Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powrót wodociągowców na rozkopane ulice Bydgoszczy. Będą utrudnienia w ruchu. Skargi, Reja, Polanka, plac Wolności...

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Firmy, które wygrały przetarg prowadzą równocześnie prace w kilku miejscach Bydgoszczy.
Firmy, które wygrały przetarg prowadzą równocześnie prace w kilku miejscach Bydgoszczy. Arkadiusz Wojtasiewicz
Ulice Piotra Skargi, Mikołaja Reja, plac Wolności w Śródmieściu czy Polanka na Bartodziejach to tylko część miejsc w Bydgoszczy, gdzie w tym tygodniu ruszyły prace związane z budową obiektów retencyjnych.

Spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja podpisała umowy z nowymi wykonawcami na dokończenie realizacji wspieranego unijnymi środkami projektu pod nazwą „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy”. W piątek 26 maja rozpoczęto pierwsze prace związane z dużym kontraktem na al. Stefana Wyszyńskiego.

Teraz przyszła kolei na kolejne lokalizacje, w tym te, które najbardziej doskwierają mieszkańcom, gdzie poprzedni wykonawca, z którym rozwiązano umowę, pozostawił rozkopane ulice. Na tej liście jest m.in. skrzyżowanie Reja i Skargi oraz Polanka. Wykonawcą prac na obu odcinkach jest spółka Meliorex ze Szkocji.

Na Reja firma dokończy przebudowę piętrowego kanału deszczowego i włączy go w ul. Skargi. Kanał zostanie wykonany z rur żelbetowych o przekroju 1500 mm o łącznej długości blisko 53 m i całkowitej pojemności retencyjnej 101 m3. Inwestycja zostanie wykonana metodą tradycyjną, czyli wykopową. Jej realizacja wymaga zamknięcia skrzyżowania ulic i ograniczenia na tym odcinku ruchu do zakończenia robót budowlanych.

Na ul. Polanka dokończona zostanie budowa kanalizacji deszczowej na odcinku od ulicy Połczyńskiej do Swarzewskiej. Jak informuje MWiK, kanał, którego zadaniem będzie odciążenie istniejącej kanalizacji deszczowej i uchronienie tych miejsc przed zalaniami spowodowanymi intensywnymi opadami, powstanie z rur o przekroju 600, 500 oraz 400 o łącznej długości ok. 660 m. Ruch samochodowy będzie tu regulowany w miarę postępu robót.

Wakacyjne utrudnienia w ruchu

W okolicy ruszyły również prace przy budowie podziemnego zbiornika retencyjnego o pojemności 1488 m3 na placu Wolności. Jego zadaniem będzie gromadzenie i zatrzymanie wód deszczowych oraz magazynowanie wód podczyszczonych, które zostaną wykorzystane do nawadniania zieleni. Na razie realizacja inwestycji wyłączy z użytkowania tylko miejsca postojowe, ale od 1 lipca do 15 sierpnia planowane są ograniczenia w ruchu tramwajowym i samochodowym.

– W mijającym tygodniu rozpoczęły się także prace przy budowie innych zbiorników retencyjnych, które powstaną w Bydgoszczy w ramach tego samego projektu deszczówkowego. I tak na terenie Bazyliki od strony Alei Ossolińskich budowany jest największy z nich – żelbetowy zbiornik, który pomieści blisko 2200 m3 wody. Budowa odbywać się będzie na terenie zielonym, bez konieczności ograniczeń ruchu – zapewnia Stanisław Drzewiecki, prezes MWiK.

Prace trwają również na:

  • placu Weyssenhoffa – budowa zbiornika retencyjnego podziemnego o pojemności 703 m3. Prace na terenie zielonym, bez konieczności ograniczeń w ruchu (będą konieczne jedynie przy budowie kanałów napełniających i opróżniających zbiornik). Wykonawca: Alfa/Kadabis;
  • ul. Wyszogrodzka – powstanie tu oczyszczalnia wód opadowych i roztopowych. Wykonawcy Wuprinż i Sanimet;
  • ul. Sułkowskiego – przebudowa sieci kanalizacji deszczowej wraz z obiektami towarzyszącymi. Powstanie kanał deszczowy 1600 mm (odcinek od Dwernickiego do Kamiennej) o długości 225 m. Metoda bezrozkopowa w technologii mikrotunelingu. Wykonawca Meliorex.

Drugie podejście

Wszystkie budowane zbiorniki będą opróżniać się samoczynnie, w momencie, gdy poziom napełnienia kanału głównego będzie wynosił 10%. Projekt modernizacyjny obejmuje 108 zadań projektowych. Dotąd wykonano 37 z nich i podpisano umowę na realizację 53 kolejnych. W ramach prowadzonych przetargów pozostało do podpisania jeszcze 18 zadań. Aby nie stracić unijnego dofinansowania, spółka musi uporać się z całą inwestycją do końca 2023 roku.

Projekt ruszył sześć lat temu, ale MWiK rozwiązał umowę z poprzednim wykonawcą, który nie uporał się z wykonaniem w terminie (2020 rok). Zakres zadania zmniejszono ze 157 zadań do nieco ponad 100. Pozostałe mają zostać zrealizowane w późniejszym terminie z wykorzystaniem kolejnej puli środków unijnych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto