Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja stawów na Osowej Górze w Bydgoszczy wygrała w BBO, ale koszty są zbyt wysokie. Szansą są środki unijne

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
W ostatniej edycji BBO zwyciężył projekt związany z rewitalizacją stawów przy ul. Wielorybiej.
W ostatniej edycji BBO zwyciężył projekt związany z rewitalizacją stawów przy ul. Wielorybiej. Dariusz Bloch
Rewitalizacja stawów przy ul. Rekinowej na Osowej Górze to zwycięski projekt z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego z 2020 roku. Przed rokiem miasto zapowiadało, że zbiorniki znów wypełnią się wodą, ale droga do tego znacznie się wydłużyła.

Zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy w głosowaniu w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego w 2020 roku. Pomysł poparło blisko 200 osób. Na inwestycję planowano wydać 230 tys. zł, ale jak okazało się w toku przygotowań, to zdecydowanie zbyt niska kwota. Projekt „melioracja, bagroawanie stawów ul. Rekinowa 27-43” został przekazany do realizacji Miejskim Wodociągom i Kanalizacji.

– Spółka przygotowała opracowanie koncepcji wariantowej realizacji bagrowania stawów, w której przedstawiono trzy warianty wykonania prac oraz skutki i trwałość bagrowania przy uwzględnieniu warunków hydrogeologicznych oraz zlewni odprowadzającej wody opadowe do stawów. Ponadto w koncepcji zostały określone parametry osadów i możliwości ich utylizacji – informuje „Express Bydgoski” Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

Została ona przedstawiona i omówiona przy udziale m.in.. autora projektu i przedstawicieli Rady Osiedla Osowa Góra. – Na podstawie przyjętej koncepcji została opracowana wycena robót, z której wynika, że koszty przeprowadzenia bagrowania przekraczają środki przeznaczone na ten cel. Jednocześnie nie ma technicznej możliwości wykonania w efektywny sposób tylko części bagrowania w celu spożytkowania środków na ten cel przeznaczonych – dodaje rzecznik.

Innymi słowy, MWiK oceniło, że realizacja zadania jedynie w części, byłaby marnowaniem środków przeznaczonych na inwestycję, bo nie doprowadziłoby to do odżycia stawów, o czym poinformowano Urząd Miasta i autora koncepcji. Po zbiornikach przy ul. Rekinowej dziś nie zostało wiele śladów – teren aktualnie przypomina bardziej łąkę. Jest jednak jeszcze szansa, aby woda w kolejnych latach tam wróciła.

Zobacz wideo: Duże zmiany w strefie płatnego parkowania w Bydgoszczy

od 16 lat

– Obecnie Urząd Miasta wraz z MWiK przygotowuje zakres zadań i wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych w ramach programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko). W ramach przygotowywanego wniosku przewiduje się włączenie bagrowania i rewitalizacji stawów przy ulicy Rekinowej. Przewidywane ogłoszenie naboru do konkursu FEnIKS ma się odbyć w II połowie br. – przekazuje nam Marta Stachowiak.

Zapytaliśmy ratusz, czy fakt, że kwota przewidziana na realizację zadania jest zbyt niska, nie powinien być zauważony na etapie weryfikacji projektu, przeprowadzonej przed głosowaniem w ramach BBO. – Szczegółowe koszty można było ocenić po opracowaniu koncepcji wariantowej realizacji bagrowania stawów – odpowiedziała rzecznik.

W ostatniej edycji BBO mieszkańcy Osowej Góry wybrali do realizacji podobny projekt – rewitalizację stawów przy ulicach Wielorybiej, Zatokowej i Głębinowej. Za pomysłem opowiedziało się 232 mieszkańców osiedla. Na realizację inwestycji planowane jest wydanie ponad 470 tys. zł. Jak informuje ratusz, trwa przygotowanie do wykonania tego zadania, ale jednocześnie rozważane jest, czy pomysłu nie włączyć do wniosku o dofinansowanie z UE w ramach programu FEnIKS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto