Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ziarna wyzwania. O Jerzym Grotowskim prof. Kosiński [zapowiedź]

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Jak twórczość Jerzego Grotowskiego może nas zasilać dziś, jak może inspirować nas jego warsztat i rewolucyjne widzenie teatru? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć 6 marca profesor Kosiński.


Kierunek: Scena - zgłoś spektakl i porozmawiajmy o nim!


Nawiązując do idei Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Inne Sytuacje organizowanego przez Fundację Kultury Yakiza, Teatr Polski, Miejskie Centrum Kultury i teatr niebopiekło, MCK zaprasza studentów, przyszłych kulturoznawców, osoby zainteresowane teatrem na spotkanie z profesorem Dariuszem Kosińskim z Instytutu Jerzego Grotowskiego. Wykład wzbogacą fragmenty filmów z archiwum Instytutu.

Podstawowym problemem i zarazem celem wykładu będzie poszukiwanie tego, co w dorobku teatralnym i poteatralnym Jerzego Grotowskiego (1933–99), reżysera, twórcy i lidera Teatru Laboratorium, jednego z największych artystów sztuk przedstawieniowych XX w., może być inspirujące dla ludzi wkraczających dziś z własnymi pytaniami i potrzebami w świat kultury, w życie społeczne i polityczne, w różnorodne formy aktywności. Nasz gość nie będzie koncentrował się na historycznych zasługach Grotowskiego i tytułach do sławy, ale na tym, co z jego dorobku może pomóc nam dziś, w zupełnie innej sytuacji – tworzyć, odpowiadać na wyzwania, które stawia przed nami współczesność. W trakcie wykładu omówione zostaną elementy programu i działalności teatralnej, parateatralnej oraz finałowej fazy poszukiwań Grotowskiego związanej ze „Sztuką jako wehikułem”. Z zarysu biografii twórczej, interpretacji dzieł i myśli, fotografii i fragmentów filmowych, które wykorzystane będą jako ilustracje, prof. Kosiński postara się stworzyć obraz Grotowskiego jako naszego sojusznika.

- Na to spotkanie warto przyjść – zachęca związany z Pracownią Teatru i tańca MCK Andrzej Stróż, dyrektor artystyczny Festiwalu Inne Sytuacje, założyciel teatru niebopiekło. – Dariusz Kosiński jest jednym z największych znawców twórczości Grotowskiego, która stanowi podstawę naszego, czyli organizatorów festiwalu, widzenia teatru. Tym wykładem chcielibyśmy rozpocząć cykl spotkań z ludźmi, którzy w jakiś sposób nawiązują do dorobku Grotowskiego. To ważne dla młodych ludzi, młodych twórców i odbiorców kultury. Przy okazji chcemy też rozmawiać o tym, gdzie dziś jest teatr, porównać czas Grotowskiego i to czym wtedy był teatr z tym, jak my dziś go postrzegamy. Jakie dziś może mieć znaczenie to, co Grotowski odkrywał wtedy? Czy teatrowi przyświecają dziś te same cele co wtedy, mimo niewątpliwie innej sytuacji, innego gruntu społeczno-politycznego? Czy młodzież widzi w teatrze wartość, z którą może się utożsamiać, która wnosi coś w ich życie, jest narzędziem poznania siebie i tego co wokół nas? Czy demokratyczna wolność nie zniszczyła tego, co w teatrze było ważne, co Grotowski widział, czy nie niszczy teatru, widzenia w nim czegoś więcej, nie redukuje go do wymiaru rozrywki?

6 marca 2013, środa, godz. 18.00 „Jerzy Grotowski – ziarna wyzwania” - wykład z prezentacją multimedialną – prof. Dariusz Kosiński (Instytut im. Jerzego Grotowskiego/Uniwersytet Jagielloński), sala kinowo-widowiskowa Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, wstęp wolny. REZERWACJE: [email protected], tel. 52 32 55 558


Zobacz też:

TSA w Estradzie

Flea Market Mózg

Cyrk Zalewski - konkurs

Remont wiaduktu

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto