Uczelnie w regionie szykują się do nowego roku akademickiego 2021/2022. Jak będą wyglądać zajęcia? Maseczki na wykładach i zajęciach

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Z mniejszymi obostrzeniami, ale nadal w reżimie sanitarnym - tak przebiegać będą uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego 2021/2022. Na zdjęciu: ubiegłoroczna inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Z mniejszymi obostrzeniami, ale nadal w reżimie sanitarnym - tak przebiegać będą uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego 2021/2022. Na zdjęciu: ubiegłoroczna inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Tomasz Czachorowski / Zdjęcie ilustracyjne
Uczelnie w regionie szykują się do nowego roku akademickiego 2021/2022. Niemal wszystkie zajęcia mają odbywać się stacjonarnie, ale w reżimie sanitarnym. Maseczki w większości będą obowiązkowe, zwłaszcza na wykładach i w częściach wspólnych.

Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię

Umożliwienie powrotu do nauki stacjonarnej uczelnie przyjęły z ulgą. Czekali też na to studenci. - Zacznę w październiku trzeci rok studiów – mówi Adam, student z Bydgoszczy. - Poprzedni, gdy zajęcia były zdalne, okazał się dla mnie bardzo ciężki. O wiele trudniej mi się uczyło, dlatego cieszę się, że teraz normalnie wracamy na uczelnię.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Cały czas jednak obowiązują wytyczne sanitarne, do których uczelnie muszą się stosować. Dlatego też inauguracje roku akademickiego, które odbędą się lada dzień, muszą przebiegać w okrojonym gronie.

- Podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022 obowiązują zaproszenia, toteż osobiście nie będą mogli uczestniczyć w niej wszyscy zainteresowani. Uroczystość będzie jednak transmitowana na żywo – mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

UMK w Toruniu zainauguruje rok akademicki 2021/2022 w piątek 1 października. Na UMK część zajęć ogólnouniwersyteckich będzie odbywać się zdalnie. Przez najbliższe dwa miesiące na odległość będą się uczyć studenci psychologii, ponieważ kierunek ten czeka na przeprowadzkę do nowej siedziby. Na zajęciach studenci muszą zakrywać nos i usta. Podobnie wykładowcy, którzy mogą zdjąć maseczkę podczas mówienia.

Politechnika Bydgoska im. J. J. Śniadeckich

Politechnika Bydgoska im. J. J. Śniadeckich zaplanowała inaugurację na 6 października. Po raz pierwszy uczelnia wkroczy w nowy rok akademicki jako politechnika, którą stała się od 1 września br. - Mieliśmy już wiele okazji do świętowania tego wydarzenia, a inauguracja jest przede wszystkim świętem dla studentów – podkreśla dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ i rzecznik uczelni. Będzie więc m.in. tradycyjnie immatrykulacja studentów, a także nagrody dla tych, którzy osiągnęli najlepsze wyniki podczas rekrutacji.

- Jeśli chodzi o organizację roku akademickiego, to stacjonarnie będą odbywać się wszystkie zajęcia, zarówno wykłady, jak i ćwiczenia - dodaje dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ i rzecznik uczelni. - Zgodnie z zaleceniem rektora studenci powinni mieć maseczki na wykładach ze względu na większą liczbę osób. Na zajęciach praktycznych zakrywanie nosa i ust nie jest wymagane, podobnie jak holach, które w naszych budynkach są bardzo duże. Możemy ponadto tak zorganizować zajęcia, aby jak najmniej studentów miało ze sobą kontakt.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy powita nowy rok akademicki 12 października. - Liczba gości będzie z oczywistych względów ograniczona, ale wszystkich zapraszamy na bezpośrednią transmisję – mówi Tomasz Zieliński, rzecznik UKW. Uniwersytet postanowił, że wykłady będą odbywać się zdalnie, a ćwiczenia – stacjonarnie. - Na ćwiczeniach maseczki nie są obowiązkowe, natomiast w częściach wspólnych już tak – wyjaśnia Tomasz Zieliński.

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy zainauguruje nowy rok akademicki 2 października. - Ponieważ musimy stosować się do wytycznych epidemicznych, gości będzie mniej – wyjaśnia Izabela Pochowska, kierownik biura promocji KPSW. Przed uroczystością odbędzie się spotkanie informacyjne dla studentów I roku. - Planujemy, że zajęcia, które mogą odbywać się zdalnie, będą właśnie w tej formie. Pozostałe chcemy prowadzić na miejscu.

Bydgoska Szkoła Wyższa

Bydgoska Szkoła Wyższa również uroczyście rozpocznie nowy rok akademicki 2 października. - Inauguracja odbędzie się w reżimie sanitarnym – informuje Ola Płoszaj, kierownik działu marketingu i rekrutacji BSW. - Zajęcia, zarówno wykłady, jak i ćwiczenia będą odbywać się stacjonarnie. Maseczki są bezwzględnie obowiązkowe w częściach wspólnych (korytarze, toalety, ciągi komunikacyjne). Konieczna jest też dezynfekcja i wietrzenie sal po każdych zajęciach.

Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu i Bydgoszczy

Wyższa Szkoła Bankowa zaplanowana inaugurację w Toruniu na 6 października, a w Bydgoszczy – dzień później, 7 października. - Zostanie ona przeprowadzona hybrydowo, to znaczy z transmisją na żywo – mówi Paweł Bukowski, starszy specjalista ds. E-marketingu i pr. WSB w Toruniu. - Podczas uroczystości zapewniamy maseczki i środki do dezynfekcji. Jeśli natomiast chodzi o zajęcia, to część będzie odbywać się zdalnie, a część w murach uczelni. Rekomendujemy noszenie maseczek i używanie środków dezynfekujących, zachęcamy do utrzymania dystansu także podczas zajęć, o ile jest to możliwe ze względu na rozmiary sali. Pomieszczenia po każdych zajęciach będą wietrzone.

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy

Wyższa Szkoła Gospodarki zaprosi gości na inaugurację 9 października, także podczas transmisji na żywo. Uroczystość odbędzie się w skromniejszym gronie niż przed pandemią. - Stosujemy się do wszystkich wytycznych MZ, MEiN i GiS – mówi Adrianna Szuflicka, przewodnicząca zespołu ds. profilaktyki epidemiologicznej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. - Wykłady będą odbywać się zdalnie, natomiast zajęcia praktyczne stacjonarnie w mniejszych grupach, z zachowaniem 1,5-metrowej odległości. Studenci są zobowiązani do zasłaniania nosa i ust na zajęciach oraz w częściach wspólnych, a także do dezynfekcji rąk. W przypadku zajęć, na których konieczne jest używanie sprzętu, studenci powinni mieć założone jednorazowe rękawiczki.

Trwa głosowanie...

Najbardziej urocza uliczka w Bydgoszczy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie