Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kolejce po zdrowe serce

Marta Pieszczyńska
Marta Pieszczyńska
Nawet do 190 dni czeka się na pilną operację zastawki serca w Szpitalu Uniwersyteckim im. Jurasza. Powód? Limity finansowe - efekt kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Pan Zdzisław Sawrutin, mieszkaniec Wzgórza Wolności, spędził w bydgoskim "Juraszu” osiem dni. - Wykonano mi wszystkie badania, w tym echo serca - relacjonuje bydgoszczanin. - Opieka była naprawdę fachowa. Nawet jedzenie dobre - dodaje z uśmiechem.

Okazało się, że pan Zdzisław musi mieć przeprowadzoną operację zastawki serca. I to w trybie pilnym. Niestety, najbliższy wolny termin znalazł się dopiero 23 marca. - Byłem bardzo zaskoczony, bo jednak pilna operacja dotychczas kojarzyła mi się z natychmiastową hospitalizacją - mówi Czytelnik.

Na pilną operację czeka 50 pacjentów
Jak opowiada dalej, w sekretariacie kardiochirurgii na liście widniało wielu pacjentów zapisanych na pilny zabieg. - Obecnie na operację zastawki serca z pilnym wskazaniem czeka 50 pacjentów - informuje Kamila Wiecińska, rzecznik prasowa bydgoskich szpitali uniwersyteckich.

Tymczasem zgodnie z kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia, do końca roku oddział kardiochirurgii może wykonać jedynie 20 planowanych operacji wysokospecjalistycznych. - Każda kolejna operacja będzie generowała nadwykonania - tłumaczy Kamila Wiecińska.

Przypomnijmy, że bydgoski "Jurasz” wykonał już ponadlimitowe zabiegi na łączną sumę 19 milionów złotych. - Żeby nie zadłużać się jeszcze bardziej, będziemy musieli zacisnąć pasa - zapowiada rzecznik prasowa bydgoskich szpitali uniwersyteckich. W praktyce oznacza to, że pacjenci postoją w kolejkach jeszcze dłużej. - Oczywiście czekanie szkodzi - przyznaje dalej Kamila Wiecińska. - A my tak naprawdę moglibyśmy wykonywać dwa razy więcej operacji, bo dysponujemy zarówno fachową kadrą, jak i świetnie wyposażonymi salami.

Szpital obawia się kolejnych długów

Sęk w tym, że brakuje pieniędzy, a szpital boi się jeszcze większego zadłużenia. Niestety, Narodowy Fundusz Zdrowia za nadwykonania na razie nie zapłaci, bo wpływy ze składek zdrowotnych są mniejsze niż w latach ubiegłych. Barbara Nawrocka, rzecznik prasowa bydgoskiego oddziału NFZ zapewnie jedynie, że fundusz na bieżąco pokrywa koszty zabiegów ratujących życie. - Te świadczenia są nielimitowane - wyjaśnia. - Do końca września zapłaciliśmy szpitalowi za wszystkie takie zabiegi. Nie rozwiązuje to jednak problemu osób, które na pilną operację serca muszą czekać nawet pięć miesięcy.

- O wszystkim decyduje lekarz - mówi Barbara Nawrocka. - Jeżeli uzna, że stan zdrowia pacjenta wymaga natychmiastowej hospitalizacji, powinien go od razu skierować na operację.
- A co, jeśli pacjent z powodu tak długiego oczekiwania nagle umrze, albo choćby jego stan nieodwracalnie się pogorszy? Kto wówczas ponosi za to odpowiedzialność? - pytamy.
- Stan zdrowia może się znacznie pogorszyć nawet w trakcie trzech dni oczekiwania na zabieg - odpowiada Barbara Nawrocka. - Powtarzam: to lekarz musi wiedzieć, czy pacjent powinien być natychmiast operowany, czy też może poczekać.

Zobacz też:

Bydgoszczanie chcą dbać o serce

**


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto