Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga żeglarze i kajakarze! W tych sytuacjach nie możecie pływać po rzekach i jeziorach

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Czy nocą można uprawiać sporty wodne? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo te kwestie regulują odrębne przepisy.
Czy nocą można uprawiać sporty wodne? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo te kwestie regulują odrębne przepisy. Jarosław Jakubczak
Czy nocą można uprawiać sporty wodne? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo te kwestie regulują odrębne przepisy. Sprawdź, kiedy żeglarze i kajakarze nie mogą pojawiać się na wodzie.

Przepisy żeglugi. Kiedy można wypłynąć na Mazurach?

Jeśli wypadek Woźniaka - Staraka wydarzył się do godziny po zapadnięciu zmroku, ten nie złamał przepisów żeglugowych, a konkretnie wciąż obowiązującego zarządzenia dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Giżycku z 25 kwietnia 2006 roku.

Zarządzenie dotyczy m.in. nocnej żeglugi na Wielkich Jezior Mazurskich, na tamtejszych kanałach i rzekach (poza Biebrzą). Pływanie może odbywać się wyłącznie na drogach wodnych, na których oznakowanie szlaku żeglownego zostało odpowiednio przygotowane do uprawiania żeglugi nocnej.

Przepis nie dotyczy statków uczestniczących w akcji ratowniczej, pełniących służbę publiczną, rybaków oraz jednostek płynących do bazy w celu usunięcia awarii.

W nocny rejs na Wielkich Jeziorach Mazurskich można też wypłynąć na godzinę przed wschodem słońca.

Przepisy żeglugi na akwenach pomorskich

Przepisy dotyczące żeglugi jednostek sportowych i rekreacyjnych na akwenach pomorskich reguluje zarządzenie byłego dyrektora UŻŚ w Gdańsku. Żegluga dozwolona jest od wschodu do zachodu słońca, na wodach wolnych od lodu, przy sile wiatru do 5,4 m na sek. (6 stopni w skali Beuforta), przy dobrej widzialności.

Jeszcze więcej o sprawie czytaj w serwisie plus.pomorska.pl: Nocne pływanie na jeziorach i rzekach pod paragrafem

- Generalnie pływanie nocą na śródlądowych drogach wodnych jest zabronione, ale szczegółowe przepisy, odkąd obowiązuje nowa ustawa o żegludze śródlądowej, wydają teraz „Wody Polskie”, podległe im i właściwe dla danego obszaru Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej - wyjaśnia Adam Szumlas, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy. - Przepisy dotyczące wodnego ruchu śródlądowego na terenie naszego regionu mają ukazać się w dzienniku Urzędowym Wojewody Kujawsko -pomorskiego do końca września.

Czy nocą można pływać kajakiem?

- Nie namawiam nikogo do indywidualnego nocnego pływania, bo może być niebezpieczne. Jednak żaden przepis, poza tym, który dotyczy uprawiania żeglugi na śródlądowych drogach wodnych, tego nie zabrania - wyjaśnia Grzegorz Rajewski, instruktor kajakarstwa, organizator i komandor Nocnego Spływu Kajakowego im. Stefana Karasia.

Na naszym spływie zachowane są wszelkie zasady bezpieczeństwa:

  • jest wykwalifikowana kadra instruktorsko- ratownicza
  • jest regulamin imprezy, który każdy uczestnik zobowiązuje się przestrzegać
  • każdy ma na sobie kamizelkę asekuracyjną i ma oświetlenie.

Grupę prowadzą i zamykają piloci, którzy wyposażeni są w silne źródła światła zamontowane na masztach.

To, że organizator każdej imprezy wodnej musi zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo, mówi rozporządzenie Rady Ministrów z 1977 roku w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto