Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na osiedlu Kapuściska w Bydgoszczy znów dochodzi do kradzieży rowerów. Policja przypomina o oznakowaniu pojazdów

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Oznakowanie roweru zwiększa szansę na jego odzyskanie po kradzieży.
Oznakowanie roweru zwiększa szansę na jego odzyskanie po kradzieży. Robert Woźniak/archiwum
W kwietniu pisaliśmy o pladze kradzieży rowerów z piwnic bloków na osiedlu Kapuściska w Bydgoszczy. W ciągu niespełna miesiąca zniknęło wówczas 10 pojazdów. W ostatnim czasie w okolicy doszło do kolejnych kradzieży.

Na profilu „Osiedle Kapuściska” na Facebooku tylko 19 października pojawiły się dwa wpisy wraz ze zdjęciami z prośbą o pomoc w odnalezieniu skradzionych rowerów. Pierwszy jednoślad zniknął z piwnicy przy ul. Bernarda Śliwińskiego 2. – Proszę być czujnym, bo to nie jest odosobniony przypadek – przestrzegał właściciel. Pod postem jedna z komentujących wspomniała o kradzieży roweru sprzed 2 tygodni przy sklepie Leroy Merlin.

Kolejny wpis również dotyczył kradzieży roweru z piwnicy – tym razem w okolicy ul. Kapuściska. Na jednej z osiedlowych grup zamieszczono z kolei informację o zniknięciu jednośladu, do którego miało dojść na początku października. Policjanci przyjmują każde zgłoszenie i prowadzą postępowania w sprawie kradzieży roweru, ale ich odnalezienie bywa łatwiejsze, jeśli spełni się kilka warunków.

– Przypominamy, że warto oznakować jednoślad – na ramie grawerowany jest numer, a pojazd trafia do naszej bazy. Dzięki temu łatwiej ustalić, czy dany rower jest skradziony, a także później znaleźć właściciela – mówi nam kom. Lidia Kowalska z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.

Harmonogram znakowania dostępny jest na stronie internetowej KMP. Trudności w sprawach dotyczących kradzieży rowerów mogą być związane z brakiem dokumentacji, dowodu zakupu jednośladu czy zatartym, niewidocznym numerem seryjnym. Klasyfikacja czynu również nie jest oczywista. Jeśli rower jest wart mniej niż 500 zł (często określenie wartości, zwłaszcza bez rachunku jest trudne), nie ma mowy o przestępstwie, ale o wykroczeniu.

Nie wszystkie kradzieże zgłaszane są na policję. Czasem udaje się odnaleźć rower, ale problemem jest ustalenie właściciela. Pojazdy mogą w takich sytuacjach trafić do Biura Rzeczy Znalezionych. Aktualnie policjanci z komisariatu na bydgoskim Śródmieściu poszukują właścicieli rowerów, które zostały przez nich odzyskane do prowadzonej sprawy dotyczącej kradzieży jednośladów oraz paserstwa.

W większości przypadków udało się ustalić właścicieli, ale pozostały dwa rowery, które nie widnieją w policyjnych systemach informatycznych jako utracone. Chodzi o:

  • rower górski RIVERSIDE koloru niebieskiego;
  • rower miejski damski GRAND Rumba marki Kross.

– Osoby, które mogą pomóc w ustaleniu pochodzenia rowerów lub właścicieli prosimy o kontakt osobisty z funkcjonariuszami Komisariatu Policji Bydgoszcz-Śródmieście przy ulicy Poniatowskiego 5 lub telefoniczny z prowadzącym sprawę aspirantem Adamem Rutkowskim w godz. 7:00-15:00 pod numerem telefonu 47 751 11 85 lub całodobowo z dyżurnym jednostki pod numerem telefonu 47 751 11 59 powołując się na znak sprawy L.dz. I-Kr-3266/23 – przekazuje KMP w Bydgoszczy.

Niedawno policjanci informowali o kradzieży roweru elektrycznego, do której doszło w Bydgoszczy 12 października. Po niespełna tygodniu udało się ustalić i zatrzymać sprawcę, któremu grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Rower również udało się odzyskać i przekazać właścicielowi – bydgoszczanin sprzedał go w lombardzie za 90 złotych

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto