletami tego wariantu są między innymi:

  • zdecydowanie niższe koszty i
  • możliwość szybszej realizacji.
  • Pozwala na połączenie dróg rowerowych i
  • nie wymaga dużej zajętości terenu (nie będą likwidowane miejsca parkingowe).

Drugi wariant zakłada budowę nowej kładki z pochylniami i windami.

Ze względu na konieczność budowy pochylni konieczna byłaby jednak likwidacja miejsc parkingowych w obrębie wejścia od strony południowej. Piesi mieliby też dłuższą drogę dojścia na przystanki. Kładka nawet z pochylniami i windami utrudniałaby przejazd rowerzystom.

Konsultacje w sprawie kładki nad Wojska Polskiego w Bydoszczy

Konsultacje organizowane w kwietniu wzbudziły sporo emocji i cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wzięło w nich udział 2700 osób.

W dyskusji ścierały się opinie kierowców i pieszych. Zmotoryzowani byli za pozostawieniem kładki i zachowanie płynności ruchu. Piesi opowiadali się za wyznaczeniem przejść naziemnych, które ułatwiają przekraczanie jezdni osobom starszym, z niepełnosprawnościami i rowerzystom.

Na środowej (29 czerwca) Sesji Rady Miasta ZDMiKP zaprezentował wyniki konsultacji.
W głosowaniu 985 osób opowiedziało się za przejściem naziemnym, natomiast 1648 osób - za budową nowej kładki, natomiast 63 głosy były bez wskazania żadnego wariantu.

Warto jednak wspomnieć, że siedem bydgoskich organizacji społecznych, które złożyły pisma w ramach konsultacji jednomyślnie rekomendowały wariant zakładający likwidację kładki.

Co o kładce i przejściu sadzą organizacje społeczne?

  • Rada Osiedla Wyżyny, a także Rada Osiedla Kapuściska po spotkaniach z mieszkańcami opowiedziały się za przejściem w pasie jezdni i likwidacją kładki, która stwarza problemy osobom z niepełnosprawnościami (np. poruszających się na wózkach inwalidzkich czy o kulach), a także osobom w podeszłym wieku.
  • Stanowisko Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy wskazywało, że tradycyjne przejście dla pieszych jest standardowym rozwiązaniem na ulicy Wojska Polskiego, gdzie po obu stronach znajdują się licznie zamieszkane osiedla mieszkaniowe, w znacznej części przez seniorów, dla których każde pokonanie różnicy wysokości wiąże się z dodatkowym wysiłkiem.
  • Natomiast Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy jednoznacznie oceniło, że wybudowanie przejścia z pasami dla pieszych oraz przejazdu dla rowerów wraz sygnalizacją świetlną ułatwi dostęp do przystanków tramwajowych.
  • Rowerowe środowisko skupione w Stowarzyszeniu Bydgoska Masa Krytyczna wytknęło, że kładka funkcjonująca w tym kształcie, od lat 80-tych, wyklucza całkowicie możliwość płynnej obsługi ruchu rowerowego. Strome i bardzo wysokie schody są często niemożliwe do pokonania przez codziennych rowerzystów, rodziny z dziećmi, rodziców z przyczepkami rowerowymi czy przez rosnąca grupę użytkowników rowerów cargo.
  • Jednoznacznie za tradycyjnym przejściem dla pieszych opowiedziały się również Społeczna Powiatowa Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów koło Wyżyny.

Projektanci przeprowadzili też analizę wielokryterialną obu wariantów - biorąc pod uwagę inne kryteria (m.in. koszty realizacji przejścia i kładki, ich utrzymanie).

"Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, zarekomendowaliśmy do realizacji przejście dla pieszych na poziomie jezdni z sygnalizacją świetlną." - podaje ZDMiKP

Szacowany koszt budowy nowej kładki to ok. 10 milionów złotych, a przejścia ok. 1,5 milionów złotych.

Warto wiedzieć o konsultacjach w sprawie kładki nad Wojska Polskiego w Bydgoszczy

:

  • Konsultacje społeczne odbyły się od 7 do 28 kwietnia br.
  • Miały zasięg ogólnomiejski, i były skierowane do wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. Opinie można było wyrazić za pomocą karty konsultacyjnej dostępnej.
  • W ramach konsultacji przeprowadzony został również spacer badawczy z udziałem projektanta i pracowników miasta.
  • Była to okazja do uzyskania dodatkowych informacji.
  • Odbyło się również spotkanie konsultacyjno-informacyjne w trybie on-line.
Trwa głosowanie...

Czy popierasz strajk MZK w Bydgoszczy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto