Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulturalny weekend

(gaz)
(gaz)
W czasie najbliższego weekendu zachęcamy do obejrzenia kilku wystaw w kujawsko-pomorskich instytucjach kulturalnych. Dwie z nich otwiera Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Do bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej zapraszamy na spotkania z muzyką dla dzieci i ich rodziców. Koncerty odbędą się także w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, Pałacu Lubostroń oraz bydgoskiej Operze Nova. Toruński Teatr Horzycy pożegna grany od kilku lat spektakl.

Wystawy
Od 21 stycznia (piątek) w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu wystawione będą prace dzieci z Chin. Na ekspozycję składa się ponad 80 grafik i prac malarskich, których inspiracja był Chiński Nowy Rok. Rozpoczynające się 3 lutego święto potrwa 15 dni i charakteryzuje go bogaty wystrój domów i ulic chińskich miast.

Druga z proponowanych wystaw zawiera prace trzech pokoleń artystycznych rodzin: dzieci, rodziców i dziadków. Autorami najliczniejszych są profesorowie Wydziału Sztuk Pięknych UMK – Bogumiła i Jan Pręgowscy, ich syn oraz wnuk. Wernisaż przygotowano specjalnie na Dzień Babci oraz Dzień Dziadka. „Wystawę familijną” będzie można oglądać od piątku od godziny 17.

Z okazji dnia babci i dziadka w niedzielę (23 stycznia) Muzeum Etnograficzne przygotowało wystawę „Szopki świata”. Organizatorzy zapraszają na to spotkanie wnuki z dziadkami. W programie przewidziano wspólne kolędowanie, dawne gry i zabawy towarzyskie.

Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika organizuje wystawę oraz aukcję rysunku, malarstwa i grafik wykonanych przez grono jego wykładowców. Swoje prace zaprezentują między innymi dziekan, profesor Piotr Klugowski, prodziekan profesor Jędrzej Gołaś, a także prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wydziału Sztuk Pięknych, dzięki któremu organizowana jest aukcja, profesor Jan Pręgowski. Łącznie 26 prac przeznaczonych jest pod młotek. Dochód z licytacji przeznaczony jest na opiekę nad miejscami pochówku profesorów pracujących niegdyś na tym wydziale. Wystawę można oglądać w foyer gmachu Wydziału Matematyki i Informatyki, a aukcja rozpocznie się w sobotę (22 stycznia) o 16.

W Inowrocławiu wernisaż nietypowej wystawy, która nawiązuje do związków miasta z solą. Odtworzone zostały kopalniane korytarze, pomieszczenia kopalni, chodnik z wagonikami i warzelnia soli oraz zgromadzono sprzęt górniczy, dzięki czemu będzie można się poczuć jak w prawdziwej kopalni. To wszystko będzie można zwiedzać od piątku (21 stycznia) od godziny 12 w odrestaurowanych pomieszczeniach Teatru Miejskiego. Wystawa ma charakter stały, jej otwarcie jest jednym z wydarzeń zaplanowanych w ramach Imienin Inowrocławia.

Koncerty

Pałac Lubostroń organizuje recital fortepianowy Katarzyny Rajs, która ukończyła studia na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie fortepianu u profesor Katarzyny Popowej-Zydroń. Pianistka odniosła liczne sukcesy na festiwalach i w konkursach pianistycznych. Od kilku lat zajmuje się propagowaniem dzieł fortepianowych wybitnego polskiego kompozytora Romana Maciejewskiego. Koncert w niedzielę (23 stycznia) o 17.

W Ośrodku Chopinowskim w Szafarni będziemy mieli okazję posłuchać „Koncertu na skrzypce i fortepian”. Na skrzypcach zagra Wojciech Bolsewicz, a na fortepianie Izabela Dulińska. Oboje ukończyli Akademię Muzyczną we Wrocławiu. W programie znalazły się utwory Beethovena, Chopina Rachmaninova. Do Szafarni zapraszamy w niedzielę na godzinę 17.

Opera Nova ma na niedzielę (23 stycznia) w programie baletową wersję „Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków”. Premiera „Śnieżki…” odbyła się w 2000 roku, do tej pory prezentowane były dwie wersje. Soliści i Balet Opery Nova zasługują na uwagę ze względu na emocje, które ich spektakle wyzwalają w widzach. Spektakl będzie powtarzany codziennie do środy. Więcej informacji na stronie opery.

Koncerty dla najmłodszych

Filharmonia Pomorska przygotowała dla dzieci cykle imprez, na które mogą przychodzić wraz z rodzicami. Pierwsza impreza odbędzie się w piątek (21 stycznia). „Bolero – Spotkanie z rytmem” to impreza zbudowana wokół utworu Maurice’a Ravela. Zaproszeni muzycy opowiedzą o roli rytmu w utworze. Nie zabraknie zabaw i wyliczanek. W sobotę (22 stycznia) odbędą się dwa koncerty. Pierwszy z cyklu „W krainie Misia Muzysia” przygotowano specjalnie dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Jest to wielka gratka dla całych rodzin. Po tej imprezie odbędzie się koncert „Od brzuszka do uszka maluszka” dedykowany niemowlętom, dzieciom do 2. roku życia oraz kobietom w ciąży. Celem koncertów jest rozbudzanie muzycznego rozwoju zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Ważnym elementem muzycznych spotkań jest śpiew i nauka piosenek. Na tę okazję filharmonia przygotowała się specjalnie! Wnętrze wyposażone jest w dywany, kolorowe poduszki oraz przewijak.

Spektakl

W Teatrze Horzycy przez cały weekend będzie grane przedstawienie „Medea”, które swoją premierę miało w 2006 roku. Utwór Eurypidesa przedstawiono z silnymi współczesnymi akcentami, co z pewnością jest warte zobaczenia. Ostatnią okazją, by spektakl obejrzeć jest ten weekend. W niedzielę nastąpi pożegnanie tytułu.Źródło:Urząd Marszałkowski

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto