Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci badają hałas i utratę ciepła budynków

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
WSG rozbudowuje swoje Laboratorium Budownictwa. Projekt pt.”Rozbudowa laboratorium w zakresie pomiarów akustycznych i analizy hałasu w budynkach i budowlach” ogłoszony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozwolił na pozyskanie wysokiej klasy aparatury do pomiarów akustycznych.

Pracownia Fizyki Budowli pozyskała nowy sprzęt. Zakupiona aparatura do pomiarów akustycznych to m.in. cyfrowy analizator dźwięku (z programem DSA MONITOR, filtrami 1/1-oktawowymi i 1/3-oktawowymi i infradźwiękowym filtrem G), mikrofon wszechpogodowy, całkujący miernik poziomu dźwięku, kalibrator akustyczny 1 klasy dokładności, tzw. rurę Kundta i generator dźwięku.

- Laboratorium posiada także kamerę termowizyjną. Badania –pomiary (należy je wykonywać w okresie zimowym) tą kamerą w semestrze zimowym wykonywało 42 studentów. W przyszłym roku akademickim pomiary tak termowizyjne jak i akustyczne wykonywać będzie ok. 90 studentów - wymienia Monika Jarzyna, Koordynator Biura Instytutu Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej Wyższa Szkoła Gospodarki.

Pomiary będą wykonywane poza WSG, co pozwoli na ocenę budynków miejskich. Wykonywane były już w Toruniu i przygotowywana jest wystawa- ekspozycja ich wyników.

"Według danych Ministerstwa Środowiska aż 40% mieszkańców dużych miast (od 200 tys. do 1 mln i powyżej) jest narażonych na hałas. Przez wielu mieszkańców miast hałas jest uważany za jeden z najbardziej uciążliwych czynników ujemnie wpływających na środowisko, w którym żyją. (...) Aby sprostać nowym wyzwaniom, w tym dyrektywom Unii Europejskiej, nie wystarczą nowe regulacje prawne. Pojawiła się konieczność kształcenia przyszłych kadr inżynierów o wysokim poziomie świadomości proekologicznej i nowoczesnym podejściu do akustyki i odpowiedniej izolacyjności akustycznej mieszkań i lokali użyteczności publicznej".

Kształceniem specjalistów, którzy będą mierzyć natężenie hałasu zajmuje się WSG.


Jak ciepło ucieka z Torunia. Badania termowizyjne miasta, WSG, Krzysztof Balczerski



Celem projektu jest zapewnienie jak najlepszych warunków kształtowania umiejętności praktycznych przyszłych inżynierów niezbędnych w ich przyszłej pracy zawodowej, poprzez umożliwienie przeprowadzania zajęć praktycznych z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie nowoczesnych urządzeń. Dla realizacji tego zadania niezbędna jest rozbudowa laboratorium i wyposażenie go w odpowiedni sprzęt pomiarowy i analityczny (...).

Hałas 35dB - 70dB wywiera negatywny wpływ na układ nerwowy człowieka, jest męczący i obniża wydajność pracy. 70dB-85dB to hałas, który stale towarzysząc człowiekowi może spowodować trwałe uszkodzenie słuchu i bóle głowy. Większe natężenie jest jeszcze groźniejsze. Tak głośny dźwięk zmienia proporcje zawartości składników we krwi, wytwarza u człowieka stany lękowe i depresyjne oraz powoduje inne objawy chorób psychicznych.


Zobacz też:

Biegali dla Karoliny

Wielkanoc 2013

Festiwal Rozrywki

Krzysztof Ignaczak

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto