Studenci wracają do zajęć na uczelniach w Bydgoszczy. Zobacz nowe zasady!

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
W Collegium Medicum  im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu opracowywany jest szczegółowy harmonogram zajęć, które od 10 czerwca 2020 mają powrócić w tradycyjnej formie na terenie Collegium Medicum.
W Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu opracowywany jest szczegółowy harmonogram zajęć, które od 10 czerwca 2020 mają powrócić w tradycyjnej formie na terenie Collegium Medicum. Dariusz Bloch / archiwum
Uczelnie w Bydgoszczy wznawiają częściowo działalność i będą prowadzić niektóre zajęcia w tradycyjnej formie.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zarządzeniem z 7 maja zadecydował m.in., że zajęcia dydaktyczne w roku akademickim 2019/2020 prowadzone są jedynie w formie zdalnej. Zajęcia wymagające bezpośredniego udziału studentów, które nie mogły zostać zrealizowane w semestrze letnim mogą się odbyć do 11 września. Dopuszcza się też możliwość, aby studenci ostatniego roku, którzy przygotowują prace dyplomowe w formie projektu lub badań prowadzonych na terenie UKW, mogli od 25 maja prowadzić prace na terenie uczelni.

- Utrzymujemy w mocy tę decyzję. Stacjonarnie odbywają się tylko te zajęcia, które wymagają obecności w specjalistycznych laboratoriach. Dotyczy to niewielkiej liczby studentów: biologów, mikrobiologów czy zajęć z mechatroniki i druku 3D. W laboratorium mogą przebywać maksymalnie 2 osoby w maseczkach lub przyłbicach, zachowane są odległości, rękawiczki i środki dezynfekujące - mówi dr Sławomir Łaniecki, rzecznik UKW.

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy przywrócił od 1 czerwca możliwość prowadzenia na terenie UTP zajęć, których z uwagi na możliwości techniczne i organizacyjne nie można zrealizować na odległość. Początkowo, od 1 do 10 czerwca odbywać się mają wybrane zajęcia dla studentów ostatniego semestru studiów I i II stopnia oraz programu Erasmus+. W ramach drugiego etapu, od 15 czerwca do 12 lipca wybrane zajęcia będą się odbywać na wszystkich wydziałach z wyjątkiem Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki. Tam powrócą od 13 lipca. Za zgodą dziekana można prowadzić niezbędne prace badawcze w celu dokończenia pracy dyplomowej. Praktyki studenckie należy zrealizować do 30 września.

Jak dobry jesteś?

Collegium Medicum w Bydgoszczy

Częściowo odmrażane są też zajęcia w Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wszystkie zajęcia które mogą odbywać się w formie zdalnej będą prowadzone w ten sposób do końca semestru, ale w mury uczelni powrócą te, które wymagają bezpośredniego udziału studentów i pracowników. - W tym tygodniu w Collegium Medicum odbywa się w formie tradycyjnej niewielka liczba zajęć. Planujemy na dniach opracować harmonogram, tak aby zajęcia ruszyły 10 czerwca. Założenie jest takie, żeby do połowy lipca zakończyły się zajęcia praktyczne ostatnich roczników - informuje dr Ewa Walusiak-Bednarek z Zespołu Prasowego UMK.

#Hot16challenge2 - Bydgoszcz rapuje dla medyków [zobacz wideo]

W Collegium Medicum zachowane zostaną środki bezpieczeństwa, m.in. zorganizowanie stanowisk pracy w laboratoriach w taki sposób, aby zapewnić 1,5-metrowy odstęp pomiędzy studentami lub, jeśli to możliwe, oddzielenie poszczególnych stanowisk przegrodami, np. z pleksi. UMK wydał też instrukcję realizacji zajęć klinicznych. Przewiduje ona m.in., że studenci przybywają na teren szpitala nie wcześniej niż 15 minut przed rozpoczęciem zajęć i opuszczają placówkę nie później niż 15 minut po ich zakończeniu. Liczba osób przypadających na jednego opiekuna nie może być większa niż 3. Niedopuszczalne jest uczestniczenie w zajęciach przez studenta w różnych klinikach tego samego dnia, a przybycie studenta na zajęcia do kliniki lub oddziału musi być poprzedzone telefonicznym wywiadem epidemiologicznym, który jest przeprowadzany przez opiekuna roku.

MNiSW: zajęcia na uczelniach zdalne, ale z pewnymi wyjątkami

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydało rozporządzenie, że w terminie 25 maja - 30 września zajęcia na uczelniach mają być zdalne, ale przewidziano wyjątki w przypadku zajęć, które ze względu na swoją specyfikę nie mogą być przeprowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (np. zajęcia w laboratoriach, kliniczne, praktyki zawodowe, kształcenie doktorantów).

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Materiał oryginalny: Studenci wracają do zajęć na uczelniach w Bydgoszczy. Zobacz nowe zasady! - Express Bydgoski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie