Nowe uprawnienia dla straży miejskiej! W Bydgoszczy służba zadowolona

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Pod koniec ubiegłego roku na posiedzeniu zespołu do spraw administracji publicznej i bezpieczeństwa obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło propozycje zmian w prawie dotyczące strażników miejskich.
Pod koniec ubiegłego roku na posiedzeniu zespołu do spraw administracji publicznej i bezpieczeństwa obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło propozycje zmian w prawie dotyczące strażników miejskich. Dariusz Bloch
Udostępnij:
MSWiA wraca do zapomnianego pięć lat temu projektu zmian w ustawie o strażach gminnych. Strażnicy mieliby otrzymać nowe kompetencje do zwalczania niektórych wykroczeń, w tym drogowych, oraz mieliby narzędzia usprawniające walkę ze smogiem.

Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy

Pod koniec ubiegłego roku na posiedzeniu zespołu do spraw administracji publicznej i bezpieczeństwa obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło propozycje zmian w prawie dotyczące strażników miejskich.

- Każda zmiana przepisów, która usprawni nasze działanie, ma sens - mówi Arkadiusz Bereszyński, rzecznik bydgoskiej Straży Miejskiej.

Doprowadzą zatrzymanego do komisariatu

Pierwsza i jedna z najważniejszych zmian dałaby strażnikom prawo do zatrzymania i doprowadzenia do komisariatu policji
osoby podejrzanej o każde wykroczenie po to, żeby ustalić jej tożsamość.

- W tej chwili strażnicy mogą ująć i doprowadzić do komisariatu czy posterunku tylko te osoby, co do których zachodzi podejrzenie, że stwarzają swoim zachowaniem zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia - mówi Arkadiusz Bereszyński. - W innych, mniej istotnych wykroczeniach, jeżeli nie można ustalić tożsamości zatrzymanego, wzywamy policję. Zmiana byłaby dobra o tyle, że odciążyłaby patrole policji przyjeżdżające na nasze wezwania.

Zatrzymają samochód jadący po chodniku

Resort chce też dać municypalnym większe uprawnienia w kontroli ruchu drogowego. Chodzi o niestosowanie się kierujących do zakaz wjazdu, poruszanie się samochodem albo innym pojazdem wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych. Prawo zatrzymania samochody jadącego po chodniku jest - zdaniem strażników - jak najbardziej potrzebna.

- W tej chwili w takiej sytuacji w praktyce nie możemy nic zrobić oprócz patrzenia na łamanie przepisów lub sporządzenie notatki służbowej, którą przekazujemy policji - wyjaśnia rzecznik bydgoskich strażników. - Po sporządzeniu notatki sprawą zajmą się policjanci, kara będzie, tylko spóźniona, ale w momencie samego zdarzenia samochód może przemieszczać się dalej powodując zagrożenie dla pieszych.

Mandaty za brak deklaracji o źródłach ciepła

- To akurat uprawnienie pozwoli nam przeprowadzać działania kontrole służące walce ze smogiem w sposób bardziej kompleksowy - nie ukrywa rzecznik bydgoskiej SM.

Przypomnijmy, że od 1 lipca ub. roku właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek przekazywać gminom deklaracje o liczbie i rodzaju kotłów czy pieców wykorzystywanych do ogrzewania np. domków jednorodzinnych. To cześć ogólnopolskiej bazy danych CEED. Mają na to rok, o ile nie robili remontów instalacji grzewczej.

Zmiany w uprawnieniach strażników proponują same samorządy. Resort rozważa więc, aby dać kompetencje strażnikom gminnym do nakładania grzywien za wykroczenia związane z niezłożeniem deklaracji o źródłach ciepła wykorzystywanego na potrzeby budynku lub lokalu lub źródłach spalania paliw do centralnej ewidencji emisyjności budynków, co pozwoliłoby skuteczniej walczyć z zanieczyszczeniem powietrza.

To tylko najistotniejsze zmiany proponowane przez resort spraw wewnętrznych. Nie ma konkretnej daty, kiedy propozycje trafią pod obrady Sejmu.

Trwa głosowanie...

Czy wyższe mandaty wpłyną na bezpieczeństwo na drogach?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie