Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siedemnasta kampania sprzątania świata

ela bakalar
ela bakalar
Tegoroczna akcja sprzątania Świata – Polska 2010, która przypadała w dniach 17-19 września, zorganizowana przez Fundację Nasza Ziemia oraz przez Sprzątanie Świata, w ramach Dekady Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju UNESCO 2005-2015, ze względu na efekt skali, miała jednolitą wymowę.

Urządzano happeningi, organizowano wystawy najbardziej zaśmiecanych miejsc, ogłaszano konkursy fotograficzne z akcji sprzątania, rozpisano konkursy na placówki aktywnie uczestniczące w akcji. Edukowano. Zadbano, aby informacja o "Sprzątaniu świata – Polska 2010" trafiła do szkół, centrów handlowych, sklepów, kin, urzędów i miejscowych firm, wszędzie tam, gdzie są największe skupiska ludzi, aby choćby plakatem, ulotką, jakąkolwiek informacją dotrzeć do świadomości każdego obywatela.

To już siedemnasta polska edycja ogólnoświatowej akcji "Clean Up the World", której celem jest uświadomienie skutków nadmiernego konsumpcjonizmu, jaki się rozwija od ponad 50 lat i jakiego świat nie oglądał od zarania dziejów. Nasze zakupy i konsumpcja dóbr sprzyjają częstej wymianie mebli, sprzętu AGD, ale i też produkowania niezliczonej ilości, różnej szkodliwości śmieci.

Z tego tytułu temat ochrony środowiska jest priorytetowy we wszystkie dni w roku, a wzmocniony unijnymi programami i normami, których docelowym założeniem jest 20% zużywanie energii z odnawialnych źródeł – słonecznej, wodnej, wiatrowej oraz z wykorzystania biomasy – musi mieć rację bytu, w świadomości każdego z nas.

Jako że patronat nad akcją sprawują między innymi Marszałkowie i Wojewodowie, z ramienia Urzędu Miasta w Bydgoszczy wyznaczono Czystą Bydgoszcz i Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o. o. odpowiedzialnymi za powodzenie akcji. Zebrano dużo różnych śmieci. Zorganizowano wywóz śmieci gabarytowych na osiedlach, zorganizowano zbórkę baterii, puszek, plastikowych butelek i szkła. W ramach akcji planuje się wznowienie programu polegającego na udzielaniu pomocy przy zmianie sposobu ogrzewania z węglowego na ekologiczne urządzenia grzewcze oraz pomocy w zakresie transportu i unieszkodliwienia odpadów zawierających azbest z terenu miasta Bydgoszczy. Mieszkańców miasta Bydgoszczy nawołuje się do wzięcia udziału w tworzeniu Programu Ochrony Środowiska i Planu Gospodarki Odpadami dla Miasta Bydgoszczy w aktualnym planie perspektywicznym do 2016 roku.

Oprócz licznych działań zawiązanych przez różne fundacje i stowarzyszenia w obszarze proekologii, w tym roku zapowiada się jeszcze między innymi takie jak:

  • zgrabianie liści kasztanowców, jako skutecznego sposobu walki ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, akcja w toku;

  • oczyszczanie pozalewowych terenów. W tym roku organizatorzy w sposób szczególny chcą skupić działania na porządkowaniu terenów nad wodami i wzdłuż rzek, zwłaszcza po ostatnich historiach powodzi, w ramach Światowego Dnia Monitoringu Wód 18 października;

  • rezolucją 61/203, wniesioną przez ONZ, ustanowiono 2010 Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologiocznej, a dzień 29 grudnia (tak było dotąd), dniem promocji postaw proekologicznych w społeczeństwie, jako obowiązku człowieka.

Fundusze na przeprowadzenie akcji pochodzić muszą ze źródeł lokalnych.

Źródło: naszaziemia.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto