Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja przez Facebooka? Czy to możliwe?

Łukasz Jędrzejczak
Łukasz Jędrzejczak
Zakończyła się debata „Rola nowych mediów w ruchach ...
Zakończyła się debata „Rola nowych mediów w ruchach ... Łukasz Nowaczyk
Trzeci dzień Camera Obscura rozpoczęła debata „Rola nowych mediów w ruchach nieposłuszeństwa obywatelskiego”, której gośćmi byli szef festiwalu Remigiusz Zawadzki oraz wysłannik naszego portalu Przemysław Popowski. Debata poprzedzona była pokazem filmu: "Syria, zmierzch Assada" w reżyserii Vincenta de Cointeta.
Czytaj też:
» Drugi dzień Camera Obscura - fotorelacja

Uczestnicy, ale także słuchacze dyskutowali m.in. nad możliwościami, płynącymi ze strony nowych mediów, takich jak Facebook i Twitter.

Kontekstem debaty były rewolucje, które mają miejsce w Syrii, Tunezji czy Libii. Dyskutowano nad tym, jaki wpływ na te zrywy wolnościowe miały Internet i portale społecznościowe

Zwracano uwagę na ogromną wolność wypowiedzi i przekazywania informacji przez internet. 

- Pierwszym impulsem do walki o wolność jest swobodny przepływ informacji – podkreślał szef Camera Obscura Remigiusz Zawadzki.

Popowski poruszył kwestie szybkiego przepływu informacji w kontekście ostatnich zamieszek w Londynie, kiedy doszło do starć chuliganów z policją. – Służby nie nadążały za uczestnikami zadym, którzy potrafili się szybko organizować właśnie za pośrednictwem Facebooka – podkreślał nasz wysłannik.

Pojawiły się także głosy z publiczności. Wiele do powiedzenia miał pochodzący z Syrii naukowiec i pracownik akademicki zajmujący się m.in. psychologią internetu Aouil Bassam. Podkreślał znaczenie sieci w rewolucji, która miała miejsce również w jego ojczyźnie. – Dzięki Facebookowi możliwe było ogromne wsparcie spoza granic Syrii dla demonstrujących. Dzięki niemu można było lepiej ich zorganizować i im pomóc – zaznaczał Bassam.

Zwracano uwagę na ryzyko płynące ze strony Facebooka. Pojawiały się głosy, iż można tam łatwo zmanipulować informacje, które tam się pojawiają. Mówiono również o coraz większej roli marketingu w kreowaniu wizerunku w internecie, z czego coraz chętniej korzystają politycy, także ci z krajów arabskich.

A dziś kolejny festwialu. Warto wybrać się na pokaz filmu "Making wonders in Świebodzin" autorstwa dwóch niemieckich reżyserek: Antonii Śchmidt i Wioletty Weiss. Projekcja filmu rozpocznie się o 19.30. Po filmie będzie można porozmawiać z autorkami filmu.

Szczegółowy plan trzeciego dnia festiwalu na:

www.cameraobscura.pl

Zobacz też:

Historia na Wzg. Dąbrowskiego

Oryginalny mandat za złe parkowanie

El Schlong w Mózgu [foto]

Blogi MM: Była sobie Dworcowa
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto