Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Psy szkolą się, byś je pokochał

Redakcja
Psiaki ze schroniska robią siad, dają łapę, a nawet przybijają "piątki”.

Minął dokładnie rok od momentu, kiedy bydgoskie Schronisko dla zwierząt rozpoczęło program pozytywnego szkolenia psów - LIRA, którego ideą jest motywowanie psów do pracy za pomocą nagród.

Przygoda ze szkoleniem rozpoczęła się od wizyty Jacka Gałużki, psiego instruktora i behawiorysty. - Pokazał nam, że wykwalifikowanemu trenerowi wystarczą zaledwie 3-4 minuty, aby do tej pory nieszkolony pies nauczył się robić np. siad - opowiada Izabella Szolginia, dyrektorka schroniska.

Tylko nagradzanie, żadnej kary
W tak szybkim uczeniu się psów pomaga niewielkie urządzenie - kliker, które wydaje charakterystyczny dźwięk "klik”. - Służy on do pokreślenia, że piesek poprawnie wykonał zadanie. Jest także zapowiedzią nagrody, którą jest ulubiony smakołyk zwierzaka, zabawka lub pochwała - tłumaczy Szolginia.

Wolontariusze pracujący w schronisku pod kierownictwem Aleksandry Gabary, psiej instruktorki i behawiorystki, zaczęli organizować własne szkolenia. Spotykali się raz w tygodniu i cierpliwie powtarzali ze swoimi czworonożnymi pupilami wyuczone komendy.

Efekt był porażający. Np. Kastor, który trzy lata przesiedział w schroniskowym boksie, otworzył się i stał się radosnym psiakiem. A Lord Vader, którego ze względu na agresywne zachowanie początkowo uznano wręcz za niereformowanego okazał się pojętym uczniem.

Poza podstawowymi komendami schroniskowe pieski uczą się także sztuczek - przybijają "piątki”, kręcą się w kółeczko i wesoło przebiegają przez tunel.

Każdy psi uczeń po odbytym szkoleniu, musi zdać jeszcze egzamin. - Oczywiście to nie koniec nauki. Wszystko trzeba regularnie powtarzać, aby pieski nie zapomniały, czego się nauczyły - zaznacza Szolginia. - Te, które trafią do nowego domu, mogą liczyć na naszą pomoc- zapewnia.

Pracownicy schroniska są przekonani, że pomysł rozpoczęcia szkolenia psów to strzał w dziesiątkę. Do tej pory podczas siedmiu edycji LIRY przez plac szkoleniowy przewinęło się 57 czworonogów, z czego 46 zostało przeegzaminowanych, a aż 39 zaadoptowanych. Na nowego właściciela czeka jeszcze 17 wyszkolonych psiaków.

Schronisko szuka wolontariuszy, którzy chcieliby poprowadzić kolejne pieski w szkoleniach. Jedyny warunek to skończone 15 lat i dobre wyniki w nauce. Praca w schronisku będzie zajmowała nie więcej niż 2 godziny tygodniowo.

Zaadoptuj psiaka na kilka dni
Osoby, które chciałyby sprawdzić, czy podołają obowiązkom wynikającym z przyjęcia pod swój dach pieska, mogą go zaadoptować na tymczasowy okres. - Taka kilkudniowa adopcja do niczego nie zobowiązuje - przekonuje Izabella Szolginia. - Każdy psi behawiorysta potwierdzi także, że nie wywołuje to u psa żadnej szkody. Kilka dni spędzonych w nowym domu jest dla niego jak wyjazd na wakacje do cioci - mówi. Zanim piesek trafi do "zastępczej rodziny” przechodzi badanie lekarskie.

Zobacz też:



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto